Çakarlı araçlarla ilgili yeni düzenleme!

1 Kasım'dan itibaren kamu ve mahalli idarelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve dfaire başkanlarının araçlarında 'Çakar lamba' kullanımı yasaklandı.

23 Eylül 2019 Pazartesi 11:11
Çakarlı araçlarla ilgili yeni düzenleme!

İçişleri Bakanlığı trafikte çakar kullanarak sanki ayrıcalıklı bir sınıf varmış gibi bir algıya neden olan usulsüz emniyet şeridi kullanarak trafik kurallarına uymadan kendilerine geçiş üstünlüğü sağlayanlar için harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı

Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 141'inci maddesinde, acil durum ve zorunlu hallerde geçiş üstünlüğü verilen ambulans, itfaiye ile kolluk kuvvetleri araçları sıralanarak, bu üstünlüğün hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağı belirlendi. Kanunda yer alan bu düzenlemenin anlaşılır olması, geçiş üstünlüğünün gerçekten bu hakka sahip araçlarca kullanımının sağlanarak suistimalinin önlenmesi ve bu konuda daha etkin denetimler gerçekleştirilmesi amacıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine İçişleri Bakanının onayıyla "Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleriyle Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" yayımlandı.

Yayımlanan usul ve esaslar ile hangi araçların geçiş üstünlüğüne sahip olacağı, hangi şartlar oluştuğunda bu hakkın kullanılabileceği, yetkisiz kullanılması halinde ise uygulanacak yaptırımlar ile ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin ne şekilde olacağı net bir şekilde düzenlendi.

Çakar lamba kullanabilecek araçlar

Buna göre, boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli olan ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayınlanan usul ve esasların ekinde bildirilen "devletin en üst protokolü"nde bulunan makamların emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ve bu makamların korumasından sorumlu koruma araçları çakar şeklinde tabir edilen ışıklı uyarı sistemlerini kullanabilecek. Bu araçlar dışında hiçbir araçta çakar olarak tabir edilen sesli uyarı işaretleri kesinlikle kullanılmayacak. Makamların korumasından sorumlu araçlar da sadece makam sahibi araçta olduğu sürece bu uyarı sistemlerini aktif olarak kullanacak. Makam sahibi araç içinde ya da makam aracı konvoyda bulunmadığı zaman bu uyarı sistemlerini kesinlikle kullanamayacak. Kolluk görevlilerinin kullanımındaki resmi araçlar da ise ışıklı/sesli uyarı işaretleri görevle ilişkili olmak kaydıyla, usul ve esaslarda belirtilen şartlar doğrultusunda kullanılacak.

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 01 Kasım 2019 tarihinden itibaren anılan araçlar dışında, kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımı yasaklandı.

Geçiş üstünlüğü tepe lambası ile sağlanacak

Karayolları Trafik Kanununun 71 inci maddesi (f) bendi kapsamında hakkında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit ve/veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek. Bu araçlarda da tepe lambası bulunması sürekli bir geçiş üstünlüğü hakkı sağlamayacak.

Zorunlu hallerde çakar kullanımı en az 150 metre önceden başlayacak

Kolluk araçları dahil geçiş üstünlüğünden yararlanma sürekli bir hak değildir. Bu araçlar ancak tehdit/görev durumunun ortaya koyacağı zorunlu hallerde ve en az 150 metre önceden duyulabilir şekilde ışıklı ve sesli uyarı sisteminin birlikte kullanılmasıyla, kanunun öngördüğü geçiş üstünlüğü hakkından faydalanabilecek.

Uymayanlar trafikten men edilecek

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 01 Kasım 2019 tarihinden itibaren, tüm trafik birimlerimiz etkin bir denetime başlayacak. Belirtilen şartları sağlamayan tüm araçlara, araç sürücülerine ilişkin mevzuatta belirtilen idari yaptırımlar uygulanacak. Belirlenen esaslara uymadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. Bununla birlikte yetkisiz sistemlerin kullanılmasına müsaade eden kamu görevlileri hakkında da gerekli işlemler tesis edilecek.

Ayrıca, Karayolları Trafik Muayenesinde araçlarda mevzuat dışında sesli ve ışıklı uyarı sisteminin bulunmasının da "ağır kusur" olarak nitelendirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Eylül 2019 Pazartesi 11:11

YORUM YAZ

 • derman05derman0529 gün önce
  yeni yargı paketinden çakar da nasibini aldı yoksa ekonimik bir paket mi anlamadık.Asıl o arabalar da kalksın ...Herkes işine servis le gitsin..Devlet dairelerinde ki saltanat özel sektörde yok .Bir resmi dairede elli tane müdür , yardımcısı ,şefi derken herbirine araba ondan sonra da çakarı takıp yollarıda açıyolar ...
 • KüstahKüstah29 gün önce
  İyi olmuş İmamoğlu na oy verdiğimiz...AKP gıcıklığına aldı bu kararı bizde bu sayede çakarlı ş....sizlerin tacizinden kurtulmuş olduk....oh be....AKP samimi olaydı daha önce alırdı bu kararı....
 • şenerşener29 gün önce
  şimdiye kadar nerdeydiniz
 • Mesut SarpMesut Sarp29 gün önce
  Uygulama önemli. Bu azgınlar gürühuyla kim ugraşacak?!
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu29 gün önce
  Siz öyle zannedin. Bu ülkede kuralları kanunları devleti takan kim. Kimin canı nasıl isterse öyle yapıyor. Tek kıstas varbu ülkede can ve keyif.
 • Marko paşa Marko paşa 29 gün önce
  Çakar mahalle aralarındaki aksesuarcılar dahil heryerde satıldıkça, bu düzenlemeler bir işe yaramaz. Kamu araçlarına lazımsa kamu vermeli ki önüne gelene satılmasın. Yoksa havanda su dövmeye devam...
 • Halim SelimHalim Selim29 gün önce
  Akepe ile memlekettekionemliinsanlar milyonlari buldu. Araca bakiyorum kiytırık, içindeki amele tipli ama cakar var. Bu tipler vapur kuyruguna da girmiyor. Aradan dalıyor. Akepe, Imamogluyla uğraşmaktan bunlara zaman bulamıyor.
 • HakkiHakki29 gün önce
  bu kacinci yasaklayisiniz? sallaniyor milletartiksizi!!!
 • Kocasolak Kocasolak 29 gün önce
  Yahu yasayı kim işletecek? Polis memuru bunlara ceza yazınca SÜRGÜN yemeyecek mi???
 • hülyahülya29 gün önce
  devamlı düzenleme getiriyorsunuz ama sonuç yok.iş adamları bile çakarlı araçlarla dolaşıyor.yakalanan araçlara ne yapacaksınız?veya durduracakmısınız?ben inanmıyorum.sonra neden 1 kasım?hemen yasaklayın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019