• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bir araya gelen Sivaslılar, Çin Seddi'ni yıktı

Sivas'ta Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne uyguladığı zulmü protesto etmek için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonunda gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından vatandaşlar, temsili olarak hazırlanan Çin Seddi'ni yıktı.

Yeniakit Publisher
2019-12-14 15:08:00 -
Bir araya gelen Sivaslılar, Çin Seddi'ni yıktı

Sivas’ta vatandaşlar, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne uyguladığı zulmü protesto etmek için temsili olarak hazırlanan Çin Seddi'ni yıktı.

Sivas’ta Yeniden Refah Partisi il başkanlığı, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne uyguladığı baskıyı protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Tarihi tren garı önünden başlayan yürüyüşte katılımcılar sloganlar atarak ellerindeki çeşitli dövizlerle Çin’i protesto etti. Yürüyüşe çeşitli siyasi parti üyeleri, STK’lar ve öğrenciler katıldı. Tarihi tren garında başlayan yürüyüş Kongre Müzesi bahçesinde sona erdi.

"Terörle mücadele' diyerek kendilerini aklıyorlar"

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan Yeniden Refah Partisi Sivas İl Başkanı Fatih Kalkan, “Çin, ABD, Rusya ve AB gibi küresel emperyalizm insanlığa ve özelliklede İslam dünyasına karşı acımasız bir savaş yürütmektedir. Bunun son örneği olarak; Doğu Türkistan’da Maocu-Komünist Çin tarafından soydaşlarımıza ve dindaşlarımıza uygulanan politikalardır. Bu politikalar “sistematik bir asimilasyon”dur. Uluslararası platformlarda adını “Terörle Mücadele” koyarak kendini aklamaya çalışan ve her türlü ahlaksızlığı kendine düstur edinen ve bu terör devletinin yaptığı uygulamalar tek kelimeyle ifade edilebilir; terörizm" dedi.

Basın açıklamasının ardından temsili olarak hazırlanan Çin Seddi, yürüyüşe katılan vatandaşlar tarafından yıkıldı. Temsili olarak hazırlanan Çin Seddi'nin yıkılmasının ardından vatandaşlar, İstiklal Marşını okudu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mansur

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediyeye 284 adet otobüs alımı için borçanma teklifini, komisyonda reddeden AKP ve MHP grubu, Mecliste “evet” oyu verdi. 
 • Yanıtla

Zeki

Biraz zekii olun şu ana kadar hiç çin zulmu yokmuş, şimdi başlamış, SAYIN AKIT YÖNETİCİLERİ sizde abd nin oyununa çanak tutmayın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23