• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bilim Kurulu üyesi Ceyhan hesaplama formülü verdi! Türkiye'de koronavirüs bulaşan kişi sayısı kaç?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ceyhan, Türkiye'de koronavirüs tespit edilen hasta sayısının 10 ile çarpılması durumunda virüs bulaşan insan sayısının bulunabileceğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-03-26 15:08:00 -
Bilim Kurulu üyesi Ceyhan hesaplama formülü verdi! Türkiye'de koronavirüs bulaşan kişi sayısı kaç?

Türkiye'de 2 bin 433 koronavirüs vakası tespit edilirken Sağlık Bakanlığı Koroanvirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayısını 10'la çarparak Türkiye'de koronavirüs bulaşan insan sayısını bulabileceğini açıkladı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs dünyada 22 binden fazla insanın ölümüne neden olurken hastalık 500 bine yakın insan bulaştı.

Hastalığın ortaya çıktığı günlerde ülkemizde Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu ise hastalığın seyriyle ilgili durumları değerlendirirken atılması gereken adımlarda da belirleyici konumda bulunuyor.

CNN Türk'te Tarafsız Bölge programına katılan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs vaka sayısının tartışmaya açık olduğunu, çok test yapan ülkelerde vaka sayısının 5 veya 6 ile çapılması, az test yapılan ülkelerde ise bunun 10 ile çarpılması gerektiğini söyledi. Bu metodun Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edildiğini belirten Ceyhan, Türkiye'de tespit edilen hasta sayısının 10 ile çarpılması ile virüs bulaşan insan sayısının tahmin edilebileceğini söyledi.

"Türkiye'de virüs bulaşan insan sayısı için 10'la çarpmamız lazım"

En iyi test yapılan ülkelerde dahi vaka sayısının 5'te 1'inin tespit edildiğini belirten Ceyhan, vaka sayısının saklandığı düşüncesine katılmadığını da ifade ederek, "Tespit edilen hasta sayısını 10 ile çarptığınız zaman Türkiye'de olabilecek virüs taşıyan insan sayısını tahmin edebiliriz" dedi. Gerçek ölüm oranının düşük olduğuna dikkati çeken Ceyhan, "Yani 25 bin vaka gibi bir rakam üzerinden hesaplarsak ölüm oranı düşük. Bu bütün dünyada böyle. Bütün dünyada ölüm oranı şu anda yayınlanan rakamlardan düşük" diye konuştu.

"İllerin açıklanması sakıncalı"

Sağlık Bakanlığı tarafından salgına yönelik açıklanan rakamlarda illerin belirtilmemesine de değinen Ceyhan, "Bunun iki ucu var. Birinde tamamen gizliyorsunuz birinde ise Güney Kore gibi açık oluyorsunuz. Yalnız gizlemenin de belli avantajları var. Tedbirler alınmadan illerin açıklanmasını sakıncalı buluyorum. Eğer tedbir almazsanız açıkladığınız zaman araç kuyruklarını ve tatil bölgelerine giden insanları görebilirsiniz ve bunlar da gidip oralara yayabilirler" diyerek vaka sayılarının illere göre açıklanmasından önce alınması gereken tedbirlere dikkat çekti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Güney Doğulu

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çok iyimser. Değerli Sağlık Bakanımız gibi düşünmezsek ve " HERKES KENDİNDE VİRÜS OLDUĞUNU DÜŞÜNMELİ" olarak hareket etmez ve evlerimizde ve hatta odalarımızda kendimizi karantinaya almazak, o ifade edilen rakamı 10 ile değil 1000 ile de çarpsak az olur...
 • Yanıtla

Emrkl

Neye bakalım çumhutbaşkanı açıklama yapıyor 8 bin küsur hastahanede 765 iyileşen var evde gözetim altında 50 bin kişi diyor sağlık bakanı hasta sayısı 2375 vs diyor iyileşen 76 Prof 2370*10 =23700 diyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23