CHP’li ırkçı başkana suç duyurusu yağıyor

Bolu’da HDP-CHP oylarıyla belediye başkanı seçilen Tanju Özcan’ın muhacir düşmanlığı yargıya taşındı. Özcan hakkında suç duyurusunda bulunan avukat Kerami Özdemir, “CHP’li Tanju Özcan, söylem ve eylemleri ile suç işlemiştir” dedi.

20 Nisan 2019 Cumartesi 12:47
CHP’li ırkçı başkana suç duyurusu yağıyor

Bolu’da HDP-CHP oylarıyla belediye başkanı seçilen Millet İttifakı’nın adayı Tanju Özcan, koltuğa oturur oturmaz ilk darbeyi muhacirlere indirdi. Topu topu 50 muhacirin belediyeden yardım almasını hazmedeyen ve göreve başlar başlamaz mültecilere yapılan yardımı kesen CHP’li Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Avukat Kerami Özdemir tarafından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusunda, CHP’li Özcan’ın ayrımcı tutumunun kamuoyunda infial uyandırdığı, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ifade edildi.

İlk suç duyurusu Özdemir’den

31 Mart seçimlerinde Bolu'da belediye başkanı seçilen CHP'li Tanju Özcan'ın “Suriyelilere yemek yok” şeklinde tepki çeken açıklamasının yankıları sürüyor. Yardıma muhtaç 50 Suriyeli muhacirin yemeğini kesen ve muhacirleri hedef alan sözleri ile nedeniyle CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında 12 Nisan’da suç duyurusunda bulunan Avukat Kerami Özdemir, gazetemiz Akit’e yaptığı açıklamada, ayrımcılığın hem milletler arası hem de iç hukuk kuralları açısından suç olduğunu kaydetti. Özdemir, “CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın mültecilere yönelik ayrımcı kararı, uluslararası hukuk açısından bir suçtur. Irkçılık ve ayrımcılık, Birleşmiş Milletler teşkilat kararlarıyla kati olarak yasaklanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili hükümlerinde, kesin kararlar vardır” ifadelerini kullandı.

Bakanlık da sessiz kalmamalı

CHP’li başkanın halkı kin ve nefrete sürüklediğini ifade eden Avukat Özdemir, “Anayasanın ilgili maddelerinde ırkçılık yasağı sadece Türkiye vatandaşlarını kapsamaz. Buna mülteciler de dahildir. CHP’li Tanju Özcan, söylem ve eylemleri ile suç işlemiştir. Hakkında dava açılarak cezalandırılması ve İçişleri Bakanlığınca soruşturma başlatılması gerekir” diye konuştu. Kerami Özdemir, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın mültecilere yardım yapılmaması talimatına ilişkin CHP’nin de harekete geçmesi gerektiğini aksi taktirde CHP’nin ırkçı uygulamadan sorumluğu olduğunu söyledi. Koltuğa oturur oturmaz ilk darbeyi muhacirlere indiren Tanju Özcan’ın faşist uygulamasına tepki gösteren Kerami Özdemir, “CHP’li Tanju Özcan’ın muhacirlere yönelik düşmanca uygulaması; dünyada en son olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki ırkçı rejim tarafından uygulanıyordu. Güney Afrika’daki ayrımcılık sistemine ‘apartheid’ tanımı getirilmişti. Uzun yıllar boyunca beyaz ırkın yönetiminde olan Güney Afrika'da siyahilere uygulanan ayrımcılık, Nelson Mandela’nın devlet başkanı olmasıyla son bulmuştu. CHP ise ayrımcılık geleneğini halen sürdürüyor” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 12:47

YORUM YAZ

 • iskenderiskender1 ay önce
  Tc.vatandaşı olmak müslüman ve insan olmak anlamına gelmediğinin bir ispatı CHPbir asırdır dindüşmanlığı,anarşi terör,vurgun,soygun,istismar,iftira,ve algı operasyonuyla halkı saptırmak en iyi bidikleri iş utanma duygusu îmândandır.
 • GARİP OSMANGARİP OSMAN1 ay önce
  bende istemiyorum kardeşimmmmmmm defolup gitsinler.. yaslıya cocuklara kadınlara amennayarım ekmeğimizin yarsını verriz fakat iş öyle değil... adamlar 20-30 lu yaşlarda dev gibi adamlar kullaklarında küpe bacaklarında kısa pantolun kollarında dövme bamkamatik önlerinde karıya kıza bakarak .... bağırarak gülerek...yabenim... garibimde devleti icin 12 saat 15 saat pis tehlikeli işlerde çalıp akşam cocuğum benden bunu istemişti gene götüremedim alamadım gene diye düşün düşün kanser olsun revamı buuuuuuuu
 • vatandaşvatandaş1 ay önce
  tuna devlet tüyü bitmemiş yetimine sahip çıkıyor,garip guraba yadasen merak etme.
 • tunatuna1 ay önce
  Suriyeli mültecileri isteyen alsın evinde beslesin, ama devlet eliyle benim vergilerimin onlara gitmesini istemiyorum kendi tüyü bitmemiş yetimlerimiz dururken !!
 • BatıleziciBatılezici1 ay önce
  Şu aşağılık ırkçı faşist yorumlara bak... Esed zulmünden ülkemize sığınmış mültecilerin kursağına gidecek bir kaç tas çorbayı çok görüyorlar. Bu rezil anlayış tarih boyunca hep mazlumun yanında olmuş ne Türklerin ne töresine uyar, ne Müslümanların ensar muhacir anlayışına sığar, ne de insanlığa sığar çünkü bu yardımların önemli bir kısmı hristiyan ülkelerden geliyor, onlar kadar bile insanlıktan nasibi yok demek bu nasipsizlerin. Yardımın geri kalanını da zaten yardımseverler sağlıyor. Durumun yoksa vermezsin, vermek istemezsen de senden kimsenin zorla birşey alacağı yok. Başkasının verdiğine sen ne karışıyorsun? Yaptığı seçimle ırkçı ve Müslüman düşmanı bir zalimi işbaşına getiren şu Bolu'nun başına inşaallahbir musibet gelmez.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Nefret..suçu..ve..ırkçılık..yapanlar..cezasını..çekmeli..
 • SelimSelim1 ay önce
  Partisini tasvip etmemekle birlikte, bu belediye başkanının uygulamaların doğruluğu gün gibi aşikar. Bu ülke, yol geçen hanı olmadığı gibi batılı güçlerin ortadoğuyu her karıştırmalarında yükü çekenin Türk Halkı olmaması gerekir. Misafirlik artık bitmeli ve mülteciler yavaş yavaş ülkelerine dönmelidirler. Nasıl ki bayramlarda ülkelerine gidip bayramı orada geçiriyorlarsa, pekala normal yaşantılarına tekrar ülkelerinde devam edebilirler. Ayrıca, bu misafirlerimize çok yardım etmek isteyen saygıdeğer vatandaşlarımızın evlerini ve bilumum diğer gayrimenkullarini onlara açabileceğini hatırlatmak isterim. Sanırım yasal bir engel yok. Aksi takdirde, kamu kaynaklarını biz kendi toplumumuza yönlendirmekte güçlük çekmeye devam edeceğiz. Bu hususun da özelleştirilmesi yerinde olacaktır.
 • RagıpRagıp1 ay önce
  Şu türkçeyi de kaldıralım elimiz değmişken dilimizi arapça yapalım, kardeşlerimiz hatırına. Yoksa faşist ırkçı derler. Ben vergi vereyim onlar bol bol, hastane masrafı olmadançocuk yapsınlar yangelip yatsınlar.
 • MuhteremMuhterem1 ay önce
  Suriyelileri o kadar çok seviyorsanız kampanya başlatın. Her AKP'li ailenin evine bir Suriyeli kampanyası.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  BU irkçı,faşist devşirme Tanju Özcan derhal görevinden alınmalıdır.Yurtdışında bunun gibi bir ırkçı faşist Türkiye vatandaşlarına aynı şeyi yaparsa söyleyebilecek sözümüz olurmu.
 • TuranTuran1 ay önce
  Öncelik TC vatandaşlarında olmalı. Bunu öğren akit. Bütün dünyada bu böyle.
 • ........1 ay önce
  Vampir tipli falist soytarı. Bunlar yahudi veya amerikan olsa ne biçim kucaklardı. Kim bilir  önlereine sermişti belki.
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  Demek Bolu halkına Köroğlu değil Bolubeyika in imiş Bolulat musunuz daim olur insalkah
 • kemal arslankrddrkemal arslankrddr1 ay önce
  Akit ve Akepe ödesin 50 muhaciri.
 • Ş Pekcan. Ş Pekcan. 1 ay önce
  Sizin açtığınız davalarda bir sonuç elde ederseniz, bende mevcut yönetime karşı dava açacağım. Liyakatsız ve beceriksiz bir devlet yönetimi güttüğü için. Gıda terörü ve programsız mülteci alımı için. Stokholm sendromuna yakalanmışcasına davranan bu davaları açan kişi ve kurumların bir an önce tedavi görmesi lazım. Zira sayın Özcan Bolu için dogru bir karar vermiştir.
 • NamikNamik1 ay önce
  Türkler açlıktan surunuyo olabilirler bari Suriyeli kardeşlerimize 3-4 farklı kurumdan maaş baglayalim onlar bizimkilerin çektiğini cekmesin
 • hercaihercai1 ay önce
  CHP ZATEN FASIST VE IRKCIDIR! CHP NIN BASINDA HAHAMLAR VARDIR AMA BUNU BIZIM CHP LILER ANLAMIYOR!
 • VeliVeli1 ay önce
  Ulan gidin antalyaya muglaya ortalık ingilizden fransizdan geçilmiyor bunlara şimdiye kadar iki laf ettiniz mi çünkü siz gavur yardakçısısınız sizin derdiniz muslumanla çünkü siz Türk değil içimizdeki bizans kırıntıları kripto ermeni rum dönmeleri siniz haysiyetsiz şerefsizler naapti lan müslüman size
 • HakanHakan1 ay önce
  Bizde Bolu belediye başkanını destekliyoruz Suriyeliler gitmeli ...
 • ArabArab1 ay önce
  Hale AKPkiyi illerinde ve diger illerde vergi veren fakir halkinparasi ile bitmeyen tatil yapmakta olan ve aldiklarbiriktirerek. Suriyeyeyatirim Icin gönderenSuriyeliler yüzünden kayip etti Bunlar avrupada ayni taktigi yapiyorlar gecen sene Almanyada en cok yurt disina para cikaran Suriyeliler Ye ye Suriyeliler Zaten cogu Avrupa da hiristiyan olmuslar Gelecek secimide. Kadar ülkelerine gönderilmezlerse Akp secimi kesinkayip eder Bu asalaklari yollarsa kazanir Türkiyeye ne faydasi var Arab ülkeleri genis ve zengin Akp min Suriye politikasi iflas etmistit
 • TacettinTacettin1 ay önce
  Bu keramı özdemir gidip milleti zillet dşye ayıranlara da dava açsın madem ayrımcılık suç imiş.yiyorsa tabi
 • NecatiNecati1 ay önce
  Suriyeli filan istemiyoruz Bolu’da.Gitsinler ülkelerine savaş kalmadı artık
 • GokhanGokhan1 ay önce
  Sunu anlayamiyorum belediye baskani secilmeden once adam suriyeli ye boluda yardimi kesecem diyor. Ve bolu halki Destekliyor. Adams secimle gelio verdigi Sozleri Gerceklestiriyor bundan daha dogal ne var ki

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019