Bunu söyleyen bir CHP'li! "CHP İnönü döneminde daha demokratikti"

Aydınlık Gazetesi yazarı Oktay Ekşi, İnönü CHP'sinin, Kılıçdaroğlu CHP'sinden daha demokrat olduğunu söyledi. Ekşi bugünkü köşe yazısında, "İsmet İnönü, Parti Meclisi'ni ikna için tartışmaların 6-7 saat devamını sağlardı. Keza İsmet İnönü'nün Genel Başkanlığı sırasında partinin adaylarını belirleme hakkı yüzde -önceleri- 95 oranında, sonraları -yanlış anımsamıyorsam- yüzde 85 oranında örgütündü. O da "önseçim" yoluyla yapılırdı. Oysa şimdi Tüzük'teki hükümlere rağmen "önseçim"i esas alan "aday belirleme" yetkisinden söz eden bile yok." ifadelerini kullandı.

11 Şubat 2019 Pazartesi 14:15
Bunu söyleyen bir CHP'li! "CHP İnönü döneminde daha demokratikti"

Aydınlık yazarı Oktay Ekşi, bugünkü köşe yazısında,  İsmet İnönü dönemindeki CHP'nin, Kemal Kılıçdaroğlu yönetimindeki günümüz CHP'sinden daha demokratik olduğunu söyledi. 

İşte Oktay Ekşi'nin yazısının o bölümü

CHP İnönü döneminde daha demokratikti

 

CHP'de istifalar art arda geliyor. Genel Sekreter’in istifasının ardından şimdi de Özgür Özel, Mehmet Fatih Bucak'ın aday yapılmasına sert tepki gösterdi. Parti içindeki bu tartışmaları ve istifaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

CHP'nin aday belirlemesinde maalesef sağlıksız şekilde başlayıp, aynı şekilde sona gelinen bir süreç yaşadık. Örneğin İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'nu da istifa noktasına getiren olaylar var. Maltepe'de 5 yıldır Başkanlık yapan Ali Kılıç'ın Genel Başkan tarafından tekrar aday gösterilmesi üzerine, CHP ilçe örgütünün Genel Merkeze karşı ayağa kalktığına da tanık olduk.

Anımsanacağı gibi 2014'teki Başkan adaylarını belirleme sürecinde de bizzat Sayın Kılıçdaroğlu'nun görevlendirmesiyle bu işi yapan 5 kişilik bir komisyon kurulmuş, o komisyon da maalesef işi yüzüne gözüne bulaştırmıştı.

Üzüntü verici olan şu ki, CHP "parti içi demokrasi" konusunda çok iddialı laflar eden ama bunun yüzde birini ancak gerçekleştiren bir partidir. Bu haliyle öteki partilerin hepsinden iyi, ama üstlendiği tarihi misyon açısından bakınca fevkalade kötü durumdadır.

Daha da üzüntü verici olan Osmanlı İmparatorluğu döneminde dünyaya gelen ve tek parti döneminde uzun süre ülkeyi yöneten İsmet İnönü'nün CHP Genel Başkanı olduğu 1950-1972 arasında CHP'nin işleyişi, bugünkünden çok ama çok daha demokratik idi.

O dönemde aktif gazetecilik yapan biri sıfatıyla söyleyeyim:

İsmet İnönü, Parti Meclisi'ni ikna için tartışmaların 6-7 saat devamını sağlardı. Keza İsmet İnönü'nün Genel Başkanlığı sırasında partinin adaylarını belirleme hakkı yüzde -önceleri- 95 oranında, sonraları -yanlış anımsamıyorsam- yüzde 85 oranında örgütündü. O da "önseçim" yoluyla yapılırdı. Oysa şimdi Tüzük'teki hükümlere rağmen "önseçim"i esas alan "aday belirleme" yetkisinden söz eden bile yok.

En vahimi, Anayasamızın 69'uncu maddesi, "Siyasi partilerin faaliyetleri, parti içi düzenlemeleri ve çalışmaları demokrasi ilkelerine uygun olur" dediği halde hiçbir siyasi partimizin bu hükmü uygulamamasıdır.

Bu süreçteki aday belirleme işinin ne sonuç vereceğini hep birlikte 31 Mart akşamı göreceğiz.

Genel Merkez eğer bugünkü durumdan iyi bir sonuç alamazsa özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden başarılı çıkamazsa ilk Kurultay'da CHP Genel Merkezi'nin kökünden değişeceğini söylemek bence gerçekçi olur.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 14:15

YORUM YAZ

 • kemalistkemalist8 ay önce
  millet nikli bizler uyanıkız ama sizler bir uyansanız o korermiş gözlerinizi duymayan kulaklarınızı bi açsanız da ulke bölünmekten yıkılmaktan kurtulsa ama nafile sizler artık şartlanmışınız sizden olmayanı terörist yaptınız yetmedi dometis bşber patlıcanı bile terörist yaptınız daha ne diyelim tüm dünyayı türkiyeye düşman yaptınız bir tek akp ve yandaşları mı doğrucu gerisi hepsi vatan hainimi?????
 • mevhibe inalmevhibe inal8 ay önce
  Abartmış. Atatürk'ün hazırladıkları Parti Programını görünce, "Kim bu despotlar" dediği, programı değiştirdiği söylenir. Atatürk ölünce yaptıkları da ortada. Muhalefete gelince.. her ülkeye, demokrasi, adalet ve çok seslilik ile birlikte lazım . Bugün bana, yarın sana..
 • MilletMillet8 ay önce
  Ülkemizde bir ve çeyrek parti fetönün partisi, Bir parti emperyalistlerin köpeği bölücü parti, Bir parti de mezhepsel kamuflajlı Ermeni partisi haline getirilmiştir .Uyan Türk ,uyan Kürt, uyan Sünni Müslüman,Uyan Alevi Müslüman., Uyan milleti sadıka Uyan ey milletim
 • FerhatFerhat8 ay önce
  Sizin Demokrasinizede ve liberalizm odakli sisteminizede Allah c.c. yer ile yeksan etsin.Al CHP yi vur AKP ye,zira bunlar küresel siyonist güclerin siyasi figüranlari. Adaletin masonik ve ataist lerin merkezi Avrupa konseyi tarafindan belirlenen bir devlette milli iradeden bahs edilemez. Milli irade masonik yasalardan ziyade milletin öz ve manevi degerlerini referens alir ve hayati bu kapsamda sekillendiriri. MEclisteki partiler küresel güclerin belirledigi sinirlar icerisinde hareket eden proje partilerisdir.
 • Alkan Alkan 8 ay önce
  BAS TERÖRIST SIYONIST SÜNNETSIZ DINSIZ IMANSIZ KILICDAROGLU BEYIN BOS KAFA SAMAN AKLI YERINDE DEGIL BU DINSIZ IMANSIZ TERÖRIST YÜZDE YÜZ TIMARHANEDEN KAÇMA SAKATIN TA KENDISI EGER DIKTETÖR VARSA ISTE BU TERÖRIST BASI KILICDAROGLU DUR CHP YI TERÖRIST YUVASINA ÇEVIREN ALÇAK
 • AhmetAhmet8 ay önce
  tut birini vur öbürüne veya koy çuvala 2 sini vur sopayla!Soysuzlar!
 • Ax111Ax1118 ay önce
  İnanmaaaaaayıııııın. Bunlar hep numero. CHP sanki bir partiymiş görüntüsüvermeye çalışıyorlar. Çünkü yakın zamanda CHP'nin aslında bir parti olmadığı dillendirilmeye, söylenmeye başlanmıştı. Bu da takkenin düşmesi ve kelin meydana çıkması olduğu için üstü örtülübir telaş var sözde partide. Atatürk'ü de bol kepçe kullanarak Bu algıyı oluşmadan yıkma telaşı var. Korkunun ecele ....... . CHP kalp krizi geçiren biryapı, yoğun bakım ünitesine doğru gidiyor. Selası ne zaman verilir işte onu bilemem. Çünkü son sözü millet söyleyecek
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş8 ay önce
  chp nin ismide değişti chpkk oldu. türk isimli hıristiyan bilhassa yahudilerin yönetimindedir chpkk

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019