Büyük uğraşlar sonucu Türkiye'ye getirilmişti! Ve örtü bugün kaldırıldı

Diplomatik temasların ardından Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye'ye getirilen 'Çingene Kızı' mozaiği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde ziyarete açıldı.

08 Aralık 2018 Cumartesi 12:55
Büyük uğraşlar sonucu Türkiye'ye getirilmişti! Ve örtü bugün kaldırıldı

'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle ziyarete açıldı.

28 Kasım'da Türkiye'ye getirildi

Amerika Birleşik Devletleri'nden getirilen Çingene Kızı Mozaiği'nin 12 parçası, Gaziantep Zeugma Müzesi'nde görücüye çıktı. 28 Kasım'da Türkiye'ye getirilen mozaik şimdilik geçici sergide yer alacak, restorasyonunun ardından büyük mozaikteki yerine yerleştirilecek.

1998 yılındaki kazı çalışmalarında çıkarılmıştı

'Çingene Kızı' aslında Zeugma Antik Kenti'nde 1998 yılındaki kazı çalışmaları sırasında çıkarılan 300 metrekarelik mozaiğin küçük bir parçası.

'Çingene Kızı'nın yolculuğu

Bakanlığın açıklamasında eserlerin iade sürecine ilişkin de şu bilgilere yer verildi.

"Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, tesseraların (mozaik taşların her biri) tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu araştırmanın bir gazetede yer alması üzerine Türkiye'nin Şikago Büyükelçiliği aracılığıyla üniversite yetkilileri ile görüşmelere başladı.

Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Harran Üniversitesinden Prof. Mehmet Önal'ın hazırladıkları bilimsel analizler, üniversite yetkililerine sunuldu. Bu kültür varlıklarının Türkiye'de 19'uncu yüzyıldan beri devlet malı olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Türkiye, 20 Kasım tarihine kadar Bowling Green Devlet Üniversitesi'nde sergilenen tarihi mirasına Bakanlığın hassas çalışmaları sonucunda 27 Kasım'da kavuştu."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 12:55

YORUM YAZ

  • uyan tcuyan tc3 ay önce
    ne kadar büyük bir iş yapmış devletimiz mozaiği ülkemize kazandırmışlar bravoooooooooooooooooo . enflasyon almış başını gitmiş durmak yoookk göz boyamaya şey yola devaaaammmm. chpkk hdpkk bunlar terörist partisi mhpya de mafya çeteciler partisi ip te fatöşün partisi. kucağımız hep bunlarda. akp nin karşısında dürüst vede güzel bir parti olsa , akp seçimlerde hiiiççç kazanamaz. fakat bu aldığı oyların çok altına düşecektir. ben oy moy atmayacağım inancım vede güvenim bitti. çünkü kim başa gelse hep anamızı sordu.
  • meyyidmeyyid3 ay önce
    devletin kaçak kazılarla ilgili kanunları değişmediği sürece böyle enfes eserler yurt dışına kaçmaya devam eder.çünkü adamlar değerinde para veriyor.bulan vatandaşta yurt dışına satıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019