Başkan Erdoğan'ın ziyareti öncesi dikkat çeken hareketlilik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kritik ABD ziyareti öncesi Fırat'ın batısında ve doğusunda hareketliliğin artması dikkat çekti.

21 Eylül 2019 Cumartesi 10:16
Başkan Erdoğan'ın ziyareti öncesi dikkat çeken hareketlilik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump'la ikili görüşme yapmasının beklendiği BM Genel Kurul toplantısı için bugün çıkacağı kritik ABD ziyareti öncesi Suriye'de Fırat'ın hem batısında hem de doğusunda hareketlilik arttı.

TSK'dan son bir haftada ikinci hamle

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, TSK son bir hafta içinde İdlib'e ikinci kez büyük askeri konvoy gönderdi. Zırhlı araçlar ve ambulanslardan oluşan askeri konvoyun güzergâhının İdlib'in güneyinde Maarat El Numan yakınlarındaki Maarat Hitat'taki geçici üs bölgesi olduğu öğrenildi.

Bölge diken üstünde

TSK, 19 Ağustos'ta Morik'e giden takviye gücün havadan saldırıya uğraması sonrası Maarat Hitat yakınlarında konuşlanmıştı. TSK aynı bölge ile İdlib'in kuzeyindeki gözlem kulelerini takviye amacıyla geçen hafta da büyük bir konvoy göndermişti. Rejim güçleri ise önceki gün Maarat Hitat'ta TSK'nın geçici üslendiği yerin uzağında muhaliflere ait mevzileri vurmuştu.

Zaman zaman çatışmalar yaşanıyor

Terör örgütü PYD/YPG'nin hâkimiyetindeki Tel Rıfat'ın Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekât bölgeleriyle sınır olan yerlerde de PYD ile ÖSO unsurları arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi. Yerel kaynaklar ÖSO'nun PYD'li teröristlerin sızma girişimini önlediği bilgisini paylaştı. Türkiye ile ABD arasında güvenli bölge kurma çalışmalarının sürdüğü Fırat'ın doğusuna denk gelen sınır hattında da hem askeri hem de sivil hareketlilik yaşanıyor.

Sağlık ve AFAD ekipleri de hazır bekliyor

Akçakale yakınlarına sağlık ve AFAD ekiplerinin sevk edilmesi dikkat çekti. Olası harekâtın hazırlığının bir parçası olarak değerlendirilen bu sevkıyatın Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda terör yapılanmasına kesinlikle izin vermeyeceği kararlılığının göstergesi olarak yorumlandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 10:16

YORUM YAZ

 • hsnhsn1 ay önce
  türkiye yanlış yolda abd ile yapılan her iş türkiye aleyhine pkk lehine oluyor. türkiye tek taraflı olarak güneyden girmek zorunda,bak o zaman abd gavurunun etekleri nasıl tutuşuyor. masa anlaşmaları türkiyemin aleyhine işliyor. çünkü elib gavuru dürüst değil sadık kalmıyor masada verilen sözlere
 • FazlıFazlı1 ay önce
  Bakın demedi demeyin, o askerler İran'a karşı değil, Türkiye'ye karşı sınıra yığılan 50 Bin tır, 5 bin uçaklık silah ve mühimmatı kullanmak üzere bölgemize geliyorlar. İran ve husiler aramco saldırısı bahane. Onlar da bu fitnenin ortakları. Plan büyük lütfen uyanık olalım.
 • AlpAlp1 ay önce
  Kuzey Irak ta PKK nın alan hakimiyetini eritmeden, Suriye nın Kuzeyine olası operasyonu yapacaksakta, Kuzey Irak'ada aynı anda daha çok kuvvet sızdırabilmemiz gerekir, Türkiye yi zorlayacak asıl tehlike Kuzey Irak'ta ki PKK lı terörist tehlikesidir Kuzey Irak a çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Leyla Leyla 1 ay önce
  SAYIN CUMHUR BAŞKANINIMIZşu fıratın doğuşu işine bir an evvel ele alıp bitirip şu misafirleri yerine yad etmeliyizbunlar erdi yetti Abd kendi menfaati olan petrolleri derdinde bizle onlar kesinlikle savaşa göze alamaz çok iyi tahmin de ediyorum daldığınız an abd li o poz veren gözlüklü ler varya ilk önce onlar tabanı yaglayacaklar bunu ben bir vatandaş olarak seziyorum .Onlar boyna sınırımıza silah depoluyorlarbize gözdağı ile korkutmak ,orada bu sayede devamlı kalmak için bunlara bu fırsatı vermemeliyiz .şimdi birde şu durum var . Acaba S400 lerin aktifliği mı bekleniyor nacizane benim fikrim düşüncem bunlar .ALLAH VE YARDIMCIMIZ OLSUN AMIN .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019