• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bunak Biden'ın sekreter adayından küstah sözler: Türkiye'yi saf dışı bırakacağım

Yeniakit Publisher
2021-05-25 18:49:00 -
Bunak Biden'ın sekreter adayından küstah sözler: Türkiye'yi saf dışı bırakacağım

ABD Başkanı Joe Biden'ın Hava Kuvvetleri Sekreterliği için aday gösterdiği Frank Kendall, göreve gelmesi halinde ilk işinin Türkiye'den F-35 parçalarının alımını durdurmak olacağını söyledi.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasını bahane ederek, üretici olduğu F-35 programından çıkaran ABD'de, konuya ilişkin dikkat çeken yeni bir gelişme yaşandı.

Hava Kuvvetleri Sekreterliği için ABD Başkanı Joe Biden tarafından aday gösterilen Frank Kendall, seçim vaadi olarak F-35 programından Türkiye'yi tamamen saf dışı bırakacağını duyurdu.

Kendall, göreve kabul edilmesi durumunda en kısa sürede Türkiye'de F-35 parçası alımını durduracağını ifade etti. 

Türkiye neden projeden çıkarıldı?

Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na (JSF) Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı. Programın katılımcıları Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyordu.

Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti. 2018'de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmiş ancak uçaklar ABD'de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise 2 F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıktığından bu 6 uçak Türkiye'ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için 1005 parça üretiyordu. Türk firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı. ABD'nin Aralık 2020 itibarıyla da 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu ortaya çıkmıştı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "F-35 Programı’ndan hiçbir ülke tek taraflı çıkartılamaz maddesi bulunuyor. ABD’nin Türkiye’yi programının dışına çıkarmasının hukuki bir dayanağı yok. ABD de Türkiye’ye gönderdiği mektupta Türkiye dışındaki ülkelerle mutabakat zaptı imzaladığını itiraf ediyor." açıklamasını yapmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rrzs61

Buna kızılmaz, teşekkür edilir. Açık açık söylüyorlar işte, bi, de başımızın çatesine bakalım. İlle de ABD'den alacağız diye tutturmayalım. Bundan sonra birdaha ABD ile ortak silâh projelerine girmeyiz,olur biter. Tabi, bu kararlılığı devleti idare edenler göstermeli.

volkan

Allahımıza şükürler olsun bunların her adımı milli sanayiimizin gelişmesine neden oluyor. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23