Bankalara çok sert tepki: Vicdansızlar!

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaları reel sektörün yanında olmamakla eleştirdi. Hisarcıklıoğlu, "Bu bankalar o kadar vicdansızlar ki iyi günde hepsi peşimizden koşar, yağmur başladığı an elinden şemsiyeyi alıp hepsi ortadan kaybolur" dedi.

14 Temmuz 2019 Pazar 17:34
Bankalara çok sert tepki: Vicdansızlar!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de iş adamlarının en büyük şikayetinin finansmana erişim olduğunu söyledi.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Rize’nin Yıldızları Vergi Ödül Töreni’nde konuşan Hisarcıklıoğlu, “En büyük sıkıntımız bankacılık sektörüydü. Bu bankalar o kadar vicdansızlar ki iyi günde hepsi peşimizden koşar, yağmur başladığı an elinden şemsiyeyi alıp hepsi ortadan kaybolur” dedi.

Oda ve borsaların bu duruma karşı elini taşın altına koyduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Türkiye'deki KOBİ'lerin yüzde 15'ine, 96 bin KOBİ'mize 12 milyar lira kredi imkânı çıkardık. Düşük faizli KOBİ destek paketlerini başlattık” diye konuştu.

Tarihte görülmemiş teşvik

Hisarcıklıoğlu, hükümetin istihdam için sağladığı teşviklere dikkat çekti:

“Diğer bir sıkıntı yüksek istihdam maliyetleriydi. İşverene asgari ücret desteği getirilmesini sağladık. 2019’da aylık 150 TL olarak 12 ay boyunca kullanılacak. İstihdam seferberliği başlattık. Tarihimizde ilk olarak, Ocak-Nisan arasında aldığımız işçiye cebimizden bir lira vermedik. Ne maaş, ne SSK, ne prim ve vergi ödedik. Dördüncü aydan sonra yeni bir kişi istihdam edersek sadece 2 bin 20 lira ödeyeceğiz. Üzerindeki bin 400 lirayı devlet bizden almıyor. Sadece asgari ücreti ödüyoruz.”

Birbirimize sarılırsak kazanan biz oluruz

Tarihimizdeki en önemli günlerden olan 15 Temmuz’un unutulmamasını isteyen Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz günü bu ülkenin yanında dünyadan kim vardı? Hiç kimse yok. Bizzat şahidim. 15 Temmuz’u engelleyen kimdi? 80 milyon. Sıkıntı oldu mu bir araya gelmesini biliyoruz. Sıkıntı gitti mi herkes ayrı bir cumhuriyet. Herkes ayrı bir başkan. Ne olur birbirimizi ötekileştirmeyelim. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap var. Bunu yaparsak biz kazanırız.”

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Temmuz 2019 Pazar 17:34

YORUM YAZ

 • Yusuf canYusuf can4 gün önce
  Ne bankacusi bunlar tefeci banka sahiplerine bir bakhepsinin enseketi iki karış milletin kanını emiyorlar özel bankaların mevduat güvencesini devlet çeksin ,sadece devlet bankalarına güvence versin yurt dışından bunlar kredi alırken devlet ben idemezlerse karışmam desin ,batsın izelbankakar böylece üzeri uzdrki kenelerden kurtuluruz
 • FerhatFerhat5 gün önce
  Tobb kendi yardımlaşma sandığını kur. Bankalara el açma. Çok mu zor ahiliği yeniden canlandurmak.
 • AşağılayanAşağılayan5 gün önce
  İki yüzlülüğün bu kadarına pes! Tefeci dostları sizi... Sizle ahirette ayrıntılı bir görüşme yapacağız. Az kaldı...
 • saddisaddi5 gün önce
  FAİZCİ CEHENNEMLİKLERDEN BAŞKA NE BEKLENİR Kİ?
 • İşsiz İşsiz 5 gün önce
  Bankaları böyle kim şımarttı acaba? 2.500.000 yeni istihdam hedefinde hangi seviyedesiniz? TOBB ETÜ Türkiye'de ve dünyada hangi sıralamada? Bir üniversitede durum buysa onlarca lisede hangi başarıyı hedefliyorsunuz?
 • VatandasVatandas5 gün önce
  Iyi ... yediniz.yediden yetmise milleti bankalara borclandirdiniz.bankalar kalkmadigi surece bu ekonomiden hayir gelmez.adam akilli devletin iki tane bankasi olsa yeter faizsiz.diger tum ozel bankalari kapatin gitsin.gitsinler baska devletleri somursunler.zarar etmeyen tek sektor bankalar.Allah bildigi gibi etsin sizi
 • AlperAlper5 gün önce
  Yöneticiler bankaları koruyor,oylar vatandaşdan ama sistem banklara,büyük şirketleri çalışıyor.İşte bazı batan?şirketleri kurtar ama vatandaşın borçlarına haciz.İşsiz vatadaşda mı suç?Yoksa yöneticilerin yönetememesindenmi?Haram,vergi mükellefleri bunu söylüyor ama kimin umurunda?
 • YunusiYunusi5 gün önce
  M.T.S.O sı başkan'ın ne özelliği vardı ki veya ilimiz ihracatta kaçıncı sırada ilk 10 damıki yönetim kurulunuza aldınız. Siz bunu açıklayın bankalar da dözelir esnafta sanayicilerde.
 • m.am.a5 gün önce
  isimversenedelikanlım
 • asimasim5 gün önce
  Bankaları oldukça güçlü kılarsanız olacağı bu.İcra daireleri banka uşağı ve hizmetkarı adeta.Bankaların sözü geçer her yerde.En çok faaliyet karı da onların.Vatandaşın elinde belli bir miktar üstü para bulundurması bile yasak gibi.Mesela kira ücretini elden ödeyemezsin.Bankaya hesap aç,parayı oradan al oradan öde mantığı ile bankayı adam yerine koymayan kalmadı.Gölgesinden geçmeyenlerin dostu olduklarını söyleyenlerin marifeti bu.
 • MetehanMetehan5 gün önce
  Çok hakli söyluyor nekadar hükümetin bazi icraatlarini beğenmesekte s400 ve kibristaki ve akdenizdeki çikarlarimiz terörle mücadelenin kesintiye uğramamasi icin hükümetimiz ve cumhurbaskanimizi desdekliyoruz bölüsursek tok oluruz bölünürsek yok oluruz
 • askerasker5 gün önce
  kıravatlı haydut bunlar
 • VATANDAŞVATANDAŞ5 gün önce
  bankalara karşı yasa çıkarabiliyormusunuz hayır 81 milyonu soymaya devam ediyorlartaşlar bağlı köpekler salık vaziyetde
 • AlpAlp5 gün önce
  Devlet ,o bankalarla çalışmasını sınırlandırsın.
 • Tata TongaTata Tonga5 gün önce
  Bırak edebiyatı... her şeyde bankalar üstün... bankaların lehine bir sürü yasa var...mesela bankadan alacağın varsa banka için 5 sene zamanaşımı, bankaya borcun varsa 20 vatandaş için sene zamanaşımı... elinde her türlü imkan var. Çıkarırsın bir khk olur biter... vatandaşın kıdem tazminatı gözüne batıyor sonrada kalkıp bankaymış falanmış filanmış yersen... hadi oradan...
 • Tata TongaTata Tonga5 gün önce
  Bırak edebiyatı... her şeyde bankalar üstün... bankaların lehine bir sürü yasa var...mesela bankadan alacağın varsa banka için 5 sene zamanaşımı, bankaya borcun varsa 20 vatandaş için sene zamanaşımı... elinde her türlü imkan var. Çıkarırsın bir khk olur biter... vatandaşın kıdem tazminatı gözüne batıyor sonrada kalkıp bankaymış falanmış filanmış yersen... hadi oradan...
 • osman osman 5 gün önce
  bakın yönetımınızı eleştırcenıze mıletı susluyosnuzgüven vercenızkı ytırm olsun kımse kaçmasınama sız guvensızlık ortamı yaratınız sıstem olarak kımse bu sıstemde bu guvensız ortamda kendını rıske atmaz
 • ÜnalÜnal5 gün önce
  Mantığa bak bankaları aşevi falan mi saniyor bankalar kapitalist sistemin en üst asalak kesimi dir bankalar faiz gelirine dayanır batan firmayı veya devleti banka ne yapsın yine Allahtanki bankalar var ya bankaların yerini yerli ve milli manevi mutahitler alsaydı düşünsenize yüze mal edip ikiyüz elliye satanlari kredi verecek olsalar HERHALDE aylık yüzde 10 faiz alırlardı yatın kalkın bankalara dua edin bankaların düşük faizli kredileri ile ev sahibi oldunuz hisarcikloglu gibi işadamlarına kalsaudiniz çadır bile alamazdiniz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Temmuz 2019