Seçim 2019 Sayfası

Binali Yıldırım: Oylarımız sandıkta iç edildi

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "İki aday birbirine yakın oy aldığı halde. Neden aradaki fark benim lehime artmaktadır? Yanlışlık varsa. Neden bir adayın oyları artıyor. Sandıklar seçimde iç edilmiş. Başlangıçta 27 bin açıklanan rakamlar bugün 12 bin 200 seviyesine gerilemiştir." dedi.

15 Nisan 2019 Pazartesi 14:36
Binali Yıldırım: Oylarımız sandıkta iç edildi

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, basın toplantısında İstanbul'daki seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "İki aday birbirine yakın oy aldığı halde. Neden aradaki fark benim lehime artmaktadır? Yanlışlık varsa. Neden bir adayın oyları artıyor. Sandıklar seçimde iç edilmiş. Başlangıçta 27 bin açıklanan rakamlar bugün 12 bin 200 seviyesine gerilemiştir." dedi. 

Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları;

Bu toplantı ile başta İstanbullu hemşerilerimiz olmak üzere halkımıza sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Neden böyle bir toplantı yapmak hasıl oldu? Bildiğiniz gibi 31 Mart seçimleri Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleşti. Seçimlerden hemen sonra iki açıklama yapıldı. Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti. 29 bin 500 civarında oy farkıyla kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 11’i 25 geçe eldeki bilgilere göre biz kazandığımızı söyledik.

YSK Başkanı Sadi Bey 227 bin 889 oy ile Ekrem İmamoğlu’nun daha önde olduğunu ifade etti. Böylece sandık sonuçlarına ilk bilgilerle beraber seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini hep beraber gördük.

Yargısal süreç devam ediyor

Bu seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Bir tanesi seçim günü yapılan işlemler, idari işlemler. İkincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Yargısal süreç şu an itibariyle devam ediyor bildiğiniz gibi. Burada gerek AK Parti, gerek diğer partiler CHP ve MHP çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu.

Ben kısa bu itirazların bir listesini söylemek istiyorum. 2014 yılı seçimlerinde, AK Parti 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş 7’si kabul edilmiş. CHP 45 itiraz yapmış, 4’ü kabul görmüş, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş.

2019 yılı seçimlerinde, yani 31 Mart’a geldiğimizde toplam 522 itiraz var, bunun 485’i itiraz görmüş ve 13’ü kabul edilmiş. 24’ü de kısmen kabul edilmiş. Herkes itiraz hakkını kullanmış. İtiraz sürecinde durum nedir itiraz sürecinde? İtirazlar sonucu geldiğimiz nokta nedir?''

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VE SEÇİM KOMİSYONU ÜYESİ ABDULLAH GÜLER:

''22’inci maddenin ikinci fıkrası çok açık. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın belirlenebilmesi için 39 ilçenin tamamında birleştirme tutanaklarının İl Seçim Kurulu'na gelmesi gerekiyor. İl seçim kurulu da kendi tutanağını yaptıktan sonra büyükşehir belediye başkanını en fazla oy alanı açıklıyor. Maltepe’de sayım devam ettiği için birleştirme tutanağı gelmemiştir. Burada kamuoyunda mazbata dediğimiz, sonuç tutanakları hazırlanamıyor.''

Oylar sandıkta iç edilmiştir

46 seçimleri yarı serbest seçimlerdir ve o itirazı da CHP yapmıştır. İlk açık oy gizli tasnif olmasına rağmen o itirazı yapan da CHP’dir. Dolayısıyla itiraz kültürü CHP’ye yabancı değildir. Bugün itiraza tahammülsüzlük anlaşılabilir değildir. 2014 seçimlerinde de CHP Ankara seçimlerini itiraz süreçlerinden sonra hem AYM’ye hem AİHM’e kadar götürmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Biz vatandaşlarımızın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçilmesini istiyoruz. Bunu da kısmen başardık. Başlangıçta 27 bin açıklanan rakamlar bugün 12 bin 200 seviyesine gerilemiştir. Bir şeye İstanbullular'ın dikkatini çekmek isterim.

İki parti veya iki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aramızdaki fark benim lehime artmaktadır? Bu sorunun cevabını bekliyorum. Normalde yanlışlık varsa bu yanlışlık her iki aday için de aynı şekilde olması icap eder. Bu şunu gösteriyor, oylar sandıkta iç edilmiştir. Bu kadar açık. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bunlar tespit edebildiklerimiz. Bugüne kadar oyların sadece yüzde 10’u sayılabilmiştir. Biz eminiz ki bu oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı eğer rakip aday CHP buna rıza gösterseydi mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Bu fark kapanacak ve tersine dönecekti. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tabi her iki halde de şunu da söylemek isterim. Seçimin bu şekle dönüşmüş olması tatsız bir şey. İstanbul gibi memleket büyüklüğünde bir şehri yönetecek başkanın; şaibeler ve sakatlanmış bir seçim sonucuyla başkan olması doğrusu pek hoş bir şey olmaz.

YSK işin patronudur

Başkanın güçlü şekilde görev yapması ve İstanbullular'ın özlediği hizmetleri yerine getirebilmesi bütün İstanbullular'ın arzusudur, beklentisidir. Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz. Adalet diyoruz. Dolayısıyla şu anda da işleyen süreç bundan ibarettir. YSK işin sahibidir, patronudur. Ve seçimle ilgili itirazları tamamiyle YSK yönetmektedir. İtirazların bir kısmını bizim taleplerimizi reddetmiştir, bir kısmını kabul etmiştir. Aynı şekilde CHP’nin bir kısmı kabul edilmiştir, bir kısmı reddedilmiştir. Sona yaklaşmış bulunuyoruz. Maltepe’deki sayım da tamamlandığında bu süreçler tamamen bitmiş olacak. Böylece YSK bir karara varmış olacaktır.

Seçimi kazandığının kararını sen mi vereceksin

Ben bu noktada şunu anlayabilmiş değilim. Bir tahammülsüzlük var ortada. ‘Seçimi kazandık verin mazbatayı’ Ya kardeşim seçimi kazandığının kararını sen mi vereceksin? Bugüne kadar bu ülkede onlara seçim yapıldı. Kararını veren yer YSK’dır. Bugün böyle verilmiş bir karar var mı? Belediye Başkanıyım diye kart bastırırsan, belediye başkanıyım diye Anıtkabir defterine imza atarsan ve belediye başkanıyım diye sokakta dolaşıp mitingler yaparsan, YSK’nın vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla, hakimleri, karar vericileri etkilemek mümkün değildir. hakimler hukuka göre karar verir. Hakimler kararlarıyla konuşur. Dolayısıyla hepimize düşen sonucu sükunetle beklemektir. Dış ülkelere mesajlar göndermek, dış ülkelerden Türkiye’ye baskı yapmasını sağlamak, bunlar bizim milletimizin canını sıkmaktadır.

İmamoğlu'na YSK'nın vereceği kararı beklemesini tavsiye ediyorum

Ve dünyaya Türkiye’yi bu konuda şikayet etmek, Türk hukuk sistemine yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ben Sayın İmamoğlu’nu, değerli rakibimi, bu gibi tecrübesiz davranışlara son vermesini ve sükunetle YSK’nın vereceği kararı beklemesini bir kez daha tavsiye ediyorum. Seçim ile yapılan usulsüzlükler, yanlışlıklar, şaibeler oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil. Daha birçok yanlışlar var. Mesela, Büyükçekmece’deki olay.

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ABDULLAH GÜLER'DEN BÜYÜKÇEKMECE AÇIKLAMASI:

''Büyükçekmece ilçemizdeki tüm seçimlerin, hem büyükşehir seçimleri, hem belediye başkanlığı seçimlerin 298 sayılı seçim kanunu içerisinde iptali ve yenilenmesi talepli şu anda YSK’nın gündeminde bulunuyor. talep dilekçesinde neler var? Öncelikli olarak Büyükçekmecemizdeki kamuoyunun gündemine giren husus, usulsüz ve sahte seçmen işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması.

1 Ocak itibariyle başlayan seçim takvimiyle 57 milyon 89 bin olarak kesinleşmiş seçmen listesinin, oradaki Büyükçekmece’de askıya çıkan seçmen listeleri; incelemeler sonrasında toplamda 717 seçmenin usulsüz bir şekilde Büyükçekmece seçmen listesinde yer aldığı tespiti yapılmış ve bu seçmenler YSK tarafından dondurulmuştur.

Yapılan soruşturma neticesinde bu işlere karışan 12 şüpheli hakkında işlem yapılmış, iki tanesi tutuklanmıştır. Bu iki kişi kimdir? Kaymakamlığın oluru ile Büyükçekmece Nüfus Müdürlüğü'nde göreve başlamasıyla o hususlar meydana gelmeye başlamıştır. En son aldığımız bilgiler, kendisinin şifresiyle 7 bin 853 işlem karşısında 24 Haziran seçimlerinde seçmen listesinde yer alan 3 bin 55 kişinin seçmen statüsünün düşürüldüğü; aynı zamanda da yine Büyükçekmece’de oturmadığı halde Büyükçekmece’de sahte numaratajlar vermek suretiyle, arsaların, inşaatı devam eden binaların, bina içinde mesken oluşturma şekliyle yaklaşık 7 bine yakın işlemin de gerçekleştirilmiş olduğu ortaya çıkmış durumda.

Şimdi biz Büyükçekmece’de 130’uncu maddeye dayanarak yapılan bu itirazımız; ilçe birleştirme tutanakları başladıktan sonra bugüne kadar kesinleşmiş olsa bile seçimlerin sonuçlarını doğrudan etkileyen müessir olayların veya hallerin yaşanması halinde ilgili itirazcıya 130’uncu madde olağanüstü itiraz yoluyla seçimlerin iptali ve yenilenmesi hakkını tanıyor.

Seçim sonuçlarına baktığımızda 4 bin 200 gibi farkla CHP adayı kazanmış gibi görünüyor. Ancak yapılacak işlemlerin sonrasında Büyükçekmece seçmen listesinde seçmen tarafından tanınması mümkün olmayan, yaklaşık 11 bin kişinin lisitede yer alması mümkün değil. Şu anda itirazlar kabul edilmiş durumda. Sahtecilik, gerek savcılık soruşturmasında gerekse mülkiye başmüfettişin yaptığı soruşturmada yer alıyor.

Şimdi siz usulsüz ve sahte olarak, adrese dayalı kayıt sisteminde yer almaması gereken kişileri, Büyükçekmece’de yer aldırarak seçmen vasfını yer aldınız. Bu kişilerin oy kullandığı ortaya çıkar ise, bu olay tamamen sandık sonuçlarını doğrudan etkileyen usulsüz bir olaydır ve haldir. Şu anda Büyükçekmece’mizin itiraz konusu ana başlığından birisi bu. Malumunuz yetkisi olmayan usule uygun düzenlenmemiş bir kurulun yaptığı işlemlerin hukuken bir geçerliliği olmaz. Bölgede asker kişilerin kısıtlı değişmiz kişilerin de Büyükçekmece seçmen listesinde yer aldığını itiraz dosyamızda arz ettik. YSK bu iddiaları araştıracak ve gerekli kararı verecektir.''

Bu sahtekarlık

Büyükçekmece olayında deniliyor ki 'Seçmen naklini herkes yapıyor, siz de yaptınız'...
Bu sahtekarlık. Kendi iradenizle seçmen nakli yapmıyorsunuz. Bilgisayarın başında belediyeden aldığınız numaratajı kullanarak oturduğunuz yerde bu seçmen girişlerini yapıyorsunuz.
Ne kadar hazin bir durum ki MHP İlçe Başkanı evine 6 tane seçmen yazılmış haberi yok. Kepazeliğin geldiği boyutu görüyorsunuz.
Bu arkadaş kim? CHP’li, belediyeden nüfusa geçici görevlendirilen biri. Bu iş 1 sene önceden planlanmış.
Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekarlık başta yapılmışsa sonuna kadar da devam eder.
Bu seçimlerin bu hale gelmesini körükleyen rakip adaydır. Yoksa bu itiraz süreçleri her dönemde olmuş ve sükûnet içinde değerlendirilip karar bağlanmıştır.
Mansur Yavaş soyadı gibi yavaş hareket etmiş, bütün süreçlerin tamamlanmasını beklemiş ve kendisine belediye başkanı olduğuna dair belge verilmiş ondan sonra Anıtkabir’e gitmiş ve görevine başlamış. Ben tebrik ediyorum. Sorumluluk taşıma bu.
Keşke Sayın İmamoğlu da bunu yapsaydı. Tribün tribün dolaşacağına sakin oturup benim gibi sonuçları bekleseydi.
Bu benim ikinci toplantım.

Murdar olmuş bir seçimdir

Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz.

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VE SEÇİM KOMİSYONU ÜYESİ ABDULLAH GÜLER:

''Baktılar ki CHP yetkilileri mazbata diye tutturdular ve alalacele ilçe seçim kurulları hakimlerini baskı altına alarak, bazı yerlerde hakaret ederek yeniden sayım tasnif heyeti kurdular. Bu da yetmez yeni bir tane olsun dediler, o da yetmez 30’a çıkarttılar. Ben size burada bir belge göstermek istiyorum. 298 sayılı seçim kanununun 18’inci maddesi bir ilçede ilçe seçim kurulunun nasıl kurulacağına dair bir kanun maddesi. 20’inci madde de yetki ve görevlerini anlatır. Bir ilçede seçimin düzenle yürütülmesini sağlamak için tedbirleri almak ilçe seçim kuruluna verilmiş. 7 tane üyesi var. Maltepe’de kimler var? CHP var, AK Parti var, MHP var, Saadet Partisi var. Bu belgeye göre ilçe hakimi kendi bireysel tasarrufuyla bir karar veriyorlar. Şunları şunları yapacağız diye. Oldu bitti ile kargaşa çıkararak bir işlem tesis ediyorlar. Biz bunu YSK’ya taşıdık. İlçe seçim kurulu var orada, bir kurul ancak karar verebilir. Kurul tedbirleri alabilir. Siz bir hakim olarak tek başınıza bir imza açarak, ikinci hakimi de getirerek bir karar oluşturamazsınız. YSK da evet böyle bir işlem tesis edilemez, ve kendisi de çok net bir karar verdi. Ve dedi ki, bu şekilde her iki karara vererek bu şekilde bir işlem tesis edemezsin dedi.

CHP’lilere sormak lazım. Böyle mi yapmak lazım? Sonra da diyorlar ki kargaşa çıkarıyorlar. Şunu çok net söylüyorum. Bugüne kadar yapılan oy sayımıyla ilgili her türlü engelleyici parti CHP’dir. Burada aynı zamanda MHP’nin belediye başkanı ile ilgili oy pusulaları sayılıyor. Bir oy bile önemlidir. Net bir şekilde sandıkta kime nasıl oy verildiğinin açık şekilde ortaya çıkartılması için şeffaf, her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığı bir alanda bu oy sayımının ve doğru mu yanlış mı diye denetimin yapılmasını niye istemiyor? İki üç kişiyle oy sayımı yaptılar. MHP ve AK Parti üyesi olmadan torbaları açtılar, usulsüz şekilde açtılar. O torbalarda ne olduğunu bilmiyoruz. Bu bile seçimin iptalini gerektirmektedir.
Bu aceleciliklerini halen anlamış değilim. Yasal ve hukuki süreç devam ediyor.''

SORU: Büyükçekmece’de polis evlere gidip inceleme başlatmıştı. Abdullah Bey 12 kişi hakkında incelemeden bahsetti. Bu inceleme sonucu mu işlemler yapıldı? Vatandaşlar 2,5 yaşında çocuğunun seçmen kaydında isminin göründüğü ve oy kullanıldığına dair. Net bir bilgi var mı?
BİNALİ YILDIRIM: Bir idari ve adli soruşturma devam ediyor. Detayları Abdullah Bey takip ediyor.
AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ABDULLAH GÜLER: İdari ve cezai soruşturma aynı anda devam ediyor. Polislerin yaptığı çalışma, nüfus ve vatandaşlık kanunu içerisindeki usulsüz beyanlar ve usulsüz işlemlerin yapıldığı anda mülki idari amirinin kararıyla bunların keşfedilmesi ve yapılan inceleme noktasında neler varsa idari tatbikat raporu için çalışma yürütüyor.
Burada kamu görevini kötüye kullanma, menfaat temin etme var. Bu anlamda cezai soruşturma yürütülüyor.

Seçime ilişkin takvim

Olağanüstü itiraza başvurduk. ‘Seçimin sonuçlarını etkileyen müessir olaylar’ diyor. Bu durum yapılan araştırmanın sonucunda doğrudan etkileyen olay olarak tespiti yaptığı andan itibaren YSK karar verecek. Orada CHP’li bazı yetkililerin de ifadesini söylemek isterim. 130’uncu madde seçim takvimiyle birlikte işleyen, her türlü usulsüz, yolsuz işlem seçim sonuçlarını etkiliyorsa dikkate alınır diyor…

SORU - CEVAPLAR

Soru: YSK, İstanbul’daki seçimleri iptal ederse yeniden aday olacak mısınız? Küstü dediler vesaire dediler…


BİNALİ YILDIRIM: Tekrar şunu bilmenizde yarar var. Süreci YSK yönetiyor. Dolayısıyla YSK’nın vereceği kararlar ortada yokken böyle bir süreç yaşanmamışken bu şekilde bir öngörüde bulunmak anlam ifade etmez. Bekleyelim, YSK’nın vereceği karar neyse ona göre herkes durumunu değerlendirecek ve bir yol haritası çizecek. Biz şunu söyledik. İlk baştan mazbatayı YSK’yı kime verirse başkan odur. Bu söylediğimin bugün de geçerli olduğunu söylemek isterim.

SORU: Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile nasıl bir değerlendirme oldu? Teşkilata yönelik özeleştiri olabilir mi? Maltepe’de Perşembe gününden dün akşama kadar 400’ün üzerinde sandık sayıldı. Geç mi kalındı itirazda?

BİNALİ YILDIRIM: Biz her seçimden sonra parti olarak değerlendirmelerimizi yaparız. Özeleştirimizi de yaparız. Cumhurbaşkanımızla bu çerçevede görüştüm. Parti yetkilileriyle de istişare halinde olduk. Bunları diğer seçimde olduğu gibi bu seçimde de yaptık. Bunlar, bir sonraki seçimler için en azından durumumuzu gözden geçirip, eksik olduğumuz yönler varsa onları tamamlaya dönük hususlardı.


Sandık başında görevliler var. ama bu seçimdeki yapı; ben kimseyi suçlamak maksadında değilim. Ama sandık başındaki yapı ittifaktan dolayı biraz farklı olmuştur. Nasıl farklı olmuştur? Cumhur İttifakı olarak Beşiktaş, Silivri, Maltepe dışında MHP girmediği için seçimlerde genellikle üye veremedi. Dolayısıyla üyeler iki tane memurdan oluştu, bir AK Parti, bir CHP, bir HDP, bir Saadet, BBP ve Vatan Partisi. Dolayısıyla bunları ittifak çerçevesinde düşündüğünüz zaman ağırlık diğer ittifakın üyelerinde gözüküyor. Bunu itirazlarda da görüyoruz. İtirazda şöyle durumla karşılaşıyoruz. Oy mühürü yuvarlağa basmamış, AK Parti amblemine basmış. O da siyahi o da siyah. Fark edilmemiş iptale atılmış. Yeniden sayılınca fark ediliyor. Bunun normalde AK Parti adına geçerli sayılması gerekirdi değil mi? Öyle mi oluyor? Olmuyor, oylamaya sunuyor. Oyda da doğal olarak AK Parti yalnız kalıyor. Diğerleri göz göre göre geçerli olması gereken oy geçersiz olarak tekrar kayda geçiyor. Bunlar hoş şeyler değil. Gerçek tartışmasız bir durum varsa bunun oylaması olmaz. Şüphe varsa, fikir ayrılığı varsa, mühür iki şeyin arasına taşmışsa, ilgisiz yere basılmışsa falan bunlar konuşulabilir ama bu kadar açık hususu oylamaya sunmak herhalde bir anlam ifade ediyor.


Tabi bu bahsettiğiniz konu, doğru bir dikkat etmeliydik. Ona bir endişem yok. Tabi ki, ama sandıklar genellikle güven esasına dayalı çalışır. Dikkat etmesi gereken müşahitlerdir. Birbirlerine şüphe esasıyla bakarlarsa o sandıkta seçimi yapmak mümkün olmaz. Orada başkan görev taksimini yapar, sen sandık sayım sonuçlarını yap, sen pusulayı göster, sen yazıları yaz gibi görev taksim edilir. O görevleri herkes yapar. Burada da öyle olmuştur.


Bizim gözden kaçırdığımız veya fark edemediğimiz bir şeyi, eğer bu bir hileyse, bu bir usulsüzlükse, bu bir organize kötülükse bunu masum göstermez. Esas olan işi düzgün yapmaktır. Maalesef iş düzgün yapılmamıştır. Sandık günü ve sandıktan sonraki sayım süreci içerisinde de 20’den fazla kanunlara uymayan yanlışlar, usulsüzlükler tespit edilmiştir.

ABDULLAH GÜLER: Biz çok yapıcı davranıyoruz. Kendilerinin kaldırdığı 5 terminalin kurulması konusunda yardımcı olduk. Maalesef oradaki baskı ortamı devam etti. En son oldu bitti ile 20-30’a çıkartma girişimi üzerinde, burada işlem yapılması gerekiyor. Siz sayım tasnif heyetlerini artırdığınızda, orada görev yapacak siyasi parti görevlilerinin hazır olması için tebligat çıkarılması gerekiyor. Orada olaylar çıktı. CHP’li vekillerin karıştığı olaylar çıktı. Daha sonra eski haliyle devam etti. O süreç devam ederken yine böyle bir girişim olunca bir an önce bitiririz diye karar aldılar. Biz hemen YSK’ya itiraz yaptık ve Pazar günü de bu karar çıktı. Ortada duyum üzerine bir şey yok. ‘Duyduk öyle diyorlar’ gibi iddiayla YSK’ya şikayette bulunuyorlar. Bunu YSK’ya taşıdık. İptal etti. Şöyle de bir ihtarda bulundu. ‘İlçe seçim kurulu üyeleriyle toplantı yap, ne gibi tedbir alıyorsak orada karar al’ gibi…

SORU: Devlet Bahçeli de tepki göstermişti. İmamoğlu’nun iki maça gitmesi… Siyasette de tartışılıyor. Siz ne diyorsunuz bu konuda?


BİNALİ YILDIRIM: Ben bunu doğru bulmuyorum. Amigolukla başkanlık olmaz. Başkanlığı verecek olan YSK’dır. Seçimden sonraki sürecin sonuçlanmasını sükûnetle beklemelidir. Benim tavsiyem odur. Bunun dışında yapılacak her türlü taşkınlık, her türlü toplumsal gerginlik sürece zarar verir.

Soru: Seçim sürecinin bu hale gelmesi tatsız bir şey demiştiniz. Sürecin bu kadar uzun süreceğini tahmin ediyor muydunuz? Muhalefetin iddiası var. İçişleri ve Adalet Bakanı, YSK üyelerini arayıp üzerinde baskı kurmaya çalışıyor diye… Gerekçe olarak da sizin seçim gecesinden itibaren Cumhurbaşkanı, İçişleri ve Adalet Bakanı ile görüşmenizi öne sürüyorlar…


BİNALİ YILDIRIM: Bizim Cumhurbaşkanı ile bakanlarla görüştüğümüz için onlar seçim kurulunu aramışlar öyle mi? Bakanlardan yanılmıyorsam İçişleri Bakanı bu iddiayı ortaya koyanlar için suç duyurusunda bulundu. Ben bu ülkede Başbakanlık yaptım, partimin kuruluşunda yer aldım. Genel başkanımla her zaman görüşürüm, bakanlarımla bugün de görüşürüm, yarın da görüşürüm, her zaman görüşürüm. Bunu daha önce de açıkladım. Buradan yola çıkarak YSK’yı etkileme gibi bir ithamda bulunmak akla ziyan bir iştir. Bu kadar açık ve net söylüyorum.
Gecikme meselesi tamamen teknik bir konu. Sayımların seçim günü sandık sayısı kadar sayım heyeti vardı. Şimdi o kadar yok. Bir ilçedeki bin tane sandığı en fazla 10 heyet sayabiliyor. Mesela Yalova seçimleri 21 Nisan’da vermiş… 2014’te CHP itiraz etti ve seçimlerin iptaline karar verdi. ABD’de biliyorsunuz 8 ay sürdü seçimlerin kararı. Yani 21 Nisan’da karar vermiş Yalova’da. Şu anda 15’i değil mi? Burada zaman makul bir şekilde işliyor. Dediğim gibi bütün bu mesele hakim teminatıyla YSK’nın sevk ve idaresinde yürüyor. Biz bu zamanı hızlandırın, bu zaman çok uzuyor deme imkanına sahip değiliz. Kaldı ki desek de bir anlam ifade etmez. Sürecin ihtiyacı olan zaman kullanılacak. Aksi halde bütün bu hakkımızı, hukukumuzu kimse bizim takip etmekten vazgeçmemizi beklemesin. Bunu kısaltmanın yolu ‘biz bir şey istemiyoruz’ demek olur…

SORU: Defalarca İstanbul’da açıkça seçimi kazandı AK Parti. Şahsen ben de öyle düşünüyordum. Geçen seçimde Kadir Topbaş, Sarıgül’e 600 bin fark attı. Bu seçimde bu fark sıfıra indi. İzmir İl Başkanı başarısız gördü kendini istifa etti. İstanbul İl Başkanı istifayı düşünüyor mu acaba?


İkinci sorum da şu, olay Büyükçekmece’de düğümleniyor. Fakat Büyükçekmece Belediye Başkanı mazbatayı aldı. YSK yeniden seçim kararı alırsa zaten sorun kalmayacak. İmamoğlu’na mazbata verilseydi, ondan sonra olağanüstü itiraz etseniz doğru olmaz mıydı? Böylece mağdur olarak miting fırsatı verilmemiş olurdu…


BİNALİ YILDIRIM: Olağanüstü hal ile ilgili müracaat henüz yapılmadı. Büyükçekmece ile ilgili yapıldı. Onun da görüşmesini henüz YSK karara bağlamış değil. Şöyle, onun hukuki cevabını Abdullah Bey daha iyi verir. Mazbata verilse ne olur, verilmese ne olur… Hukuki sonuç nedir? Onu Abdullah Bey açıklasın. İl Başkanı yanımda benimle beraber. Onun dışında başka bir şey söylemem yersiz olur.

ABDULLAH GÜLER: 2972 sayılı mahal idareler kanunu 22’inci maddesinde; mazbata kavramı bir kanun metninde genelgede geçmez. Buna tutanak der. Yani o bölgede o seçim çevresinde en fazla oy verdiği kişiye verdiği belgenin adı. 222'inci madde çok açık. Sandık kurullarınca gönderilen tutanaklar, ilçe seçim kurulu tarafından birleştirerek en çok oy alan seçilmiş olur. Büyükçekmece’de sayımlar tamamlandı, ilçe birleştirme tutanağı hazır. O kişiye, kim almışsa CHP adayına verildi. Tutanak, mazbata…
Peki büyükşehirde ne oldu? İkinci fıkra, ilçe birleştirme tutanakları ilçelerden il seçim kuruluna getirilir. En çok oy alan aday büyükşehir belediye başkan adayına verilir. Siz il birleştirme tutanağı hazırlayamazsanız, Ekrem İmamoğlu’na nasıl bir mazbata vereceksiniz? Duyumlara göre mi? Rakamlarla konuşmak lazım. 39 ilçede kaç oy aldı? Tek tek birleştireceksiniz… O daha sağlanmadı. Maltepe’de devam ediyor. Esenyurt’ta Pazartesi’ye kadar devam ediyordu.

Soru: YSK, Maltepe’de 400 sandığın yeniden sayılması kararını kaldırdı… Yorumunuzu alabilir miyim?


ABDULLAH GÜLER: Bu eksik bilgi olabilir. Siz CHP’li yetkililere şunu sorun. AK Partili üye olmadan, MHP’li üye olmadan siz bu sandık torbalarını açtınız ve nasıl saydınız? Sorun lütfen. Bu sayılan sandıkların da yeniden sayılması kararını aldı ilçe seçim kurulu. O kararı hangi gerekçeyle bilmiyorum. Ancak ilçe seçim kurulunun kararı ortadan kaldırılamaz.

SORU: Bazı bazın kuruluşlarında siz ve İl Başkanı Şenocak hakkında söylemler var… Birbirinizi istemediğiniz konusunda…


BİNALİ YILDIRIM: Görüyorsun işte yan yana oturuyoruz.

SORU: Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandığı andan itibaren ilk tarih 1 Nisan’da sansürle başlayan süreç daha sonrasında CHP mensuplarının İBB çalışanlarını sosyal medya üzerinden taciz etmek, belli mülakat sonuçlarına itiraz etmekle devam etti ve dün İmamoğlu cephesinden ‘Benimle Saraçhane’ye yürüyecek misiniz’ dedi. Bu çağrı, CHP’nin sertleşen dili size ne ifade ediyor. İkinci olarak ‘Binali bey halka inemedi’ diye eleştiriler var. Bu kurgu ve söylem üzerine algı oluşturuyorlar. Cevabınızı merak ediyorum.


BİNALİ YILDIRIM: Binali bey hiç halkın arasından çıkmadı. Halkına arasına inemedi olmaz. 90 günlük kampanyada bunun en yakın şahitleri sizlersiniz.
Diğer konuda da bu sokağı hareketlendirme alışkanlığı yeni değil. Bu alışkanlığın geçmişte de örneklerini biz gördük. bunun hukuk devletinde yeri olmadığını herkesin bilmesi lazım. Özellikle Türkiye’nin muhalefetteki birinci büyük partisi daha sorumlu hareket etmelidir. İstanbullu'nun da vatandaşlarımızın da beklentisi bu yöndedir.

SORU: Rakip adayınızın seçimden önceki ve sonraki tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?


BİNALİ YILDIRIM: Bir sabırsızlık hali var. bana göre daha ağır başlı, olgun şekilde bekleyip sonucu görmesi daha doğrudur. Her şey, bütün bu itiraz süreçleri sağlıklı şekilde işlemeli ve bu sürecin sağlıklı şekilde sonuçlandırılmasına katkı sağlamalıdır. Ben bunu yaptım başından beri… Dikkat ederseniz dakika başı çıkıp her şeye laf yetiştirmedim. Benim devlet adamlığıma, tecrübeme uymayan bir şeydir. Seçim olmuştur, İstanbullular söyleyeceğini söylemiştir. Bundan sonra seçimin itiraz süreci devam etmektedir. Bizim görevimiz onların görevini zorlaştırmak değil, onları baskı altına almak değil işlerini rahat yapmalarına yardımcı olmaktır. Ben de arkadaşıma bunu öneririm.

SORU: Bu eldeki veriler, kesinlikle seçimleri iptal ettirebilir diyebilir misiniz?


BİNALİ YILDIRIM: Bu dosya, bildiğimiz bir gerçek var. Bizim uzmanlarımız, partimizin seçim işlerinden sorumlu arkadaşlarımız, İl Başkanlığımız, bütün arkadaşlarımız bu çalışmayı yaptı ve tam kanunsuzluk olduğu gerekçesiyle müracaat yapılacak. Şu aşamada söyleyebileceğim bundan ibaret. Ben kendimi YSK’nın yerine koyup bir şey söyleyemem. Ama ciddi usulsüzlükler, yolsuzluklar ve seçimi sakatlayan ciddi bulgular mevcut.

SORU: Organizasyonun ortaya çıkarılmasına yönelik operasyon yapılıyor mu? Gözaltı var mı?


BİNALİ YILDIRIM: Benim bildiğim savcılıklar bu konuda bazı çalışmalar yapıyorlar. Büyükçekmece’de iki tutuklu var. Ama bu seçim sonrası gelişmelerle ilgili de hem Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı hem de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı sanırım tahkikat yapıyor. Suç duyurusu yapıldı.

SORU: Bu seçimi kim kazanmış olursa olsun aranızdaki fark az olacak. Siz çok deneyimli bir siyasetçisiniz. Sizce neden çok daha açık bir farkla kazanmadınız bu seçimi? Ekonomi mi etken oldu? Yeni genç seçmen mi oldu? Ne oldu değerlendirmenize göre…


BİNALİ YILDIRIM: 2014 seçiminde AK Parti adayının oyundan daha fazla oy aldım bunun bilinmesini isterim. Biz düşük oy falan almış değiliz. Bu seçimde karşı adayın daha fazla oy almasının sebebi ittifakların oluşmasından kaynaklanıyor. Oy oranlarının yakın olması bundan kaynaklanıyor. En yakın 24 Haziran milletvekili seçimlerinde partimizin aldığı oydan 278 bin daha fazla aldım. Demek ki daha düşük oy aldığımız meselesi gerçeği yansıtmıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 14:36

YORUM YAZ

 • BozokBozok8 gün önce
  Chp nin ikikatindan fazla milletvekiliniz var chp li milletvekili oylar uzerinde yatarken akoartililer nasil olsa c.baskani oylari bekler diyerek yumos yataklarinda yatti sonuc bu. Ak partide bedava dan milletvekili burokrat olanlar yatsin.Ayricaakim diye bir site kurmuslar kimse girip derdini anlatamiyor zaman asimi falan filan .reisi cok fena harciyorlar. Akp de brutus dolu.
 • tuzcutuzcu9 gün önce
  Kestik artık, herkes gördü, yemeyen yemesin....Değil mi?
 • tuzcutuzcu9 gün önce
  Bıçak nerde, ip getirin, kim kesecek, o kesmesin sen kes, mal gidiyor acele et derken mal elimizde kaldı iyi mi? Kimi diyor ki kalpten gitti; ama bıçağı vurduğumuzda hala nefes alıyordu diyenler de var....O zaman murdar olmamıştır değil mi?
 • AdemAdem9 gün önce
  son 24 saat muhteremler, imamoğlu mazbatasıyla poz verecek, Türkiye de ve dünyadaolay olacak sayenizde!
 • arif bilginarif bilgin9 gün önce
  seçimlerde usulsuzlük, hırsızlık, şaibe ve oy çalma varsa, acaba kaç kişiyi mahkemeye sevkettiniz bi haber verirmisiniz?orta mahkemeye sevkedilen veya tutuklanan bir kişi yok..biri çıkıp demiyor ki bütün oy pusulaları bir zarfa konuldu. hırsızlık, usulsuzlük, şaibe ve oy çalma varsa AKP 25 İLÇE BELEDİYESİNİ NASIL KAZANDI. :) bunun izahı şu oy kullanan insan ilçe seçimlerinde, il meclis üyeliğinde ve müşait seçimlerinde akp oyunu verdi. büyük şehirde ekrem imamoğluna oyunu verdi. iki kere iki dört.. aksi düşünülse akp 39 ilçe belediyesni 25 ni alamazdı... kapiş
 • EmineEmine9 gün önce
  Bu chp salak o zaman oy pusulalarında sadece büyükşehiri ki değiştirmiş
 • misafirmisafir9 gün önce
  evet murdar oldu,halkın nazarındaşaibeli bir seçim olarak anılacak ve hatırlanacak,bu seçim beka eçimiydi,bu seçim sonucunudüşünürken f-35 ve s-400 ler ile düşünmek lazım,her türlü şaibe,zorlama,entrika ve sonucu emperyalizmin çıkarına olacak şekilde zuhur etmesi için her türlü atraksiyon olabileceğini düşünüyorum,sonuç olarak ab ve siyonizmim çıkarına ve onlar için umut vaad eden bir sonuç alındı gözükmekte,türliyenin eskisi gibi emir alan vesayetci bir yapıya dönüşmesi algısı yaratmıştır,halkımız buna izin vermemesi gerekirken maalesef onların istekleri doğrultusunda sonuç elde edilmiştir,
 • hakanhakan9 gün önce
  sayın ya sayın. 2023 e kadar sayın ki ne kadar çamur çirkef olduğunuzu anlayalım. bu arada sayın editör hayırdır IP im engellendimi hiç bi yorumum yayınlanmıyor.
 • kayıkayı9 gün önce
  benim anlamadığım bu kadar alenen belgelisahtekarlık hırsızlık var iken neden hala sayımla uğraşılıyor. yenileyin seçimi akmı karamı çıksın ortaya görelim....
 • Zenci MusaZenci Musa9 gün önce
  Bura da yazılanlara bakılınca,FETÖ cüler hepeyi sevindirik olmuşlar..Türkiye çapında;AKP 44%CHP 30%Cumhur ittifakı 53%Millet İttifakı 47 %Onun için, daha inlerinize tam girilmedi. Kripto olanlar var. Daha yapılacak iş var..tir tir titresin hainler..!
 • MelihMelih9 gün önce
  Muharrem ince kadar delikanlı olamadınız, adam kazandı diyemiyorsunuz
 • AAAA9 gün önce
  ÜLKEYE EN BÜYÜK HİZMETLERDEN BİRİNİ BİNALİ YILDIRIM YAPMIŞTIR AKP İLE MHP Yİ BARIŞTIRMIŞ VE SONUÇ AKP MHP BİRLİKTELİĞİ OLMASAYDI ÜLKE ŞU AN FELAKETTEYDİ
 • adiladil9 gün önce
  zamanında büyüklerimiz ne güzel buyurmuş.kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş.siz alsanız hak başkası alınca mundar.müslüman ahlakına çok güzel örnek oluyorsunuz. bize islam ahlakını gösterdiğiniz için teşekkürler,
 • EmeklEmekl9 gün önce
  15 gündür iç edilen oyları arıyorsunuz ama yok şimdiye kadar iç edilmiş oylar olsaydı oylarınızı katlamış olurdunuz çok ama çok tehlikelisiniz bizler şimdi daha iyi anladık seçim yenilenirse anladığımızı anlayacaksınız
 • mehmet akmehmet ak9 gün önce
  seçimi adam gibi yapamayan chp li hükümeti ve çapsız chp li içişleri bakanını kınıyorum,hatta izmir seçimini bile akp kazandı ama hile yapılmıştır.hihohaaaaaaaa
 • Ali ayvaliAli ayvali9 gün önce
  Maşallah güzel açıklama...1 maddelik secim kanunu değişikliği yapıp hemen seçime gitmeliyiz...o madde"iktidar partisi istediği büyük şehirleri kazanamadığı sürece secimi iptal etme yetkisi vardir" diye aklıma hemen barış manco geliverdi 2 şarkı "domates biber patlican"ve "kazma" doğru yoldasiniz aynen devem...
 • mücahitmücahit9 gün önce
  Yeter artık ya.. Gerçekten oy verdik size ama pişman ettiniz. İnanın akpartimizden iyice soğuttu şu hareketleriniz. 1 günde bütün türkiye sayıldı 2 haftada sadece istanbulda geçersiz oylar saıylmıyor bizimle dalga geçiyorsunuz artık iyice belli oldu.
 • Bir Allahın kuluBir Allahın kulu9 gün önce
  Sayın binali bey bunlar yani chp zorbadırlar.Çok hile yaptılar kesinlikle kazanmadı meydan bu zorbalara birakma Allah bunlara fırsat vermesin amin
 • veliveli9 gün önce
  Senin başına gelen, pişmiş tavuğun başına gelmemiştir Güzel İnsan.Önce izmir, sonra darbe, şimdi de istanbul...Ezelden hırsız ve arsız sol kesim...Ey Binali Yıldırım...Seni seviyoruz..
 • KomploKomplo9 gün önce
  Açıklamalara bakınca ortaya bir tek sonuç çıkıyor: nedenini anlayamadığımız bir şekilde, YSK ve AK Parti sandık görevlileri el ele vermişler ve muhalefet lehine oy çalmışlar!.. Çok inandırıcı!..
 • Hakk yolunda hakyemezHakk yolunda hakyemez9 gün önce
  Sayın Binali, Akp yetkilileri ve siz sayın destekciler.... bugün Sözcü gazetesinde Saygı Öztürk su paylaşımı yaptı:Hadi bakalım bunlara da itiraz edin.BUNLARA İTİRAZ YOKSeçim kazanmaya alışık olan AKP yöneticileri, İstanbul'un ellerinden kaydığını görünce yasaları bir kenara bırakıp yeni arayışlara girdi. İstanbul'un Büyükçekmece İlçesi'ne kaydırılan seçmen sayılarını gerekçe gösterip İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali için uğraşıyorlar.10 Ocak'ta bu köşenin okurlarına resmi belge üzerinden bazı bilgiler aktarmıştım. 24 Haziran 2018 seçiminde Ankara'nın Çamlıdere İlçesi'nde 6 bin 561 seçmen varken, son seçimde sayı 12 bin 493'e, Bala'da 15 bin 519'dan 27 bin 533'e, Haymana'da 21 bin 199'dan 33 bin 897'ye, Kızılcahamam'da 20 bin 675'den 26 bin 944'e, Evren'de 2 bin 342'den 2 bin 967'e, Ayaş'ta 9 bin 827'den 12 bin 229'a, Güdül'de 7 bin 33'den 8 bin 608'e çıktı.AÇIK ARA OLUNCABu ilçelerin tamamında seçimi AKP'nin gösterdiği adaylar kazandı. AKP'li hiçbir yetkili de çıkıp bu ilçelerin bazılarında 6 ay içinde yüzde 100 civarında seçmen artışı olduğunu sorgulamadıGÖRÜLDÜĞÜ gibi yüzde yüze yakın seçmen artışı olan yerler var. Sizleri okuyanlar onlarıda okuyor.... kaybedince itiraz edecekler... daha beter olanı kazanınca görmeyecek...çukkaya atacaklar. Hakk'tan revamı.Genellikle, yorumlarıma yer vermiyorsunuz....en azından sizler okursunuz.Hakk yolunda terazi bozan, yandaşlık yapan iblise yoldaş olur.
 • tanzim satıştanzim satış9 gün önce
  Uyanmış mı Binali bey.. Seçimden sonra 10 gün uyuyacağım demişti de...
 • hercaihercai9 gün önce
  Tabii ki Ic edildi! CHP Hirsiz bir partidir, Yahudidir, Islam dusmanidir! Basinda ki zat ta FETOOGLU FETODUR!
 • ercanercan9 gün önce
  içki fabrikaları açmak veya sayısını artırmak murdar değil mi?
 • Coskunakademi Coskunakademi 9 gün önce
  Hayatiniz yalan olmus fark 12200 degil ysk nin guncel verisi 13888 ayrica ysk maddi hatalari dustukren sonra fark 29000 degil 21000 idi..Sayin Binali bey izmirde secmediler istanbulda secmediler hala neyin pesindesiniz
 • samisami9 gün önce
  acaba ysk sizin elinizde oldugu icin olabilirmi?
 • Allahın SopasıAllahın Sopası9 gün önce
  Eğer bir hile varsa onu kesin AKP yapmıştır. Cihad adı altında kul hakkı yiyen, gözümüzün içine baka baka hırsızlık yapan bir parti AKP. Sizler için üzülüyorum.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 gün önce
  CHP, Seçimde Kazanamayacağını Anlayınca, Hile Ve Oy Hırsızlığı Yapmıştır. Bu Asla Kabul Edilemez. Bu Yūzden Bu Seçim Geçersizdir. Hiç Şüphesiz. YSK, Ona Göre Karar Vermelidir.
 • HaticeHatice9 gün önce
  Gercekten bir sahtekarlik var gozlemciyken olayi farkeden arkadaslarin mesaji var hani bazi bulmaca veya bilmece vardir ararken veya cozerken zorlanirsiniz iste boyle bir olay bu tur pislik istihbarat orgutlerinden yardim alinmis bu kesin iste bu pislik cikacak diye ak parti ve mhp yi kiskirtiyorlar oylari saydirmamak icin oyunun icinde oyun oynuyorlar sonrada ak parti ile mhp kavga cikardi diyorlar aslinda kavgayi onlar kiskirtiyor pislikleri meydana cikti onu ortbas etmeye calisiyorlar
 • hasanhasan9 gün önce
  Bu rte senide harcadı ya buna üzülüyorum.Rte nin bilal ile para saklama konuşmasını dinleyince iyice soğudum rte den ve sahte davasındanda
 • ercanercan9 gün önce
  iç edilerken nerdeydiniz diye sorar vatandaş
 • Düşüncesiz adam Düşüncesiz adam 9 gün önce
  Gündemden geri kalmışım önce kim kazandığını açıkladı cehape mi akp mi sayın binali durustlugunuze ihtiyacımız var patron hep ysk da bu kadar hileye nasıl göz yumdunuz hiç mi seçmen kaydı yapılmadı 2 haftadır say say bitmedi bu kadar yolsuzluk varsa seçimlerde muhaliflerden sorumlusu kim ak parti ne iş yapıyor nerde uyuyor doldurdunuz yağcıları çıkarcı yiyicileri ondan sonra ah vah davaya zarar verdiğiniz aşikar oy namustur sahip çıkacaktınız yarın ülkeyi nasıl yöneteceksiniz adamlar çalmış oyu çalan ülkeyi kökten çalar ağlamaya gerek yok feto pkk bahanesi yeter artık doyduk herkes mağdur ac. oyuna sahip çıkamayan hiç bir şeye sahip çıkamazbiri de demiyor bu neyin nesi nasıl bir mantıkla gidiyoruz tek başına adam nasıl kurtarsın ülkeyi yazık size utanın topluca istifanızı verin yeniden kurulsun parti yoksa yarınk.... donu bile çalarlar ruhumuz duymaz
 • KocakurtKocakurt9 gün önce
  Yazıklar olsun size Allah'tan korkmaz kuldan utanmaz adamlar. Siz kaybedene kadar hile yoktu değil mi?
 • ReisReis9 gün önce
  Maltepe'de açılan 690 sandık ve Binali Yıldırım'ın hanesine yazılan ekstra 169 oycuk. Kaldı 400 küsür sandık. Onlardan da 1.000 oy benden olsun yine olmuyor yine olmuyor. Elinizde patladı gençler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem imamoğlu. Tebrik edin.
 • ozer kayaozer kaya9 gün önce
  1.üçüncü kez neden sayılıyor.mantıklı bir cevabı var mı?2.fark geçersiz oylarda oluyordu ve onların tamamı sayıldı.gerçek budur.
 • AAAA9 gün önce
  CHP NİN OYLARI HEP AZALDIĞINA GÖRE ÇALAN TARAF BELLİ BAŞA GELMEK İÇİN ÇALAN BAŞA GELİNCE NE YAPAR BELLİ
 • veliveli9 gün önce
  Hani dedin ya güzel insan: bizim başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi, hakikaten öyle oldu.izmir hezimeti, darbe, şimdi de istanbul...Senin kıymetini bilemediler.Seni seviyoruz....iyi ki varsın...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019