• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara Çin'den gelen kitlerle ilgili korkunç gerçeği açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'den getirilen hızlı test kitlerinin pozitif vakalardaki yanılma payının yüksek olduğunu belirterek kullanıma sokulmadığını söyledi.

2020-03-27 12:26:00 -
Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara Çin'den gelen kitlerle ilgili korkunç gerçeği açıkladı

Dünyadaki neredeyse bütün ülkelere yayılan koronavirüs salgını için Türkiye'de de üst düzey önlemler alınmaya devam ediliyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'den getirilen koronavirüs test kitlerinin yanılma payının yüksek olduğu gerekçesiyle kullanıma sokulmadığını söyledi.

Yanılma payı yüksek

Ateş Kara, Çin'den gelen testlerle ilgili ise çarpıcı bir bilgi paylaştı. Çin'den gelen testlerin yanılma payının yüksek olduğunu belirten Kara, "Çin'den alınan hızlı testi aldık, testi denedik. Yanılma payı yüksek diye kullanıma sokmadık. İspanya'nın en büyük hatası bu oldu, test etmeden kullanıma soktular. İspanya sağlık bakanı da çıktı, özür diledi" şeklinde konuştu.

Yerli tanı kitleri kullanılıyor

Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs tüm dünya için tehdit oluşturmaya devam ederken, Tük Bilim insanları yerli tanı kiti çalışmalarına başladı. Ankara'da faaliyet gösteren bir biyoteknoloji firması da COVID-19'un teşhisine yönelik bir tanı kiti geliştirdi. Üretimi 3 aşamadan oluşan kit, hastanın durumuna göre 10 ile 20 dakika arasında sonuç verirken, yurt dışından da talep görüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

[email protected]

Deveye sormuşlar neren eğri diye; "Nerem doğru ki! " demiş. Made in china ürünlerinden ne beklenir. neresinden tutarsanız elinizde kalıyor.pis çekik gözlüler.
 • Yanıtla

Kartal

Helal olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı