Başkanların 1 ay süresi var! Deprem rehavet kabul etmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla valiliklere gönderilen riskli binaların belirlenmesine dönük genelgenin üzerinden iki ay geçti. Başkanlık koltuğuna oturan belediye başkanlarının deprem riskini göz ardı etmeden bir ay içinde tespitlerini yapıp valiliklere bildirmeleri gerekiyor.

23 Nisan 2019 Salı 11:10
Başkanların 1 ay süresi var! Deprem rehavet kabul etmez

 Ekonomi Servisi 

Deprem kuşağındaki Türkiye’de en büyük tehlikeyi ‘riskli binalar’ oluştururken, gözler seçimlerin ardından göreve başlayan belediye başkanlarına çevrildi. Belediye başkanlarının bir an önce riskli binaları tespit etmeleri gerekiyor.

Kurum, mayıs’a kadar süre verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bu konuda şubat ayında açıkladığı ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin ardından yayınlanan genelge ile belediye başkanlarına büyük bir sorumluluk yüklendi. Bakan Kurum imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelge ile illerdeki riskli binaların mayıs ayı sonuna kadar tespit edilmesini istedi.

Gözler yeni başkanlarda

31 Mart yerel seçimlerinin ardından koltuğa oturan belediye başkanları şimdi şehirlerinin kentsel dönüşüm yol haritasını belirleyecek. Bakanlığın yayımladığı genelge doğrultusunda yerel yönetimler, il ve ilçelerde riskli binaları ortaya çıkaracak ve buna göre de bakanlık, kentsel dönüşüm planlaması yapacak. Yeniden veya ilk kez göreve gelen belediye başkanları, ilk icraatlarından biri olarak il ve ilçelerindeki riskli binaları tespit ederek mayıs ayı sonuna kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirecek.

‘Dönüşüm anayasası’

Buna göre, her kent kendine özgü kentsel dönüşüm planlamasını yapacağı bir Strateji Belgesini hazırlayarak Bakanlığın onayına sunacak. Bu sayede şehirler, “kentine özgü bir dönüşüm anayasası”nın sahibi olacak, kentsel dönüşümü de hazırladıkları bu belgeye göre yapacaklar. Yani iller için kentsel dönüşümle ilgili bir harita hazırlanacak, bu haritalar üst ölçekli planlara, mekânsal stratejik plana uygun olacak. Dönüşüm alanları, kentin bir bölümünde değil bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecek. Dönüşüm alanlarının risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ile çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacak.

Yılda 300 bin konut

Yıllık 300 bin konutun dönüşümünün sağlanmasını hedeflediklerini belirten Bakan Kurum, “30 binini Bakanlık olarak dönüştüreceğiz. Kalan 270 bin konut için de belediyelere, özel sektörümüze çağrıda bulunuyorum, Emlak Bankası’nın da bu sürece dahil olmasıyla kentsel dönüşümde hem özel sektörümüze hem belediyelerimize gerekli finans desteğini sağlayacağız” açıklamasında bulunmuştu.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 11:10

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019