Burun kırığı nasıl tedavi edilir?

Burun; kemik ve kıkırdaktan meydana gelen, nefes almamızı sağlayan bir organımızdır. Nefes alırken aldığımız havayı süzer, nemlenmesini sağlar ve ısıtır. Burun kırığı, burun köprüsünün çatlaması ya da kırılması durumudur.

24 Mayıs 2018 Perşembe 13:17
Burun kırığı nasıl tedavi edilir?

BURUN KIRIĞI BELİRTİLERİ

-Burun kırıldığı anda bazı belirtiler kendini hemen gösterir, bazıları ise zaman içerisinde ortaya çıkar. Burun kırığının yaygın olarak görülen belirtileri şunlardır:

-Buruna dokunulduğunda hissedilen ağrı ya da hassaslık

-Burun bölgesi ve çevresinin şişmesi

-Burnun kanaması

-Burun ya da gözaltlarında morarma

-Burnun bükük bir hal alması ya da normal görünümünü kaybetmesi

-Burundan nefes alışverişinin zorlaşması

-Burundan gelen sümük akıntısı

-Burun deliklerinin tıkandığının hissedilmesi

BURUN KIRIĞI NEDENLERİ

-Futbol, basketbol gibi rakiple birebir temas gerektiren sporlarda meydana gelen yaralanmalar

-Fiziksel dövüşler

-Trafik kazalarına bağlı buruna alınan darbe

-Düşmeye bağlı buruna alınan darbe

-Buruna sert bir nesnenin çarpması

BURUN KIRIĞINA BAĞLI OLARAK GELİŞEN ŞİKAYETLER

KAN BİRİKMESİ:

Bazı durumlarda burun kırıklarında kan toplanması görülmektedir. Buna bağlı olarak burun deliklerinden biri ya da ikisi birden tıkanabilir. Kan birikmesi engellenmediği takdirde kıkırdak hasarına neden olur. Bu nedenle acilen ameliyat yapılması gerekir.

KIKIRDAK KIRILMASI:

Burun kırığı yüksek travma içeren nedenlerden dolayı oluşmuş ise kıkırdak kırılması ihtimali oldukça yüksektir. Kıkırdak kırılması hemen ameliyat ile müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

BOYUN YARALANMALARI:

Burnun kırılmasına neden olan darbeler aynı zamanda boynun da yaralanmasına sebep olabilmektedir.

BURUN KIRIĞI TEDAVİLERİ

Burnun içinde bulunan kemik ve kıkırdak yerinden oynamamış ise burun içine tampon konarak destek sağlanır.

Burnun dışarıdan da desteklenmesi çok önemlidir. Bu nedenle dışarıdan alçı kullanılabilir.

Burnun içinde bulunan kemik ve kıkırdak yerinden oynamış ise doktor bu kemikleri tekrar yerine oturtur. Buna kapalı redüksiyon adı verilir. Bunun için doktor öncelikle burnunuzun uyuşması için burun spreyi sıkar.

Daha sonra burun deliklerini bir aygıt yardımıyla genişletir ve en son kırılan kemik ve kıkırdakların yerine oturması için özel araçlar kullanır.

Hastanın burnunun kırılmasının üzerinden 2 hafta geçerse kemik kaynamaya başlayacağından tedavi 4 ay sonra rinoplasti yöntemi ile yapılır.

İlk müdahalede genellikle lokal aneztezi kullanılır. Ancak çocuk hastalarda genel aneztezi kullanılarak müdahale yapılır.

Burun kırılmaları genellikle ameliyat ile tedavi edilir. Burun ameliyatları genelde ayakta yapılır.

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2018 Perşembe 13:17

YORUM YAZ

  • Defne Defne 3 ay önce
    Ya benim burnuma top geldi ama çok hızlıydı top... Kanamadı burnum morarmadıda. Ya ben daha ciddi olmadıgını düşünüyorum. Yani burnuma top geldiği an zaten etkisiz halde kaldım 1 dakika.... Yerimde durdum, herhalde travma geçirdim. Sonra burnum aniden şişti. Gözlerimin altı değilde burnumun yanları şişti 1 saatte. YARIN HASTANEYE GİDİCEZ AMA BEN ÖĞRENMEK İSTİYORUM. VE BURNUM HÂLA AĞRIYOR YAKLAŞIK ŞİMDİ 4 SAAT OLDU TOP GELELİ HÂLA AĞRIYOR YA

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019