• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bill Gates, koronavirüs için yeni tarihi açıkladı

Uzun zamandır aşı kampanyaları yürüten ve koronavirüs salgını konusunda uyarılarında bulunan ABD'li milyarder Bill Gates, aşının insanlığın hizmetinde olabileceği tarihle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Yeniakit Publisher
2020-10-27 14:09:00 -
Bill Gates, koronavirüs için yeni tarihi açıkladı

Kurduğu vakıfla aşı çalışmalarına büyük destek veren ABD'li mültimilyarder Bill Gates, sandığımızdan daha erken Kovid-19 aşısına kavuşabileceğimizi söyledi.

Kovid-19 aşısı geliştirme süresini mümkün olduğunca kısaltabilmek amacıyla aşıyla uğraşan çeşitli ilaç devlerine Bill & Melinda Gates Vakfı üzerinden milyarlarca dolar akıtan Microsoft kurucusu, 2021'in başında aşının elimizde olabileceğini duyurdu.

'İki ya da üçü gelecek yılın başında hazır olabilir'

Yahoo Finans'ın düzenlediği 'All Markets Summit' panelinde Genel Yayın Yönetmeni Andy Serwer'a konuşan Gates, her şey yolunda giderse, Batı'da geliştirilen ve üçüncü aşama klinik denemeleri yapan altılıdan iki ya da üçünün gelecek yılın başında hazır olacağını belirtti.

'En şanslısı Pfizer'

ABD merkezli ilaç devi Pfizer'in çok deneyimli bir aşı şirketi olduğunu ve çalışmalarını çok iyi tasarımladığını, dolayısıyla ipi ilk göğüsleyecekler arasında olma şansının yüksek olduğunu dile getiren Gates, Britanya merkezli ilaç devi AstraZeneca'nın yanısıra Johnson & Johnson, Novavax, Moderna ve Sanofi'yi de gelecek yılın başında aşıyı çıkarabilecek şirketler olarak sıraladı.

'Mükemmel olmayabilir'

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştirme çalışması yürüten AstraZeneca'nın denemelerine katılan gönüllülerden birinin öldüğünün hatırlatılması üzerine denemelerin normal gidişatı içinde bunun şaşırtıcı olmadığını söyleyen Gates, şu uyarıyı yaptı:

"İlk altı içinden iki-üçü onaylansa bile sizin hasta olmanızı ve başkalarına bulaştırmanızı durdurmak açısından etkililiği mükemmel olmayabilir."

'Nüfusun yüzde 70'ini aşılamamız lazım'

Yeterince Kovid-19 aşısı tedarik edilirse 2021'in sonuna doğru şimdi olduğumuzdan daha iyi durumda bulunacağımızı, ama hala normale geri dönmemiş olacağımızı öngören Gates "Vaka sayısını gerçekten düşürmek için o zamana dek nüfusun yüzde 70'ini aşılamamız lazım, ama bu hastalık dünyanın herhangi bir yerinde varolduğu müddetçe yeniden bulaşma ihtimali her zaman olacaktır" dedi.

Komplo teorileri engeli

Ama kendisinin ve ABD'nin bir numaralı halk sağlığı yetkilisi Dr. Anthony Fauci'nin malzeme yapıldığı aşı karşıtı komplo teorileri gündemde oldukça geniş çaplı aşılamanın zor bir iş olabileceğini sözlerine ekledi. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

dürüst

HER PİSLİK BU ŞEREFSİZ'İN KÜRESEL VE HAİN SAHTE ULUSALCI İŞBİRLİKÇİLERİNDEN ÇIKIYOR.CAZİBE UNSURU PARA,TEHDİT UNSURU KOLTUK VE SOPA OLUNCA SATIŞ ÇOK KOLAY OLUYOR.
 • Yanıtla

ali

meradetul jin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23