• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin-Hindu kavgası Sri Lanka’da patladı

Sri Lanka Telekomünikasyon Bakanı Fernando, “Saldırıdan 10 gün önce Cumhurbaşkanı Sirisena’ya ‘kiliselere terör saldırıları olacak’ bilgisi verildi. Ancak Sirisena, önlem alınması için bunu hükümetle paylaşmadı” dedi. Hint yanlısı Başbakan Wickremesinghe’yi istemeyen Çin yanlısı Sirisena’nın kirli plan yaptığı belirtiliyor.

2019-04-23 14:44:00 - 2019-04-23 14:44:38
Çin-Hindu kavgası Sri Lanka’da patladı

 Tahsin Han 

Sri Lanka’da önceki gün yaşanan terör saldırısının ardından kirli bir oyun yatıyor... 290 kişinin öldüğü, 500’den fazla kişinin de yaralandığı terör saldırısı sonrası Telekomünikasyon Bakanı Harin Fernando, Twitter’dan bir ihbar mektubunu paylaşıp, ülkenin cumhurbaşkanını suçladı. Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena’ya iletilen mektupta ‘Katolik kiliseleri ve ülkenin başkenti Colombo’daki Hindistan Yüksek Komitesini hedef alan bir saldırı planının ortaya çıkarıldığı belirtildi. Harin Fernando, Sirisena’nın bu saldırı ihbarını hükümetle paylaşmadığını ve bu nedenle gerekli önlemlerin alınmadığını belirtti.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe de ülkesinde düzenlenen saldırılara ilişkin istihbaratın alındığını kabul ederek ancak yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını söyledi.

Başbakan da kabul etti

Ülkenin Sunday Times gazetesinin haberine göre, Wickremesinghe, başkent Kolombo’da açıklama yaptı. Sürece katkı sunmak isteyen ülkelerin liderlerinden telefonlar aldığını belirten Wickremesinghe, saldırının faili teröristlerin denizaşırı bağlantılarının saptanmasında bu desteğe ihtiyaçlarının olacağını kaydetti.

Wickremesinghe, faillerin Sri Lankalı olduğu bilgisine ulaştıklarını ifade ederek soruşturma sürecinde polisin faillerle ilgili bilgi vereceğini söyledi.

Görevden bile almıştı

Çin yanlısı Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, ülkesinin başkentine Çin’in kuracağı 1.5 milyar dolarlık üs ve ticaret bölgesine karşı çıkan Başbakan Wickremesinghe’yi Ekim ayında görevden almış ve yerine Çin yanlısı Mahinda Rajapaksa’yı başbakanlık görevine atamıştı.

ABD, Hindistan ve birçok ülke olaya tepki göstermişti. Rajapaksa meclisten onay alamayınca Aralık ayında Ranil Wickremesinghe mecburiyetten yeniden başbakanlığa atandı. Wickremesinghe, Hint yanlısı bir politika güderken Sirisena, Çin’den yana tavır alıyor. Sirisena, terör saldırısı ihbarını da Wickremesinghe hükümetini yıpratıp, düşürmek için gizlediği belirtiliyor.

Saldırı ihbarını gizledi

Ülkenin Cumhurbaşkanı olan Maithripala Sirisena (solda), Çin yanlısı bir politika güderken Başbakan Ranil Wickremesinghe (Sağda) Hindistan yanlısı bir tutum sergiliyor. Araları açık olan ikiliden Sirisena, terör saldırısı ihbarını Başbakan Wickremesinghe’den gizleyerek onu yıpratmayı planladı.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23