• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Barış Pınarı tüm kirli oyunları bozdu! Harekat İsrail’i de vurdu

Siyonist İsrail rejiminin Suriye’de bazı noktalara düzenlediği saldırıların bıçak gibi kesilmesi terör örgütü PKK/PYD ile olan ilişkisini gözler önüne serdi. İsrail SİHA’ları bölgedeki terör üslerini kullanıyordu. Öte yandan İsrail yönetimi önceki gün, Türkiye’ye karşı, PKK/YPG ile birlikte hareket ettiğini de itiraf etti.

Yeniakit Publisher
2019-11-08 06:30:00 - 2019-11-08 06:33:34
Barış Pınarı tüm kirli oyunları bozdu! Harekat İsrail’i de vurdu

İşgalci devlet İsrail’in Suriye’de kurulması planlanan terör devletiyle ilişkisi ve bu yapıya desteği her geçen gün biraz daha somutlaşıyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, Irak’ın içindeki ve Suriye sınırındaki bazı askeri hedeflere kimliği belirsiz hava araçları tarafından düzenlenen saldırılar Ekim ayında bıçak gibi kesildi. Saldırıların İsrail işi olduğu değerlendiriliyordu. Arap medyasından yansıyan bilgilerde saldırıların, Suriye’nin kuzey doğusundaki terör örgütü PKK/YPG işgali altında bulunan üsleri kullanan İsrail SİHA’ları tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyordu. Operasyonların masrafının ise Suudi Arabistan tarafından karşılandığı belirtiliyordu. Önceki gün İsrail’den PKK/YPG’ye Türkiye karşısında yardım ediyoruz açıklamasının gelmesi de, işgalci ülkenin bölgedeki varlığını teyit etti.

ABD’nin çekilmesiyle sona erdi

Özellikle Irak’ı hedef alan saldırıların Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Hareketı sonucu adeta bıçak gibi kesilmesi, söz konusu iddiaların doğruluğunu güçlendirdi. Türkiye’nin operasyonu öncesi ABD ordusu PKK/YPG ile ortak kullandığı, hava araçlarının kullanımına da uygun olan üslerden çekildiği biliniyor. ABD’nin bölgeden çekilmesinin ardından, İsrail’in Irak’taki hedeflere yönelik saldırılarının da sona ermesi dikkat çekti.

Türkiye’yi hedef aldılar

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla bölgedeki iki devletten büyük tepki ve PKK/YPG’ye destek açıklaması geldi. Bunlardan biri Suudi Arabistan diğeri ise İsrail’di. Her iki ülke de hem siyasi açıklamalarla hem de medya üzerinden yayınladıkları kara propagandalar ile Türkiye’nin bölgedeki terör yapısını hedef alan operasyonunu engellemeyi amaçladı. İsrail’de PKK/YPG mensuplarının katıldığı birçok eylem gerçekleşti.

Skandal açıklama

Öte yandan önceki gün İsrail Parlamentosu Knesset’te Suriye konulu özel oturumda konuşan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely’nin açıklamaları, İsrail ile terör örgütü arasındaki ilişkinin derinliğini göz önüne serdi. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’ye Suriye’den asker çekmemesi konusunda baskı yaptıklarını belirtti ve “Kürtler” diye nitelediği PKK/YPG’nin “Suriye’nin kuzeyindeki egemenliğinin sona erme ihtimali İsrail için tehlikeli bir netice doğurur.” skandal itirafında bulundu.

Terörle ortak hareket itirafı

Hotovely, söz konusu oturumda ayrıca, “Türkiye’nin Suriye’de operasyon düzenlediği alanlarda bulunan Kürtlere farklı şekillerde yardım ediyoruz.” ifadelerini kullandı. “İsrail, Kürtlere yardım etmeye muktedirdir ve bunun meyvesini ileride alacağımızdan eminim.” diyen Hotovely, ülkesinin ne tür insani yardımda bulunduğuna ilişkin detayları ise paylaşamayacağını belirtti. İsrail’in terör örgütüne askeri ve istihbari yardımda bulunduğu değerlendiriliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

ALLAH zalimleri kahredecek çok yakında
 • Yanıtla

Serdar

Hangi oyun bozuldu.Zaten AMERİKA nın istediği bu oyundu.Türkiye bir tiyatroyla SURİYE ye girsin DAEŞ li teröristleri alsın TÜRKİYE YE götürsün petrollerde bana kalsın bu vaadedilmiş topraklarda israil e kalsın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı