Bilirkişi raporu ortaya çıktı: UBER haksız rekabet yapıyor

UBER'le taksiciler arasında görülen davada eksik olan bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda, UBER'in haksız rekabete yol açtığı ifade edildi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 15:34
Bilirkişi raporu ortaya çıktı: UBER haksız rekabet yapıyor

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki Taksici-UBER davasında bilirkişi skandalı yaşanmıştı. Dosyaya sunulan bilirkişi raporunda mahkemenin istediği hususlara ilişkin herhangi bir yanıt verilmediği, bilirkişilerin raporda sadece davacı ile davalı iddialarının özetinin yaptığı kısmının mahkemeye sunulduğu anlaşılmıştı. Bu olayın ardından bilirkişi heyeti duruşmadan iki gün sonra mahkemeye bir yazı göndererek dava dosyasına bilirkişi raporunun eksik ve en önemli olan kısmını ekledi.

Eksik kısmı duruşmadan 2 gün sonra yolladılar

Üç kişilik bilirkişi heyeti tarafından imzalanan ve 9 Kasım'da mahkemeye gönderilen yazıda 4 sayfalık raporun 3'üncü sayfasındaki davaya ilişkin görüş kısmının yer aldığı bölümün flash bellek hatası yüzünden dosyaya girmediğinin anlaşıldığı bu yüzden eksik kısmının dosyaya gönderildiği ifade edildi.

“UBER haksız rekabete yol açıyor''

Bilirkişi heyetinin raporunun mahkemeye gönderilmeyen kısmında ise UBER'in haksız rekabet yaratıp yaratmadığına ilişkin görüşü yer alıyor. Bilirkişi raporunun görüş bölümünde de “UBER operatörlerince sunulan taşımacılık hizmetlerinin ‘taksi tarifesi'ne göre saptanmaması, ruhsatlı ve taksi plakalı araçlarla uygulanan taksi ücretleri arasında fark olması, UBER XL operatörlerinin ayrı bir tarife uygulamasının rakipler arasında aldatıcı ve dürüstlük kuralına aykırılık taşıdığı dolayısıylat haksız rekabete yol açtığı” ifade edildi.

Ne olmuştu?

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki Taksici-UBER davasının 7 Kasım'daki duruşmasında mahkeme hakimi, bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını ancak, mahkemenin istediği hususlara ilişkin raporda herhangi bir yanıt verilmediğinin görüldüğünü söylemişti. Bilirkişi raporunda, sadece davacı ile davalı iddialarının özetinin yapıldığı, “UBER'in D2 belgesiyle taksi hizmeti verip veremeyeceği”ne ilişkin soruya, “Bu araçlar, D2 yetki belgeli araçlardır” cevabını verdiği ortaya çıkmıştı.

Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 15:34

YORUM YAZ

 • paramechparamech9 gün önce
  Türkiye'de taksicilik paranla rezil olmanın en üst seviyesi. Taksicilik bir meslek değil, aksine mesleği olmayan kişilerin başvurdukları bir iş. O yüzden de kalite tanımı ve kontrolü yok. Aracın turkuaz renk olması ve orta sınıf araç ile değiştirilmesi hizmetin kalitesini arttırmıyor.
 • Ünal erisÜnal eris9 gün önce
  Uber yada başka birlik olsun ben destekliyorum, artık bu taksi Tekeli kurulmalıdır. Hiç bir denetim ve hizmet yok takside, devlette el atmalıdır, temelde kurulmalıdır.
 • tarıktarık9 gün önce
  pkk dağda terörist, chp hdp mecliste, taksici de trafikte.....
 • Mehmet ustaMehmet usta9 gün önce
  Taksicilerle rekabet edecek bir kurum olmadığı için kalite 0. Uber standardı yükseltti. Yerli Uber tipi bir firmaya ihtiyaç var.
 • Kadir ArkınKadir Arkın9 gün önce
  Çözüm mahkemeden değil Devletten gelmeli.CB'nın daha önce uyardığı taksi sektörü kendini geçen sürede düzeltti mi? Ne kadar daha beklenecek bu düzelme için? NY taksi ihalesini kopyala yapıştır Türkiye'ye. Çözersin aksi halde imkansız
 • doğru ahmetdoğru ahmet9 gün önce
  Tiyatro
 • MüslümMüslüm9 gün önce
  Sektörde rekabet mi varmış ki haksız rekabet olsun. Milyon liralık plaka fiyatları mı haklı? Devlet, isteyen herkese cüzi bir ücrete taksi plakası versin. Rekabet olsun.
 • AbdullahAbdullah9 gün önce
  Taksiye bineceğime minibüse binerim, yürürüm daha iyi. Taksiciye benden ekmek yok.
 • talhatalha9 gün önce
  Bazi sarı taksiciler ne yapıyor milleti dolandırıp milleti eziyet ediyorlar

Günün Karikatürü

20 Kasım 2018