Baş ağrısını bıçak gibi kesen 5 yöntem

Doğru yöntemleri kullandıktan sonra baş ağrılarından kurtulmak son derece kolay. İşte, baş ağrısını bıçak gibi kesen 5 yöntem…

21 Mayıs 2019 Salı 12:33
Baş ağrısını bıçak gibi kesen 5 yöntem

Baş ağrısı insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Baş ağrısından kurtulmak için hemen ilaçlara sarılmak ise zaman içinde yaşanılan ataklarda ilaçlara olan direncimizi azaltır. Yani kullandığımız ilaca alışmış oluruz ve etkisini kolaylıkla göremeyiz. Özellikle migren hastaları bu durumdan fazlasıyla mustariptir. Peki, baş ağrısından basit yöntemlerle kurtulmak mümkün mü?

İşte, baş ağrısından kurtulmanın 5 yolu;

1. Sıcak duş

Soğuk suyun baş ağrısını giderdiği yönündeki düşünce aslında gerçeği yansıtmıyor. Aksine sıcak su kasları gevşetiyor ve ağrının hızlıca azalmasını sağlıyor.

2. Nane yağı

Migren atakları başlamadan önce sinyaller verir. Bu konuda deneyimli olan hastalar hemen bir ilaç içer. Ancak kullanılan ilaç çoğu zaman etkili olmaz. Yapmanız gereken ise çantanızdan nane yağını ayırmamak. Birkaç damla nane yağı ila alnınıza masaj uygulayın.

3. Su

Her gün en az 2,5 litre su tüketmek baş ağrısı ataklarını bir hayli azaltacaktır.

4. Doğru nokta

Baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasındaki akupunktur noktasına diğer elinizin baş parmağıyla bastırın. 10 saniye boyunca buraya baskı uygulayın. Ardından 10 saniye boyunca parmağınızı saat yönünde dairesel hareketler yapın. Son olarak ise 10 saniye saat yönünün aksine dairesel hareket yapın.

5. Bacak masajı

Bilek kemiğinizin 4 parmak yukarısını ölçün. Kemikten 4 parmak yukarıda bacak içindeki noktaya 4-5 saniye baskı yapın. Bu yöntem ağrınızı bir hayli rahatlatacaktır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 12:33

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Haziran 2019