• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Coşkun Başbuğ'dan çarpıcı açıklama: Erdoğan'a bombalı saldırı girişiminde FETÖ ve PKK iş birliği!

Başkan Erdoğan'ın Siirt mitingine yönelik bombalı saldırı girişimini değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, saldırının altında FETÖ ve PKK işbirliğinin olabileceğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-12-05 01:12:00 - 2021-12-05 01:18:32
Coşkun Başbuğ'dan çarpıcı açıklama: Erdoğan'a bombalı saldırı girişiminde FETÖ ve PKK iş birliği!

Başkan Erdoğan'ın Siirt'te düzenlediği miting öncesi organizasyonda görevli bir polis memurunun aracının altına yerleştirilen bomba son anda fark edilerek büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, saldırının altında FETÖ ve PKK işbirliğinin olabileceğini aktararak, "İstihbari çalışması var, alınan bilgilerin sahada derlenmesi ve değerlendirilmesi var ve eylem yerinde gerçekleştirilmesi var. Bütün bu zinciri işlediğimizde bu PKK’nın ve FETÖ’nün boyunu aşar. İkisinin birlikte yürütmek zorunda olduğu bir eylem." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Siirt mitingine bombalı saldırı girişimi oldu. Mardin'den, mitingin yapılacağı Siirt'e gidecek olan bir polis memurunun aracına bomba yerleşitirilirken, eylem girişimi polislerin dikkati sayesinde önlendi. Konuyla ilgili A Haber ekranlarında değerlendirmelerde bulunan Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ önemli açıklamalarda bulundu.

Eylem girişiminin amacı neydi?

Bilgilerin henüz taze olduğunu aktaran Başbuğ, "Bilinmeyen çok şey var ama genel anlamda baktığınızda, bu bombanın uzaktan kumandalı ateşleme sistemine maruz kaldığı ortada. Zaman ayarlı değil. Muhtemelen uzaktan kumandayla planlanan bölgede patlatılacaktı. Bana göre provokasyona yönelik bir eylem gerçekleştirilecekti. Amaç da şuydu. 'Terör bitti diyorsunuz. Biz Cumhurbaşkanı'nın düzenlediği mitingde bile eylem yapacak güç ve kudretteyiz' mesajı vermek. Ayrıca kaos ve kargaşa gibi hedeflere ulaşmak." dedi.

Bu tip durumlarda devletin aldığı önlemleri aktaran Başbuğ, "Polislerimiz en önemli kişi sahada olduğu için takviye kuvvetlerle olası bir güvenlik zafiyetini önlemek için civar il ve ilçelerden personel getirmek. Mardin de bu kapsamda planlamaya dahil edilmiş. Görevli polisimiz araca bindiğinde ikinci alacağı arkadaşı fark ediyor. Bir anda olay öyle ortaya çıkıyor. Burada o araç oraya gitseydi miting alanına kadar yaklaşması mümkün değildi. Ses getirecek eylem gerçekleştirmeyi planlamışlar. Bu olay istihbari bilgi ve saha çalışması olmadan yapılacak bir şey değil." ifadelerini kullandı.

"Eylem girişiminde FETÖ-PKK iş birliği hissediyorum"

Bu eylem girişiminin önceden çalışılmış olduğunu vurgulayan Başbuğ, "Arkadan takip ederler mi veya sahaya eylemi gerçekleştirecek kişiyi götürmüşler midir derseniz, ben götürüldüğü kanaatindeyim. Bu sıradan bir terör eylemi değil. Arka planında istihbari birçok çalışmayı gerektiren faaliyetler. Şu ana kadar elde edilen bilgilerde, FETÖ-PKK işbirliğini hissediyorum. Çünkü burada iki tane faaliyet yürütmek durumundasınız. Bir içeriden bilgiyi almak durumundasınız, hangi polis gidiyor, hangi araçla gidiyor, ikametgah adresi yola çıkış saati, görevlendirme emri… Bunlar hep bu eylemi gerçekleştirmek için elde etmeniz gereken bilgiler. FETÖ bağlantısını buraya oturttum." şeklinde konuştu.

Başbuğ açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

"FETÖ-PPKK arasında çok işbirliği oldu. Birçok eylemin arka planında bu işbirliğinin olduğunu yeni yeni öğrenmeye başladık. Bu bilgiler örgüte aktarıldıktan sonra PKK'nın yapacağı bu düzeneği istihbari eğitim almış bir takım karanlık odaklarda ki ucu Irak Suriye'ye kadar gidebilir. Bu eğitimi almış terörist düzeneği hazırlar ve eylemi de yine PKK gerçekleştirir ve üstlenir. Bugüne kadar hep bu kısır döngüyü gördük. Burada da aynı döngünün işlediği kanaatindeyim. Bu sıradan bir teröristin yapacağı bir iş değil. İstihbari çalışması var, alınan bilgilerin sahada derlenmesi ve değerlendirilmesi var ve eylem yerinde gerçekleştirilmesi var.

Bütün bu zinciri işlediğimizde bu PKK'nın ve FETÖ'nün boyunu aşar. İkisinin birlikte yürütmek zorunda olduğu bir eylem. Plastikse güçlü bir patlayıcıdır ama içeriği hakkında bilgimiz yok. Bir de bu ikiliye aklı vereni konuşmak lazım.

"Amaç kaos ve karışıklık çıkarmak"

Amaç başka şeyleri konuşturmaktı. Bu aracın o alana yaklaşması mümkün değil. Ancak uzaktan ses etkisi yaratacak şekilde patlama, etrafta hasar… Ardından örgütün bir anda propagandalarına tanıklık edecektik. Bu amacı esas güden teröre destek veren emperyalist yapılar. Ucu Amerika'ya kadar gidebilir. Örgütün uzun zamandır amacı ve edindiği heder bir an önce eylem yapmak ve dağılan örgütün çözülmesini durdurmak. Aynı zamanda ülke içindeki olumlu psikolojik havayı terse döndürmek. Maksat buydu. Kritik bir süreçten geçiyoruz. Burada amaç kaos ve karışıklık. Buna çanak tutan mecralar da var."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Karakeseli

“Olabileceğini söyledi”. Ali baba ve kırk haramiler de olabilir yani.
 • Yanıtla

Gakgo'istan

Coşkun Albayimizin tesbiti doğru ama eksik.Biz şimdiye kadar iki ayrı örgüt bilirdik,halbuki başından belli, aynı Amerikan CIA çetesi kontrolünde idiler.Bizler yeni farkettik.Bu girişimi de o merkezin emriyle yapıp, Türkiye'deki hükümeti Reis'imiz i yönetemiyor, terör de bitmiş filan değil noktasına getirip,kaos ve algı yönetimi yapmak.Ama ALLAH in izniyle Başaramiyacaklarrrrr.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23