• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cinayeti FETÖ’cüler karartmış

Şehadetinden önce verdiği vaazlarda FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’e yönelik ağır eleştirilerde bulunan Bayram Ali Öztürk Hoca’nın dosyasına bakan hakimler hakkında FETÖ soruşturması kapsamında adli işlemler yapıldığı belirlendi

Yeniakit Publisher
2016-09-03 07:02:00 - 2016-09-03 00:39:52
Cinayeti FETÖ’cüler karartmış

HARUN SEKMEN / İSTANBULTürkiye’nin ve İslam aleminin önde gelen âlimlerinden Bayram Ali Öztürk Hocaefendi’nin şehit edildiği suikastteki FETÖ’cülerin ördüğü sır perdesi, aradan geçen 10 yılın sonrasında aralanmaya başladı. Fatih’in Çarşamba semtinde bulunan İsmailağa Camii’nde sabah namazı esnasında düzenlenen kahpe bir suikastle şehit edilen Bayram Ali Öztürk Hoca’nın dosyasının sürekli olarak FETÖ’cü hakim ve savcılara verildiği ve bu yargıçlar tarafından sümenaltı edildiği ortaya çıktı. Şehadetinden kısa bir süre öncesine kadar FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen ve örgütünün tertiplediği “Dinlerarası diyalog” fitnesine karşı sert sözler sarf eden Bayram Hoca’nın dosyasına bakan hakim ve savcıların, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsü sonrası düzenlenen operasyonlar kapsamında tutuklanan Yargıtay Üyesi Süleyman Pehlivan, hakkında yakalama kararı çıkartılan Savcı Salim Duran ve firari Savcı Cihan Kansız olduğu tespit edildi.

SAVCI KANSIZ 17-25 ARALIK KUMPASINDA YER ALDI, KAÇTI

Verdiği vaazlarla İslâm dünyasının sorunlarına değinen, Fetullah Gülen ve örgütünün tertiplediği “Dinlerarası diyalog” fitnesine ise her fırsatta karşı çıkan Bayram Ali Öztürk Hoca’ya yönelik düzenlenen suikast dosyasını sümenaltı eden FETÖ’cü savcılardan Cihan Kansız’ın, 17/25 Aralık kumpasında rol aldığı tespit edilmişti. Savcı Kansız, hakkında açılan soruşturmayı önceden haber alarak yurt dışına firar etmişti.

SAVCI PEHLİVAN TUTUKLANDI

Bayram Ali Hoca’nın davasına savcı olarak bakan bir diğer isim ise Süleyman Pehlivan’dı. Sonrasında Yargıtay Üyeliği’ne yükseltilen Süleyman Pehlivan’ın da FETÖ’cü olduğu belirlendi. FETÖ’nün üniformalı teröristlerinin 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünde yer aldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında gözaltı kararı verilen Yargıtay Üyesi Pehlivan 5 Ağustos 2016’da tutuklandı.

SAVCI SALİM DURAN KAÇAK

Bayram Ali Hoca suikastinin bir diğer savcısı Salim Duran’ın da FETÖ’cü olduğu belirlendi. Sözde “Selam Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında usulsüz dinleme talep ettiği gerekçesiyle açığa alınan savcı Salim Duran hakkında 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından yakalama kararı çıkarıldı. 5 Ağustos’tan bu yana her yerde aranan Savcı Duran’ın da yurt dışına kaçtığı ihtimali üzerinde duruluyor.

BU DAVA YENİDEN GÖRÜLMELİDİR

 Akit’e açıklamalarda bulunan STK Temsilcileri, Adalet Bakanlığı’na seslenerek, “Şehit Bayram Ali Öztürk davası başta olmak üzere diğer İslami davaların tamamı yeniden soruşturulmalıdır” dediler. 

KAYA: İSLAMİ DAVALAR YENİDEN SORUŞTURULMALI

Meseleye genel boyutta bakılması gerektiğini vurgulayan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, “Bu dava ve benzeri davalarla ilgili olarak bugüne kadar ciddi manada bir ilgisizlik oldu. Yeterince araştırma yapılmadı. Bununla alakalı Adalet Bakanlığı özel olarak bir savcıyı görevlendirmeli, bu olayın geçmişten bu yana çıkışı araştırılmalı” ifadelerini kullandı. Başta bu dava olmak üzere diğer İslami davalarla ilgili de yeterince soruşturmaların yapılmadığına dikkat çeken Kaya, “Bu dava aydınlığa kavuşturulmalıdır. Zira karanlık kalan davalardan bir tanesidir. Bu anlamıyla kamuoyunun bu yönde bir talebi de olduğu malumdur. Bayram Ali Öztürk davası özelde olmak üzere bu tarz davaların gerekli ciddiyetle soruşturulması lazımdır. Nasıl ki Hablemitoğlu ve diğer davalar yeniden açılıyorsa bu konuyla alakalı olarak da bu davada da ciddi şüphe var. Dolayısıyla bu konu özel bir savcı eşliğinde başından sonuna kadar ciddiyetle araştırılmalıdır. Diğer İslami davaları da bunun içine katabiliriz” şeklinde konuştu

“DAVA YENİDEN GÖRÜLMELİDİR”

Bayram Ali Öztürk’ün davasına bakan üç hakim ve savcının da FETÖ’ye yönelik operasyonlarda hüküm giymesinin şüphe uyandırdığını belirten İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, “Değerli din alimi Bayram Ali Öztürk Hocanın davasına bakan 3 yargıcın FETÖ’den görevden alınması şüphe uyandırmıştır. Dinlerarası diyalog aleyhine konuşmalarından sonra öldürülmesi de İslami cemaatlere gözdağı verme niteliğindedir. Bu bağlamda, Bayram Ali Öztürk hocanın davası adil, tarafsız yargıçlar tarafından tekrar ele alınmalı ve bu olaydaki FETÖ bağlantısı da araştırılarak yeniden görülmelidir” dedi. Dernek olarak davanın takipçisi olacaklarını vurgulayan Akbaş, “Bize müracat edilmesi durumunda avukatlarımızla davya müdahil olup, bu davayı takip etmeye hazırız” dedi. 

SEHADETİNİN 10. YILINDA ANIYORUZ

HABER MERKEZİ - Ömrünü İslam davasına adamış Bayram Ali Öztürk Hoca, şehadetinin 10. yılında dualarla anılıyor. Bundan tam on yıl önce İsmailağa Camii’nde sabah namazı sonrası verdiği vaaz esnasında Mustafa Erdal isimli şahıs tarafından hunharca bıçaklanarak şehit edilen Bayram Ali Öztürk rahmet ve minnetle yad ediliyor. Müslümanların hakikat davasında önemli bir yere sahip olan ve ömrünü islam sancağının yükselmesi adına geçiren, karşılığında ise şehadet şerbeti içirtilerek ödüllendirilen şehit Bayram Ali Öztürk Hoca’nın bugün şehadetinin 10. yıl dönümü. Şehadetiyle birlikte yeri doldurulamaz bir boşluk bırakan Şehit Bayram Ali Öztürk Hoca, Fatih’in Çarşamba Semtinde bulunan İsmailağa Cami cemaatinin de önemli alimleri arasında gösteriliyordu. 3 Eylül 2006 günü İsmail Ağa Camii’nde sabah namazı sonrası verdiği vaaz esnasında Mustafa Erdal isimli bir katil tarafından bıçaklanarak şehit edilen Bayram Ali Öztürk Hoca, geride onlarca eser, yüzlerce talebe ve kendisinin çalışmalarına sonsuz saygı duyan milyonlarca Müslüman bıraktı. 

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı