• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Burs veren kurumlar 2019 KYK, TÜBİTAK burs başvuruları başladı mı?

Burs başvuruları başladı mı? Son dakika KYK burs başvuru tarihinin açıklanıp açıklanmadığı merak edilmekte. 2019 – 2020 akademik yılında üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan vakıfları bazılarını haberimizden takip edebilirsiniz. Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2019, gazi çoçuklarına burs veren kurumlar 2019, KYK, TÜBİTAK burs başvuruları başladı mı? KYK burs başvurusu ne zaman? İşte burs veren vakıf, dernek ve şirketler ile bu programlara başvuru şartları.

Yeniakit Publisher
2019-10-08 12:02:00 - 2019-10-08 12:31:58
Burs veren kurumlar 2019 KYK, TÜBİTAK burs başvuruları başladı mı?

Burs başvuruları başladı mı? Son dakika KYK burs başvuru tarihinin açıklanıp açıklanmadığı merak edilmekte.  2019 – 2020 akademik yılında üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan vakıfları bazılarını haberimizden takip edebilirsiniz. Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2019, gazi çoçuklarına burs veren kurumlar 2019, KYK, TÜBİTAK burs başvuruları başladı mı? KYK burs başvurusu ne zaman? İşte burs veren vakıf, dernek ve şirketler ile bu programlara başvuru şartları.

KYK kredi bursu

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) hem kredi (geri ödemeli) hem de karşılıksız burs veriyor. KYK burs ve kredi başvuruları ekim ayında e-devlet aracılığı ile yapılıyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep ediliyor. KYK, burs alan öğrenciye kredi, kredi alan öğrenciye ise burs vermiyor. KYK burs barvuruları henüz başlamadı.

KYK burs başvuru şartları nelerdir?

Ön lisans öğrencileri, 

Lisans öğrencileri, 

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) 

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, 

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan yararlanabilir.

TÜBİTAK burs ve kredi başvurusu ne zaman?

Burstan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda belli sıralamada yer alarak, TÜBİTAK’ın belirlediği alanlara yerleşen öğrenciler yararlanıyor. Başvurular ekimde başlıyor. Aylık burs miktarı 750 TL ile 2 bin TL arasında. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Uluslararası Proje Yarışması’nın sonucuna göre ÖSYM kılavuzunda belirtilen bölümlere yerleşen öğrencilere de aylık 1750 TL ile 5 bin TL arasında burs imkanı tanınıyor.

Sabancı Vakfı

Burs, üniversiteye girişle başlayıp mezuniyete kadar sürüyor. Geçen yıl lisans öğrencileri için aylık 600 TL olan burs miktarı, bu yıl eylülde belirlenecek. Sadece Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul- Cerrahpaşa, İTÜ, Marmara, ODTÜ ve Yıldız Teknik üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriliyor.

Türk Eğitim Vakfı (TEV)

TEV’in üniversite öğrencilerine yönelik 2 bursu var. Biri başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen ‘TEV Üniversite Bursu’. Aylık 700 TL. İkincisi de üniversite sınavında ilk 5 binde yer alan öğrencilere verilen ‘TEV Üstün Başarı Bursu’. Bu burs aylık 1.400 TL. 9 ay verilen burslar için 1-22 Eylül'de ‘tev.org.tr’den başvuru yapılabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce burs nasıl verilmektedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, belirlenecek öğrencilere tutarı Genel Müdürlükçe tespit edilen tutarlarda burs verilmektedir. Burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin, burs başvuru formu, okul idaresinden alınacak öğrenci belgesi, iki adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte, 01 Eylül ile 01 Ekim tarihleri arasında, Vakıflar Bölge Müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte, başvuru posta yoluyla da yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarından burs alan öğrencilere Vakıflar Genel Müdürlüğünce burs verilmemektedir.

Gazi çoçuklarına burs veren kurumlar 2019

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı tarafından her yıl yeniden tespit edilecek kontenjan tutar ve sürelerde verilecek olan karşılıksız burs türleri aşağıdadır. Yönetim kurulu aşağıda ifade edilen burs türleri üzerinde değişiklik yapmaya yetkilidir.

a) Ortaöğretim bursları,

b) Lise bursları,

c) Yüksek Okul (2 yıllık) bursları,

d) Yüksek Öğrenim (Lisans) Bursları,

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı bursundan yararlanacak öğrencilerden istenen belgeler

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda sıralanan nitelikler aranır:

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Gazi çocuğu veya kardeşi ya da Şehit çocuğu veya kardeşi olmak,

c) Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan öğrenim kredisi ve engeli öğrencilere verilen burslar hariç),

d) Gelir düzeyi düşük olmak,

e) Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,

f) Adli sicil kaydı bulunmamak,

g) Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,

Burs verilecek öğrencilerden aşağıda sıralanan evraklar istenir:

a) Nüfuz cüzdanı örneği,

b) Savcılıktan iyi hal kağıdı,

c) İkametgah,

d) Yüksek öğretime yeni başlayan adayların ÖSYM sonuç belgesi çıktısı ve okul giriş başarı sıralamasını gösteren belge,

e) Yüksek öğretim ara sınıf bursiyer adayları için başarı belgesi olarak tamamlanan son ders yılı veya yarı yıl itibariyle aldığı notları, bütün derslerin genel not ortalamasını gösteren belge (transkript),

f) Lise öğrenimine yeni başlayan adaylar için ilköğretim diploma fotokopisi ile en son alınan karne fotokopisi,

g) Lise ara sınıf bursiyer adayları için başarı belgesi olarak tamamlanan son ders yılı veya yarıyıl itibariyle aldığı karne fotokopisi,

h) Öğrenim görülen okuldan alınacak öğrenci belgesi,

i) Anne - baba çalışıyorsa resmi gelir belgesi,

j) Anne - baba çalışmıyorsa fakirlik belgesi,

k) Gazi çocuğu, gazi kardeşi, şehit çocuğu veya şehit yakını olduğunu belgeleyen resmi belge.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı burs başvuru ne zaman ve nereden yapılır?

Burstan yararlanmak isteyenler Vakıf’ın internet sayfası üzerinden  "Burs Başvuru Formu"nu doldururlar ve 5. maddede istenilen diğer bilgi ve belgeleri elden veya posta yoluyla Vakıf merkezine ulaştırırlar. Vakıf’a burs için başvuracak her aday, ailesinin ve kendisinin malvarlığı ve gelir durumunu tam olarak beyan eder, ayrıca gazi çocuğu, gazi kardeşi, şehit çocuğu veya şehit yakını olduğunu da resmi bir belge ile kanıtlar. Vakıf, gerekli gördüğü hallerde, bildirimde beyan edilen hususların doğruluğunu her zaman araştırabilir, yanlış beyanda bulunulduğu tespit edilirse verilmekte olan burs kesilir ve o tarihe kadar yapılan tüm ödemeler Vakıf tarafından bu yönergenin 12. maddesi gereğince geri alınarak, yasal işlemler için adli merciilere başvuru yapılır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23