Bir ülke daha ATAK’ı seçti! 8 ila 10 adet sipariş verilecek

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, taarruz helikopteri olarak T129 ATAK’ı seçtiklerini açıkladı.

08 Aralık 2018 Cumartesi 18:54
Bir ülke daha ATAK’ı seçti! 8 ila 10 adet sipariş verilecek

Filipinler basınında yer alan habere göre, avunma bakanı Delfin Lorenzana’ya bugün helikopter tedarik programında son durum soruldu.

Bakan Lorenzana, Filipinler Hava Kuvvetleri Teknik Çalışma Grubunun çalışmalarını tamamladığını muharebe yetenekli genel maksat ve taarruz helikopterlerinde isterleri karşılayan helikopterlerin belirlendiğini ifade etti.

ATAK’ı taarruz helikopteri olarak seçtiler

Bakan, TGW’nin Sikorsky Black Hawk’ı genel maksat helikopteri olarak tavsiye ettiğini, TUSAŞ yapımı T129 ATAK’ı ise taarruz helikopteri olarak seçtiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde de Filipinli savunma sitesi MaxDefence'da yer alan haberde, "Filipinler, saldırı helikopteri ihalesinde T129 ATAK'ı seçti." ifadelerine yer verilmişti.

Filipinler Hava Kuvvetleri'nin Saldırı Helikopteri Edinme Projesi 24 adet silahlı hafif saldırı helikopterinin satın alınmasını öngörüyor. Ancak Bakan'ın yaptığı açıklamada, ellerindeki bütçe ile 8 - 10 adetten daha fazla T129 tedarik edemeyeceklerini ifade etti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 18:54

YORUM YAZ

  • motorsuz olmuyormotorsuz olmuyor3 ay önce
    Mobilette motoru falan koymayın, o da fransızların çünkü, kızarlar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019