Bordan yeni bir madde üretildi! Çelikten 200 kat daha güçlü ve esnek!

Çin'deki Şiamen Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, bor mineralinden üretilen "borofen"in süper hızlı bilgisayarlardan pillere, transistörlerden dokunmatik ekranlara kadar birçok kullanım alanında "grafen"in yerini alacak bir malzeme olabileceğine işaret ediyor.

24 Nisan 2019 Çarşamba 23:54
Bordan yeni bir madde üretildi! Çelikten 200 kat daha güçlü ve esnek!

Uzmanlar, borofenin, ısıyı ve elektriği en iyi ileten malzeme olarak kabul edilen ve çelikten 200 kat daha güçlü olan grafenden daha güçlü ve esnek olduğunu söylüyor.

MIT Technology Rewiew adlı bilim sitesi, borofenle ilgili araştırmayı "Üzgünüz grafen- Herkesi heyecanlandıran yeni mucizevi malzeme borofen" başlığıyla duyurdu.

BBC Türkçe'ye göre haberden öne çıkan kısımlar şu şekilde:

"Kısa bir süre öncesine kadar grafen en yeni mucizevi malzeme olarak kabul ediliyordu. Süper güçlü, atom kalınlığındaki bu karbon "kümes teli", borular, toplar ve çeşitli ilginç şekiller oluşturabiliyor. Malzeme mühendisleri, elektriği iletebildiği için grafen tabanlı bilgisayar işlemciliği ve grafen çip endüstrisi çağının başlayabileceğinden söz ediyordu. Avrupa Birliği, grafen endüstrisi için bir milyar Euro'luk kaynak tahsis etti.

Bu cesur, grafen tabanlı dünya henüz yaşama geçmedi ancak diğer iki boyutlu malzemelerle ilgili yeni bir arayış başlattı. Ve bunlar arasında en heyecan verici malzeme; kristal benzeri yapılar oluşturabilen tek katmanlı bor atomları oldu.

Borofenin bu kadar heyecanlandırmasının nedeni, olağanüstü geniş bir uygulama alanı için uygun olması. Elektro-kimyacılar, borofenin daha güçlü lityum-iyon pillerde anot malzeme olabileceğini düşünüyor. Kimyacılar, borofenin katalitik kabiliyetlerinden büyülenmiş durumda. Ve fizikçiler de borofenin farklı atom ve molekülleri algılama kapasitesini test ediyor.

Grafenden daha güçlü ve esnek

Borofenin çok eski olmayan bir geçmişi var. Fizikçiler, bu malzemenin varlığını 1990'larda bor atomlarının nasıl tek boyutlu bir tabaka oluşturabileceğini gösteren bilgisayar simülasyonlarıyla keşfetti.

Ancak bu malzeme 2015'teki kimyasal buhar çökeltme deneylerine kadar sentezlenmedi. Bu deneyde sıcak gaz halindeki bor atomları saf gümüşün serin yüzeyinde yoğunlaştırılıyor. Gümüş atomlarının dizilimi, bor atomlarını benzer bir kalıba girmeye zorluyor ve her bir atom altı kadar atoma bağlanarak düz bir altıgen yapı oluşturuyor.

Ancak bor atomlarının önemli bir bölümü sadece dört ya da beş atoma bağlanıyor ve bu da yapıda bir boşluğa neden oluyor. Borofen kristallerini bu boşluk desenleri özel kılıyor.

Bu sentezden beri kimyacılar, borofenin kimyasal içeriklerini tanımlamaya çalışıyordu. Bunun sonunda borofenin, grafenden daha güçlü ve daha esnek olduğu görüldü. Borofen, elektriği ve ısıyı iletebilmesinin yanında bir süper-iletken. Borofen aynı zamanda hafif ve oldukça reaktif. Bu da borofeni bataryalarda metal iyonları depolamak için ideal bir aday haline getiriyor''.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 23:54

YORUM YAZ

 • BorofenBorofen1 ay önce
  Dere akar Türk bakar. Satarsın taşlı topraklı boru alırsın İphone borofenli mutlu olursun.
 • ihsanihsan1 ay önce
  türkiye için sevindirici haber
 • yusuf toygunyusuf toygun1 ay önce
  bizim üniversiteler trilyonları yer, hani bilim?
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Türkiye bor yatağı bakımından çok zengin. İlk ne zaman keşfedildi? 30 yıldır , bordan sadece deterjan üretebildik. Hani arabalarda yakıt olarak kullanılacaktı? Engelleyen hain çok?
 • ömerömer1 ay önce
  onlar yapsın bize satarlar nasılsa...uğraşmaya gerek yok
 • mfgmfg1 ay önce
  Öyle bir sosyal medya var ki tamamen abd ve israile hizmet ediyor.Borla ve dğer değerlerimizle o kadar dalga geçiliyor ki gelecektede yine bir şey değşmeyecek.Gençlerin beynini yönlendirmeyi başardılar ne yazıkki
 • Oku.Oku.1 ay önce
  ...yine ülkece zengin olduğumuz bir 30 saniye yaşattınız. Hep petrolle zengin oluyorduk son zamanlarda. Bu bor haberi taze kan oldu. Şimdi arkadaşın biri gelip lozandaki gizli maddeler diye bide mavra atar ortaya... bu haber tadından yenmez... oku. oku. oku. Sadakallülazim

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019