• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dodik ve Rama'nın sözlerine dikkat çekti: Türkiye olmadan hayırlı karar çıkmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan-Bosna Hersek krizinde Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Dodik ile birlikte Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın sözlerine dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2022-01-18 19:14:00 -
Cumhurbaşkanı Erdoğan Dodik ve Rama'nın sözlerine dikkat çekti: Türkiye olmadan hayırlı karar çıkmaz

Arnavutluk'ta resmi ziyaretlerde bulunmasının ardından yurda dönüş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Balkanlar'da yaşanan gerilim ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan-Bosna Hersek krizinde Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Dodik ile birlikte Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın sözlerine dikkat çekti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyaretini takip eden gazetecilerin sorularını cevapladı. Balkanlar'ın Türkiyesiz hiç bir zaman olamayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin de Türkiye'yi istediğini, herhangi bir sorunda uzlaşı için Türkiye'nin de adım atmasını beklediklerini vurguladı.

Erdoğan'dan dikkat çeken sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Sırbistan-Bosna Hersek arasında yaşanan gerilimde Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Dodik ile birlikte Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın sözlerine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

Balkanlar, Türkiyesiz olmaz. Balkanlar'da Türkiye olarak varız. Nitekim Sayın Edi Rama geçenlerde Bosna Hersek'te son gelişmeler üzerine katıldığı toplantıda "Tamam burada hepimiz varız da Türkiye nerede?" diye sormuş. Diğerlerine "Türkiye'nin olmadığı böyle bir toplantıdan hayırlı bir karar çıkmaz." demiş. Aynı kanaati orada Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Dodik de sergilemiş. "Türkiye'nin olmadığı böyle bir toplantıda Birleşmiş Milletler, Amerika, İngiltere'den gelenlerle bu iş çözülmez" demiş. Bu ilginç bir şey. Bunu tabi daha önceki ziyaretimde, Bosna-Hersek'te hepsinin yanında yine söyledi. "Niçin biz şuradan şuradan arabulucu arıyoruz. Bunu Erdoğan yapsın, Türkiye yapsın." dedi. Bugün Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Vucic bize geliyor. Sayın Vucic ile Balkanlar'da atılabilecek adımları, Bosna-Hersek konusunu da ele alacağız. Ona da Bosna-Hersek'teki barış ve istikrarın bölge için taşıdığı önemi vurgulayacağım. Biz sorunların çözümünün taraflar arasında daha fazla diyalogdan geçtiğine inanıyoruz. İlerleyen süreçte diplomasi trafiğini yoğunlaştıracağız. Türkiye, bugüne kadar sergilediği kucaklayıcı ve objektif tutumuyla Bosna-Hersek'teki tüm tarafların ve bölgedeki aktörlerin mevcut sorun bağlamında katkısını aradığı bir ülke olarak, saygın konumunu krizin aşılması için devrede tutmaya devam edecektir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23