• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başkan Erdoğan Çin-Tayvan geriliminde tavrını ortaya koydu

Çin-Tayvan gerilimi hakkında konuşan Başkan Erdoğan, "Ukrayna'daki savaş ve korona salgınının küresel ekonomi ve istikrara olumsuz etkilerinin sürdüğü bir dönemde yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz. Gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok çok önemli" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-08-06 17:44:00 -
Başkan Erdoğan Çin-Tayvan geriliminde tavrını ortaya koydu

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta Tayvan'a yaptığı ziyaret, Pekin'in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş; Savunma Bakanlığı da ada çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pasifik kaynıyor

Gelişmeler sonrasında Tayvan ve ABD geri adım atmazken, Çin ise savaş uçaklarını Pasifik semalarında havalandırdı. Çin ordusu bölgede geniş çaplı bir askeri tatbikat başladı. Tüm dünyanın gözü olası bir savaşın çıkması durumuna karşın bölgeye çevrildi.

"Yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise Tayvan gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Pasifik'te olası bir çatışmanın, Türkiye'nin pozisyonunu nasıl etkileyeceğine ve ekonomik anlamda özellikle bir krize hazırlık noktasında ne durumda olduğuna ilişkin soruyu yanıtlandıran Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz hepsine hazırız, bir sıkıntı yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna'daki savaş ve koronavirüs salgınının küresel ekonomi ve istikrara olumsuz etkilerinin sürdüğü bir dönemde yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz. Tayvan'la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok çok önemli."

Eylül ayında Şanghay Beşlisi'nin Özbekistan'da toplanacağını belirten Erdoğan, "Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi'nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz. Örneğin Çin geliyor, öbür tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir arada olmayı hedefliyoruz. Şu anda fevkalade bir durum olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları çok daha iyi değerlendiririz." dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Güney Doğulu

Katil Amerika ve Katil Çin emperyalist çıkarları uğruna bütün Dünya'yı yakmak için herşeyi yapıyorlar. O ülkelerin halkları ayaklanmadıkça bunu savaşları kimse durduramaz. Ey Dünya halkları uyanın, başınızdaki tiranları imha edin. Hak yol İslam ile birleşin.

Hayırlısı.

ABD çok yanlış kişilerin elinde. kaos peşinde Dünyaya sıkıntı üstüne sıkıntı icat ediyorlar.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23