Bilimsel araştırma ortaya koydu! Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere kadar alan batacak!

Yapılan bir bilimsel araştırma, denizlerdeki su seviyesinin 2100'e kadar 2,38 metre yükseleceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre; deniz seviyelerinde 2 metrelik bir yükselme Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere'nin yüz ölçümlerinin toplamı kadar bir alanın sular altında kalmasına neden olurken, 180 milyondan fazla insanı da göç etmeye zorlayacak.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:53
Bilimsel araştırma ortaya koydu! Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere kadar alan batacak!

Bilim insanları deniz seviyesinde yüzyıl sonuna kadar gerçekleşecek yükselmenin BM'nin tahmininin iki katı olabileceğini öngörüyor. Bristol Üniversitesi'nce yapılan araştırma, denizlerde su seviyesinin 2100 yılına kadar 62 santimetre ile 2 metre 38 santimetre arasında yükselmesinin daha gerçekçi olduğunu ortaya koydu.

Artışın nedeni olarak Grönland ve Antarktika’daki buzulların çok hızlı erimesi ve küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salınımı gösteriliyor.

Araştırmaya göre deniz seviyelerinde 2 metrelik bir yükselme Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere'nin yüz ölçümlerinin toplamı kadar bir alanın sular altında kalmasına neden olurken, 180 milyondan fazla insanı da göç etmeye zorlayacak.

Deniz seviyelerindeki yükselme, BM'ye bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2013’teki toplantısının da ana maddelerinden biri olmuştu. IPCC'nin 2013 yılında yayımlanan 5. değerlendirme raporu küresel ısınma karşısında emisyon seviyelerinin değişmeden kalması durumunda deniz suyu seviyelerinin, 2100'lerde 53 ila 98 santimetre arasında yükselebileceğini öngörüyordu.

Artışın tahmin edilenden iki kat daha yüksek olabileceğine işaret eden bilim insanları ise raporun oldukça iyimser olduğu görüşünde. Hesaplamalara ilişkin olasılık aralığının daha geniş tutulması gerektiğini vurgulayan bilim insanları, sera gazı salınımı konusunda radikal bir adım atılmamış olması ve eriyen buzullar göz önünde bulundurularak IPCC'nin tahminlerinin yetersiz olabileceğine işaret ediyor.

Radikal kararlar alabilmek için en kötü senaryoya ilişkin resmin doğru bir şekilde yansıtılması gerektiğine dikkat çeken araştırmacı Willy Aspinall çalışmanın siyasilere yol gösterici olmasını umut ettiklerini belirtti.

Aspinall, IPCC'nin 5. değerlendirme raporuna atıfla "olasılık aralığını sadece 'muhtemel' olan ile sınırlamak yanıltıcı olabilir ve gerçek risklerin hesaplanması konusunda yanlış yönlendirebilir" dedi.

Kaynak: Deutsche Welle

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:53

YORUM YAZ

 • cenk koraycenk koray29 gün önce
  desane gün gelecek avrupalilar mülteci olacak dünyada.... simdi hic para etmeyen araziler mok gibi para edecek.
 • koray kaplankoray kaplan29 gün önce
  valla ben 2 metreyle sınırlı kalacağına inanmıyorum. En az elli metre yükselir.
 • turkturk29 gün önce
  AGA GOZ DEGIL ONU BILDIKLERI ICIN DIGER DEVLETLERI ISGAL EDECEKLER.BUNA DUNYA SAVASLARI DAN ZIYADEDEVLETLE SAVASI DENECEK.. DEMKK IMALZEMELERI ARABALARI EVLERI SUDA YUZE SEKILDE YAPACAKSIN CANKAYBI OLMAYACAK.
 • MuratMurat29 gün önce
  Başına "Bilimsel" konan herşey, mutlak gerçek değil. Bunlar değişik spekülasyonlar. Olabilir, olmayabilir. Yaşayan görür.
 • ERGÜNERGÜN29 gün önce
  BİİZNİLLAH kasmaya gerek yok
 • hsyn2802hsyn280229 gün önce
  İnsanlar doğanın dengesini ne kadar bozarsa bozsun doğa kendini o kadar da düzeltmeye çalışacaktır. Taa ki denge sağlanıncaya kadar. O nedenle sıkıntı yok.
 • Temel dayı Temel dayı 29 gün önce
  Temel dayı kimin temelisin bilemedim lider olsan olacagın da yok mümkün degil zaten. 100/ 1 bile dürüst degilsin bu millet in rahmetle andıgı ve fatihalarla ziyaret ettigi liderler menderes özal erbakan başka ? ben bilmiyom ) bugün gecmişte güya lider adı bile geçmiyo fatiha ile bile ziyaret edilmiyo unutuldu çünkü bu milletten yana asla olmadılar bu milletten yana olmak chp hdp pkk ülkücü lügün içinene eden meral ın yunan a türk üm diyemeyen birinin yanında yer alanların liderlikte akıbeti belli temel sana temel diyom adını irdele temel saglam olacak en büyük yanlışın kendi seçmenine
 • hah hahah ha29 gün önce
  hepsi batsın
 • Temel amcaTemel amca29 gün önce
  Bizleri korkutan chp geçmiş i ve tarihi çalınan oylardan bahsetmeyip utanacagına kızaracagına üstüne haklıymış gibi zeytin yagıgibi üste çıkıyolar bugün iftar ı nıza katılan lar ünüvetsite ye alınmayan kızlarımızın protestolarına da katıldımı chp ve adayı saadet e ne zaman dan beri dost oldular sivas bb iken sana ne dendi o tarihe biz iyi bakıyoz gelecekte saadet oy verebilirim ama bugün ün tarihine bakmam gerekeçek çünkü tarihe bakmayan gelecegini inşa edemez dsp adayı çekilerek chp adayının sloganını yayınlınlıyo bügün duracagınız yer çok önemli gelecekte sizi ve partiyi bu millet gelecekte sorgular bizler secmen olarak saadet partisi düşmanı degiliz gün gelir yunan medyasının yayınına host diyemeyenlerin elhamdulillah yanında olmayız camii de saftuttugum var iken
 • VatandaşVatandaş1 ay önce
  Dost gidip HDP ile ittifak kurmaz. Vesselam

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019