CHP'li isimden Tunç Soyer'e çok sert tepki: Sen bir burjuva artığısın

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Varyant'taki tarihi eski Şato Restoranı başkanlık konutuna dönüştürme kararı, CHP içinde büyük krize yol açtı. CHP eski İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, Soyer'i kastederek "Sen, şatafatlı lüks yaşamayı seven. Bir burjuva artığısın. Sen bir tiyatrocusun" dedi.

24 Mayıs 2019 Cuma 21:41
CHP'li isimden Tunç Soyer'e çok sert tepki: Sen bir burjuva artığısın

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in tüm tepkilere rağmen tarihi Şato Restoranı, başkanlık konutu yapıp yerleşmesi eski CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş'ı fena kızdırdı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki kişisel adresinden daha önce 'kararından vazgeç' çağrısı yaptığı Soyer'e yüklenen Karataş, "Sana bir şey söyleyeyim mi... Sen ne CHP'lisin...Ne de solcu...Ne de halksın... İçi başka dışı başkasın... Sen kamu parasını har vurup harman savuransın... Sen, şatafatlı lüks yaşamayı seven, bir burjuva artığısın" dedi.

Sosyal medyaya bomba gidi düşen paylaşım çok sayıda partilinden de destek aldı. 31 Mart yerel seçimlerinden CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, Varyant'taki tarihi eski Şato Restoranı başkanlık konutuna dönüştürme kararı aldı.

'Kararından vazgeç çağrısı'

Egeli SABAH'ın manşetine taşıdığı haber kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Haber kısa sürede sosyal medya aracılığı ile yayılırken Soyer'in takipçileri Şato'nun konuta dönüştürülmesine ilişkin kararı karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadı. Süreç içinde Soyer'e en büyük tepki eski CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş'tan geldi. Sabah'a konuşan Karataş, Soyer'e 'Kararından vazgeç' çağrısında bulundu.

'İçine girdik oturduk'

Eleştirilere kulak tıkamayı tercih eden Soyer, "Biz bir tadilat yapmadık. Yeni bir şey inşa etmedik. İçine girdik ve oturduk. Burası yeni ikametgahımız" dedi. CHP'li Karataş, bu gelişme sonrası Başkan Soyer'i sosyal medya üzerinden eleştirdi. Soyer'in 'İzmir için aşkla' sloganını 'Şatoda aşkla' olarak ti'ye alan bir yazı yazan Karataş, yaşananlara şaşırmadığını dile getirdi.

Şatoyu konuta çevirdiğini dile getiren Karataş, Soyer'i özetle şu cümlelerle eleştirdi: "Hani sen halkçıydın. Hatta sosyalisttin. İnsan diyordun. Aşkla İzmir diyordun. Nooldu senin solculuğun, halkçılığın. Sayın Tunç Soyer, hadi bırakalım şatonun tarihi kimliğini, ikinci derecede arkaolajik sit alanı içerisinde olduğunu, buranın konut olamayacağını. Yahu, burası dört buçuk dönüm arazi içerisinde bir yapı. Her taraftan tecrit edilmiş. Tel örgülerle kapalı. İçerisinde tarihi ağaçlar orman gibi. Sen şimdi yetmezmiş gibi. Etrafına jilet tel de yaptırıyormuşsun. İçeride tadilat. Kızlara manzaralı konforlu odalar. Etrafta konu yok, komşu yok. Selam vereceğin, sabahları günaydın diyeceğin, bir komşun yok. Sen nasıl halkçı bir belediye başkanısın ki her tarafı tecrit edilmiş bir yerde oturmayı içine sindirebiliyorsun.

Sen bir tiyatrocusun

Soyer'in eleştirenlere de kötü niyetli olduğunu söylediğini ifade eden Karataş, "Şakalak bakalak kendini savunuyorsun. Yok makam aracı kullanmıyacakmışsın. Yok yine bisikletle işe gidecekmişsin. Laga lugayı bırak sayın Soyer. Sen bu uydurma gerekçelerle halkı kandıramazsın. Burası Seferihisar değil. Sana bir şey söyleyeyim mi. Sen ne CHP'lisin, ne de solcu, ne de halksın. İçi başka dışı başkasın. Sen kamu parasını har vurup harman savuransın. Sen, şatafatlı lüks yaşamayı seven. Bir burjuva artığısın. Sen bir tiyatrocusun.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 21:41

YORUM YAZ

 • Oktay Oktay 22 gün önce
  Bunlardan beledi başkanı degil belediye çalışanı bile olmaz
 • Kayhan EskicumalıKayhan Eskicumalı23 gün önce
  Yakışır. Başka ne bekliyordunuz. Ettiğinizi çekin. Az bile. Daha beterlerini bekleyin efendiler.
 • mustafamustafa23 gün önce
  ADAMIN SİCİLİ VE KARAKTERİ O KADAR BOZUKKİ KENDİ YANDAŞLARI BİLE DAYANAMIYOR ARTIK. KEMALİSTLER BİLE YAPTIĞI HIRSIZLIĞA GASPA YETER DİYOR.
 • Kasım Kasım 23 gün önce
  Chp'den başka ne bekliyordu bu millet acaba.
 • Kare Murat Kare Murat 23 gün önce
  Bozuk.saat bile günde iki kere doğru söyler. Bu eleştiri kendi tabanından geliyor ise cehape çözülmeye başladı demektir. Lakin izmirin güzel insanındaki bu akıl tutulmasını anlamak ne mümkün. Halen inatla bunlara oy veriyorlar.
 • KadifekaleliKadifekaleli23 gün önce
  Secimden önce konuşsaydin ya.
 • Kùrt Memet BasmaneliKùrt Memet Basmaneli23 gün önce
  Burjuva da olsa.bizi cok oyla kazandi.izmire yakįşir.
 • Soru yorumSoru yorum23 gün önce
  Eee... gider koyun gibi yillarca hizmet etmeyen bir partiye kör ideolojiyle atadan dededen öyle gördük diyip oy verirsen, dededen toruna bir ömür bok koklarsin kadıköyün göbeğinde, izmirin korfezinde olduğu gibi. Burnun bok kokusuna alışır pisliğin lağım kokularının içinde kendini çağdaş modern aydın bir ilçede zannedersin.
 • cihadcihad23 gün önce
  dediğim gibi belediyelerin ülke millet için parti tekelinden alınması lazım gelir. meclis boş oturacağına komisyon kursun gelir gider herşey şeffa ve valilikler eliyle meclis iradesinde yapılsın. her seçimde onun adamı bunun adamı insanlar ekmeğinden oluyo artık bunun bi son bulması gerekli. Birde bu belediyeler sadece neden çöp işiyle uğraşıyo proje geliştirip her il kendi ürününü üretsin kardeşim zor bişeymi yahu. ankara ovacık en basitinden mükemmel bi üretim alanı bi balık çifliği kurun işkur aracılığıyla işçi istihdam edin herkes faydalansın pursaklar devasa arsalar boş duruyo yazlık kışlık seralar oluşturulsun kardeşim çer çöp temizleyerek kendi adamını getirerek orayı burayı kendine tahsis ederek ne zamana kadar dönecek bu devran
 • EmrklEmrkl23 gün önce
  Burjuva aslına bakılırsa kulağa nedensehoş gelen bir kelime burjuva zengin paralı kalburüstü aynı elit gibi oda ne hikmetse kulağa hoş gelmekte tabi bunun anlamını bilmeyen hırsız dolandırıcı ibne vs gibi algılar bak şu şerefsiz burjuvaymış sorsan bizler anlamayız bir aralar gey midir gay mıdır kelimesi çıktı ortaya kulağımıza hoş geldi gey mi olsak gay mı olsak derken ucuz yırttık meğerse bizim 67 yılldır bildiğimiz ibne liğin adı olmuş gey mi gaymı her neyse

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019