Binali Yıldırım'a hakaret eden Uğur Dündar'a ceza

2014 yılında yazdığı bir köşe yazısında Binali Yıldırım'a hakaret eden Uğur Dündar'a verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 18:21
Binali Yıldırım'a hakaret eden Uğur Dündar'a ceza

Uğur Dündar hakkında 2014 yılında yazdığı bir köşe yazısında AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Uğur Dündar katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Söz verilen Dündar'ın avukatları, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Uğur Dündar'ı üzerine atılı "hakaret" suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanık Dündar daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olduğu için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına yer olmadığına hükmetti.

Sanık Dündar'ın yaşı, kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu ile yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığı dikkate alan mahkeme, Dündar'a verilen hapis cezasını Türk Ceza Kanunu'nun "Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar" başlıklı 50. maddesine göre seçenek yaptırıma çevirdi.

Bu kapsamda, Dündar, mahkum olduğu cezanın yarısı kadar olan 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale, tez ve kitap okuyacak.

Davanın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Uğur Dündar'ın 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü gazetesinde yazdığı bir köşe yazısında, Binali Yıldırım'a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 9 Ekim 2015'te görülen davada Uğur Dündar "hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yerel mahkeme kararının ilgili Yargıtay dairesince bozulması üzerine, dava Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 18:21

YORUM YAZ

 • selim ustaselim usta8 gün önce
  malatyaliya katiliyorum
 • hüs coşhüs coş8 gün önce
  neden adeletin gözü kür ayagı topal deniyor işte bu yüzden.kenan evren darbe yaptı yaşlı ve hasta dendi hapisten kurtuldu.28 şubatcılar kurtuldu. nerde yünde ATATÜRK maskesi olan varsa. kendisinde sınırsız hakaret etme özgürlüğü oldugunu düşünüyor işte bu yüzden. canan diye birisi devleteseri katil diyor akp ve mhp dışında bütün partiler destek veriyor. birde akp içinde yüksek mevkilerde bulunmuş bakanlık yapmış kendilerini her şeyin üstünde görenler partiye tepeden bakanlar var. son örnek bülen arın beyefendi.terör örgütlerini savunacak duruma geldi
 • mahoagamahoaga8 gün önce
  '11 ay 20 günlük hapis' cezasına çarptırılan kaç kişinin cezasısadece 5 ay boyu haftada2 saat kitap okumaya çevrildi? Başka örneği var mı, yoksa bu mu adalet?
 • MalatyalıMalatyalı8 gün önce
  Kitap okuma cezasi vermisler ona kitap degil sokaklari supurme cezasi daha uygun olur
 • İbrahim alkılıç İbrahim alkılıç 8 gün önce
  Teşekkür gibi ceza.Adam bu yazıları okumayacak.Sonra da hiçbir şey olmayacak.
 • KetebeKetebe8 gün önce
  Okuduğu kitaplar zarar görmese bari.NUTUK'un ilk baskısını 10 kere okusun Y'ozdil'e anlatsın...
 • nene hatunnene hatun8 gün önce
  BUNAK DELİ HAİN...
 • Munur Munur 8 gün önce
  Gebercek gidecek Hala hainlikten vazgecmiyor 
 • Kürşat Kürşat 8 gün önce
  Ne demek yahu. Bende kılıçartığına mamoğluna hakaret edersem, KİTAP okuma cezasımı vereceksiniz. İyiymiş. Yoks bu uğursuz dündara özel bir hukuk anlayışımıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019