Bebekler ne zaman denize girebilir?

Bütün sene çalışan yetişkinler için tatil bulunmaz bir nimettir. Bu yüzden yaz ayları iple çekilir ve en uygun tarihte bir tatil programı yapılır. Ancak çocuk sahibi aileler özellikle küçük çocuk sahibi olanlar için tatil dikkat edilmediği takdirde can sıkıcı bir duruma dönüşebilir.

14 Haziran 2018 Perşembe 14:16
Bebekler ne zaman denize girebilir?

Henüz tam anlamıyla bağışıklık kazanamamış olan bebekler için ilk adım en temel bağışıklık kuvvetlendirici olan anne sütüdür. Yalnızca anne sütü bu görevi yerine getiremeyeceği için mutlaka yeni doğan aşıları da düzenli ve tam olarak yaptırılmalıdır. Bu iki temel koruyucu önlem için önerilen süre ilk 6 aydır. Bu önlemler alınmazsa bebeğin denize girmesi enfeksiyonlara açık olmasından dolayı zararlıdır. Bu nedenle ilk 6 ayını doldurmamış bebeklerin denize girmesi önerilmez.

Otokontrolleri henüz gelişmemiş olduğu için bebekler deniz ya da havuz suyunu içme eğiliminde olurlar. Bu durum gerek içine atılan kimyasallar gerekse enfeksiyon riski yüzünden dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Aksi takdirde tatili beklenmedik zor durumlara sokacak ishal, ağız içi yaraları, kusma gibi hastalıklar kaçınılmazdır.

Denize sokulacak bebekleri etkileyen ve dikkat edilmesi gereken bir diğer dış etken ise saat aralıklarıdır. Güneşin en dik açıyla ve zararlı ışınlara sahip olduğu öğle saatleri bebekleri ve çocukları denize sokmak için kaçınılması gereken saatlerdir. Bu aralıklar dışında kalan saatlerde ise çocuklar uygun bir güneş kremi yardımıyla zararlı etkilerden korunabilir. Özellikle seçilen kremin kimyasal oranları ve kullanılan koruyucu faktörün bebeğin hassas cildine zarar vermemesi oldukça önemlidir.

Bu önlemlerin dışında ağaç altı serinlikleri bebeklerin rahatlamaları açısından şemsiye altlarına oranla çok daha sağlıklı bir tercihtir. Güneşi geçirdiği ve zararlı etkileri süzemediği gözlenen şemsiyeler bebekler açısından zararlı olabilir.Aynı şekilde bebekleri güneşten korumak adına kat kat kıyafet giydirmek de bebeği bunaltıp terletebilir ve pişik gibi huzursuz edici etkiler yaratabilir. Bu nedenle denize sokulacak bebeğin dış etkilerden minimum etkileneceği, enfeksiyon riskinin en aza indirgeneceği bir ortamda denize sokulması uzmanlarca önerilir.

 

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 14:16

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ocak 2019