Bayram kredisi haramın tâ kendisi

Bankalar, Ramazan Bayramına faiz gölgesi düşürmeye çalışıyor. İlahiyatçılar ise, “Faizin her türlüsü haramdır. Faizi alan da veren de ziyandadır. Bayramınızı haramla yakmayın” uyarısında bulunuyor.

13 Haziran 2018 Çarşamba 11:31
Bayram kredisi haramın tâ kendisi

Oruçların tutulduğu, namazların kılındığı, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin idrak edildiği mübarek Ramazan ayının bir mükâfatı olan Ramazan Bayramı’na bankalar tarafından faiz gölgesi düşürmeye çalışıyor. 16 faizci banka, medya kuruluşlarında “bayram Kredisi” adı altında peş peşe reklamlar yayınlatıyor, Müslümanları bayram harcamalarını faizli kredilerle yapmaya çağırıyor. İlahiyatçılar ise uyarıyor: Faizin her türlüsü haramdır. Faizi alan da veren de ziyandadır. Ramazan’ınızı ve bayramınızı haramla yakmayın.

ALAN DA VEREN DE ZİYANDADIR

Din Bir Sen Genel Başkanı İlahiyatçı Yusuf Özdemir, bankaların bayram öncesinde reklamlarla faizi cazip hale getirip insanları faize teşvik ettiğini söyledi. İlahiyatçıYusuf Özdemir, Faiz lobisi dünyadaki kapitalizmin bir yansımasıdır. Faizli bankalar da sömürü düzeninin çarkı gibi çalışan bir sömürü aracıdır. Bugün Müslümanlar maalesef buna karşı tam olarak duyarlılık göstermiyor. Bankaların reklamlarla faizi cazip hale getirip insanları faize teşvik ederken bizlerin de buna sessiz kalmaması gerekir. Alternatif üretip faize karşı bir sistem geliştirip Müslümanların hep birliklte bunu ortadan kaldırması gerekiyor. Çünkü faizin her türlüsü haramdır ve faizi alan da veren de ziyandadır.” dedi.

DİYANET’E GÖREV DÜŞÜYOR

Faiz lobisinin ‘bayram kredisi’ oyununa karşı Diyanet’in toplumu bilinçlendirici açıklamalar yapması gerektiğini kaydeden Yusuf Özdemir, “Rabbimiz faizle ilgili Kur’an-ı Kerim’de açıkça ‘haram’ olduğunu bizlere bildirmiştir. Niçin bayram edeceğiz? Rabbimiz’e yaklaşıp onun yasaklarından uzaklaşmaya bayram edeceğiz. Onlar ise bizim Ramazan’da da kazanmış olduklarımızı hep birlikte kaybetmemiz için çalışıyorlar. Yapmış olduğumuz ibadetlerle, hayırlarla, hasenatlarla bayrama girmeye hazırlandığımız bir süreçte karşımıza çıkıp ‘gelin size bayram kredisi verelim’ diyorlar. İsmi zaten yanlış. Bayramın kredisi mi olur? Müslümanlar Ramazan’ını ve bayramını haramla yakmamalı. Bayram kredisi ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumu bilinçlendirici açıklamalar yapması gerekiyor. Sivil toplum örgütlerinin ortak bir ses yükselterek bu konuya tepki göstermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

FAİZİN BAYRAMI SEYRANI OLMAZ

İslami İlimler Araştırma Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Salih Tuğ, Müslümanlara faizden kaçınma tavsiyesinde bulunarak, “Bayramda olunca faizin meşruiyeti söz konusu olabilir mi? Bunu bayrama getirmelerinin esasında hiçbir farkı yok, faiz yine faizdir. Faizin bayramı seyranı, gecesi gündüzü, sabahı akşamı olamaz. Arada hiç fark yok. Bayramı şenlendirmek üzere bu fırsatın sunulduğu söyleniyor, ne olursa olsun bu caiz değildir. Ölüm tehlikesiyle karşılaşma seviyesine gelmeden, istisnanın istisnası olmadan faize ve tüm haram şeylere bulaşılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Salih Tuğ Hoca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadir Gecesi’nde tövbe istiğfar etmiş olan bir Müslümanın Ramazan’ın hemen ertesinde faizli bir sisteme dahil olması kabul edilemez. Bu çok ama çok yanlış bir şeydir. Yanlış kültürün tezahürüdür. Aynı zamanda İslam dininin emir ve yasaklarının ciddiye alınmamasıdır.”

FARUK ARSLAN

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 11:31

YORUM YAZ

 • Mesut SarpMesut Sarp9 ay önce
  Enflasyon ve faiz arasında ciddi bir bağıntı var. Diyanet artık tatlıya tuzluya karışmama siyasetini bi kenara bırakıp Enflasyon, faiz, adaletli gelir dağılımı, yaşlılar ve yalnız cocuğunu büyütme zorunda olan anneler konusunda etraflıca çalışmalı ve neticelerini kamuoyuna bildirmeli.
 • AdemAdem9 ay önce
  milleti bankaların kapısına mecbur edenler dısarıdan gelen sermayeyi insanlara yüksek fiyatla verenirademülakatla makam mevki sahibi olup oradan alınan maaş vsvs.. keşek DİYANET İŞLERİ FETVA KURULUNA SORSAK...
 • bozkurt1071bozkurt10719 ay önce
  Peki faizin her türlüsü haramda katılım bankalarından (faizin adı değişmiş kar payı) kar payı helalmi Adam kadir gecesinde tövbe etmişde adamın bayramda yiyecek erzakı yok napsın kredi çekip evine yiyecek alacak Tabi açıklama yapanlar, gazeteciler yazarlar vb iyi nemalandıkları için hava hoş gün güzel oh ne ala
 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci9 ay önce
  dinleyen kim kardeşim? tv dizilerindeki değerler, ayrıca futbol dünyasındaki olaylar islamın önüne geçti. kadın başörtülü ama pavyon karısıı gibi makyaj yapıyor, adam sakal yapmış altında papyon takıp göbek atıyor. hele ki başörtülü gelinler faciası daha başka. kendi karısını başka erkeklerin önünde oynatan adam kavat olur, karısı da fa.... olur. ama başörtülü topuklu kadınlar sahneye dizilip göbek atıyorlar. insanlarımızın çoğu budur. faiz ne ki? faiz haramdır desek, adamların hepsi birden üstümüze atlayıp bizi parçalar.
 • VehbiGüzelVehbiGüzel9 ay önce
  Önce onlar hesap versin.
 • AbdullahAbdullah9 ay önce
  Çok güzel açıklama!!Ama anlaşılmayan şu;niye reisiniz bunu yasaklamıyor.
 • ERDEM ERDEM 9 ay önce
  BÖYLE BİR ÜLKEDE FAİZ HARAM DEMEK İRONİDİR BENCE.İRONİ KELİME ANLAMI ;etkiyi artırmak için, bir şeyin tersini söyleyerek alay etme.
 • MEHTERCİMEHTERCİ9 ay önce
  Milletin bu durumda olması çok acı.Krediye muhtaç edilmesi çok kötü.Bankaların çoğu zaten yabancı.
 • GaziantepGaziantep9 ay önce
  Haram torpille atanıp atandığı kadrodan aldığı maaşa denir
 • Rothschild nerdenkazansinRothschild nerdenkazansin9 ay önce
  Serveti 500 trilyon dolar oldugu soylenen dunyadaki paranin, banka-finans sisteminin sahibi Rothschild nerden kazansin. Faizin her turlusu haramdir.
 • YorumcuYorumcu9 ay önce
  Olurmu canım , kredi kartıyla kurbanlık alınan , haç için kredi kullanılan bu ülkede bayram kredisi neden olmasın, -dostlar alışverişte görsün-
 • güneşligüneşli9 ay önce
  (Editörden: Mesajınız alınmıştır. Teşekkür ederiz)

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019