Seçim 2019 Sayfası

Çitlenbik bitkisinin faydaları nelerdir?

Karaağaçgiller familyasının sakız ağacı türlerinden çitlenbik nohut büyüklüğünde ve fıstık tadındadır. Sarımtrak renklerde meyveleri vardır. Bitkinin yaklaşık 60-70 farklı türü bulunur. Vücut için faydalarını görmek adına genellikle tohumu, meyvesi, sakızı ve yaprakları kullanılır.

13 Haziran 2018 Çarşamba 13:19
Çitlenbik bitkisinin faydaları nelerdir?

Çitlenbiğin iştah açıcı etkisi büyüktür. Özellikle her gün bir tatlı kaşığı tohumu ezilip süzme çiçek balı ile birlikte karıştırılarak aç karna yenmelidir. Yaprakları da karanfil ve tarçınlı su ile bir süre kaynatılarak yemekten sonra çay şeklinde tüketilmelidir. Bu çayı her öğün içmek gerekir. Bu yöntemle kısa zamanda kilo alımı gerçekleşir.

Yapraklarının saf su ile 15-20 dakika kaynatılıp oluşan suyu saça masaj yaparak uygulamak saç rengini oldukça koyulaştırır. Bu işlemi genellikle boya kullanmadan doğal bir koyu renk yakalamak isteyen kadınlar uygularlar.

Tohumlarının ve sakızının ezilerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılmasıyla güçlü bir yara iyileştirici merhem oluşur. Bu merhemi yara olan bölgeye günde 3-4 defa sürmek yarayı kısa zamanda kapatır ve izini yok eder.

Çitlenbiğin mide ağrısını hafifletici özelliği de bulunur. Tohumlarının ezilip süzme çiçek balı ile karıştırılmasıyla oluşan macunu her sabah aç karna bir tatlı kaşığı tüketmek oluşan ve oluşabilme ihtimali olan mide ağrılarını hafifletir ve yok eder.

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 13:19

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019