• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Barış Pınarı tokadını yiyen İsrail'den küstah açıklama: Yardıma hazırız

Filistin topraklarını işgal eden terör devleti İsrail'de Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, İsrail’in, bölgede İran’ın etkisine karşı denge unsuru olarak gördüğü terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye yardım sağladığını ve ABD ile yapılan görüşmelerde YPG'lilerin savunuculuğunu yaptığını söyledi.

Yeniakit Publisher
2019-11-07 13:05:00 -
Barış Pınarı tokadını yiyen İsrail'den küstah açıklama: Yardıma hazırız

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile büyük İsrail hayalleri suya düşen terör devleti İsrail'in Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, İsrail’in, bölgede İran’ın etkisine karşı denge unsuru olarak gördüğü terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye yardım sağladığını ve ABD’yle görüşmelerde YPG'lilerin savunuculuğunu yaptığını belirtti.

Türkiye, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ekim ayı başında Suriye’nin kuzeyinden bin Amerikan askerini aniden çekme kararı almasından sonra Suriye'de YPG'ye karşı operasyon başlatmıştı. Washington’ın IŞİD’e karşı savaşta sahada işbirliği yaptığı YPG'liler ise ABD’nin bu hamlesini “kendilerine ihanet” olarak değerlendiriyor.

'Yardımcı oluyoruz'

Suriye’den asker çekme, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, Başkan Trump’la kamuoyu önünde görüş ayrılığı yaşadığı nadir konulardan biri konumunda bulunuyor. Netanyahu, 10 Ekim’de “yürekli Kürt halkına” insani yardım önerisinde bulunmuş, daha da ileri giderek, YPG'nin Türkiye ve Suriyeli müttefiklerinin olası “etnik temizliğiyle” karşı karşıya kaldıklarını savunmuştu.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Hotovely, Meclis'te yaptığı açıklamada, önerinin kabul edildiğini söyledi. Hotovely, “İsrail, özellikle diplomatik ve insani alanda çok sayıda yardım talebi aldı. Kürtler’in içinde olduğu derin gerilimi anlıyoruz ve onlara bir dizi kanal üzerinden yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Hotovely, İsrail’in yardımlarıyla ilgili ayrıntı vermedi ancak ”Amerikalılar’la görüşmelerde Kürtler konusundaki hakikatleri ortaya koyuyoruz. Kürt halkından yana tavır takınmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

İsrailli Bakan, “İsrail’in, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede ılımlı ve Batı yanlısı unsurlar olarak Kürtler’in ve diğer azınlıkların gücünün muhafaza edilmesinde gerçekten belirgin bir çıkarı var. Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’ın kontrolunun olası çöküşü, İsrail açısından olumsuz ve tehlikeli bir senaryodur. Bu tür bir gelişmenin, bölgede İran’ın öncülük ettiği olumsuz unsurların güçlenmesine yol açacağı kesinlikle nettir” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı abd ve (abd eşittir yahudi) ısrael yahudilerdir.
 • Yanıtla

yıldo

Size kim yardım edecek bakalım bir bitmediniz 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23