THY- Euroleague

Beş yaşında beyin cerrahı olmaya karar verdim

Asrın İbn-i Sina'sı Beyin Cerrahı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, başından geçen olayları anlattı.

14 Mart 2018 Çarşamba 12:21
Beş yaşında beyin cerrahı olmaya karar verdim

Öğrencileri "Asrın İbn-i Sina’sı Ünlü Beyin Cerrahı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın" diye tanıttıkları hocaları ile "Tıp ve Doktorluk" üzerine konuşmuşlar. Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın "ben beş yaşında beyin cerrahı olmaya karar verdim" diyor ve son derece ibretlik bir hedefe kilitlenme hikâyesi anlatıyor:

"Benim babam o zaman Akçaabat’ta müftüydü, yaşım tutmadığı için beni ortaokula almadılar. Köyde okula yazdırdılar. Orada 5 yaşında okula gittim; fakat okuyor yazıyordum. Köydeki okulda; birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflar, aynı sınıf içerisinde okurduk biz. Bir sıra birinci, ikinci sıra ikinci sınıf, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıf aynı sınıf içinde okurduk.

İki hocamız vardı: Murat Özdemir ve karısı Melahat Özdemir. Murat Özdemir de geliyor bize aynı anda ders anlatıyor. Birinci sınıfa diyelim bir şey anlatıyor, ikinci sınıfa anlatıyor, üçüncü sınıfa anlatıyor.

Beşinci sınıflara bir soru sordu. Kimse bilemedi, ben de her soruya parmak kaldırıyordum.

"Ben biliyorum" dedim.

"Kalk" dedi, ben de kalktım tahtaya soruyu cevaplandırdım. Dedi ki:

“İsmail Hakkı, kalk bakayım oradan, sen niye orada oturuyorsun, gel 5. sınıflarla otur!” dedi. Çok sevdim hocayı tabi o zaman. Sonra hocanın başı ağrırdı. Doktora gitti, baktılar ettiler. İstanbul’a, Ankara’ya gitti o zaman.

Dediler ki, "beyninde ur" var. O zamanda Türkiye’de beyin ameliyatı yapacak beyin cerrahı yok. Yani pür beyin cerrahı yok..

Ben de üzülüyorum. Ben de dedim ki: “Ben beyin cerrahı olacağım.” Doktor olmanın gerekli olduğunu bilmeden, "beyin cerrahı olacağım" dedim.

Murat Hoca hastalandı ya. Böyle beyin cerrahı olmaya karar verdim.

ORTA OKULDA PRF.DR.

Sonra Trabzon’da ortaokulda okurken, Akademi Kitabevi vardı Uzun Sokak’ta. Orada bir çocuk gördüm, gözlüklü bir çocuk. Dediler ki:

“Asistandır üniversitede.”

O zaman yeni açıldı üniversite.

“Asistan ne demek?” dedim.

Dediler ki: “Profesör olacak.”

“Ben de profesör olacağım” dedim.

Böyle derken kitaplarımın defterlerimin üstüne Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın yazmaya başladım daha ortaokulda.

Ortaokul, lise böyle geçti. Üniversiteye başladığımızda herkes: “Ben kadın doğumcu olacağım”, “Ben cildiyeci olacağım” derken, ben: “Beyin Cerrahı olacağım" diyordum. O zaman daha kürsü olarak bile Beyin Cerrahisi yoktu.

Arkadaşlar bana derdiler: “O nereden çıkıyor?” Böyle bir serüven oldu. O şekilde Beyin Cerrahisi’ni seçtik.

Fakültede de ben tembel bir talebe miydim acaba?

Eh işte fena değildik. Kayıpsız mezun oldum tabii ki. Fakülteyi birincilikle bitirmiştim zaten. Her sınıf öyleydi. Tahsil hayatım boyunca ben hiç zayıf almadım."

Hoca'nın kısmetine bakar mısınız; ilk ameliyatını bir tavuk üzerinde yapıyor. Onu da şöyle anlatıyor:

Maçka’da bir komşumuz Gülfem teyze, bir gün dedi bana: “İsmail Hakkı bizim tavuk iğne yuttu. Onu çıkarabilir misin?”

İLK AMELİYAT KOMŞUNUN TAVUĞUNA

"Getir.." dedim "tavuğu!.." "Tut bakayım.." Asistan olarak kullandım. Tutturdum. Tavuğu kestim jiletle. İğneyi buldum, boşalttım taşları falan da kursağından. Çıkardım iğneyi, diktim orayı, iyileşti.

Kadıncağız benim ilk ameliyatımı o zaman yaptırmıştı."

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 12:21

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    12 Aralık 2018