• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cuma namazı Ayasofya'da mı kılınacak? Ali Erbaş açıklama getirdi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu ibadet yapılamayan camiler uzun aradan sonra açılıyor. 29 Mayıs'ta ilk cuma namazı kılınacak. Cuma namazının Ayasofya'da kılınacağı iddiaları üzerine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ten bir açıklama geldi.

Yeniakit Publisher
2020-05-27 11:28:00 - 2020-05-27 12:19:33
Cuma namazı Ayasofya'da mı kılınacak? Ali Erbaş açıklama getirdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’un fethinin yıldönümü olan 29 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda cuma namazı kıldıracağını duyurdu. Erbaş, “Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İmam Hatipliler Derneği ÖNDER’in YouTube kanalında yayınlanan “Bayram Özel Sohbeti” programında önemli açıklamalarda bulundu.Salgın sebebiyle camilerin ibadete kapatılması kararını alırken çok zorlandıklarını ifade eden Erbaş, “Bu kararı açıklamak da bana düştü. Hayatımın en zor anını yaşadım o anda. ‘Artık camilerimizde cemaatle namaza, Cuma namazına ara veriyoruz’ demek çok zor geldi bana; ama buna mecburduk” dedi.

Camilerimizin kapılarına gidip tekmeleyenler oldu

Erbaş, Hz. Muhammed’in salgın konusundaki hadisinin kendileri için bir çözüm olduğunu söyledi.Bu süreç boyunca camilerin kapalı olmasını hazmedemeyen kişiler olduğunu ifade eden Erbaş, “Camilerimizin kapılarına gidip tekmeleyenler oldu açmak için. Böyle insanlarımız var. Onları bir şekilde teselli etmeye çalıştık. Bu da bize düştü” diye konuştu.İstanbul'un fethinin yıldönümünde İstanbul’un büyük bir meydanında Cuma namazı kıldıracağını duyuran Erbaş, bu konuda şu açıklamada bulundu:

Camilerin fethini gerçekleştireceğiz

“Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah. Bunun da ilhamını Cenâb-ı Hakk kalbimize düşürdü. Bir gece böyle… Sabahleyin hemen aradım yetkilileri. Onlara da teklif ettim. Onlar da müzakere sonucu hemen Cumhurbaşkanımız açıkladı. Allah razı olsun ondan. Biz de inşallah Cuma günü İstanbul’da büyük bir meydanda Cuma namazımızı bir namazgâh ile (sunucu araya giriyor.)”

Sultanahmet Meydanı olacak

Cuma namazının kılınacağı meydanın adının sorulması üzerine de Erbaş, “İnşallah büyük ihtimalle Sultanahmet Meydanı olacak inşallah. Sultanahmet’le Ayasofya arasında bir yer düşünüyoruz, bir değişiklik olmazsa. Orada ben hurbeyi okuyacağım ve bütün Müslümanlara hitap edeceğiz inşallah” diye konuştu.Erbaş, camilerin kısmen ibadete açılması konusunda da, camilerde ilk aşamada sadece öğlen ve ikindi namazlarının avluda kılınacağını belirterek, camiye gelenlerin maske takmalarını, evden abdest alarak çıkmalarını, camilerin şadırvanlarını ve lavabolarını kullanmamalarını istedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mert

eyyyyy akp ,eyyyyy diyanet şimdi değilse ne zaman? 29 mayıs cuma dan daha güzel bir tarihi fırsat olamaz,,, hristiyan dünyasının ayasofyayı ibadete açın demesini mi bekliyorsunuz,azgın laik azınlığın ayasofyayı ibadete açın diye size yalvarmasını mı bekliyorsunuz, ecdadımız dediğiniz fatihin bedduası unutmayın,azgın azınlıktan değil allahtan korkun ,azgın azınlıktan korktukça üstünüze gelirler,unutmayın ki sokak köpeklerinden korkup kaçarsanız sizi kovalar ve ısırır
 • Yanıtla

yazık size

koskoca kubbeli,içerisinde 2-3 safdan fazla cemaati olmayan,maske takılmasına,herkese özel seccade verilmesine rağmen hala camilerin açılmasına izin verdirmeyenleri şiddetle kınıyoruz...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı