• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Baklava üreticilerinden akıl almaz hileler...

Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarında yer almış önemli bir hamur tatlısı olan baklava, günümüzde oldukça popüler. Baklava genel olarak ince yufkaların arasına yöreye göre ceviz, antep fıstığı, badem veya fındık konarak yapılıyor ve şeker şerbeti ile tatlandırılıyor. Ancak tatlı üreticileri halk arasında oldukça sevilen bu tatlıya çeşitli hileler karıştırabiliyor. Uzmanlar ise baklavaya karıştırılan bu hilelerin sağlığı ciddi şekilde tehdit edebileceğinin altını çiziyor. İşte o hileler...

2020-02-25 15:08:00 - 2020-02-25 15:46:37
Baklava üreticilerinden akıl almaz hileler...

Baklava, Türk mutfakları başta olmak üzere birçok ulusun mutfağında yer alan, halk arasında oldukça sevilen bir tatlı. Ancak uzmanlar, baklava tüketirken dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek üreticilerin bu tatlıya çeşitli hileler karıştırdığını ve bu hilelerin insan sağlığını tehdit ettiğini belirtiyor. İşte tatlı üreticilerinin o hileleri...

- Ceviz yerine yer fıstığı veya lebleli tozu, antep fıstığı yerine ise bezelye kullanılıyor.

- Fıstığın yerine boyanmış yer fıstığı kullanılıyor.

- Maliyetini düşürmek için yağ kalitesi düşürülüyor. Ayçiçek veya mısır yağı kullanılıyor.

- İçerisine çeşitli katkı malzemeleri konuluyor.

- Tereyağı kullanılmayıp, margarin kullanılıyor.

- Şeker yerine mısır şurubu kullanılıyor.

Ancak uzmanlar, tatlı alırken bilindik yerlerden alınması gerektiğini, kaliteli bir baklavanın boğazı yakmayacağını ancak kalitesiz bir baklavanın boğazı yakabileceğini belirterek, kaliteli ve kalitesiz baklava arasında ayırt etmenin kolay olduğunu söylüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gocasolak

Tereyağ kokusunu bilmeyen, ceviz ve şamfıstığını, bezelye ve yerfıstığından ayırmayan varsa, baklava yemeyi HAKK etmiyor.
 • Yanıtla

meyyid

kimiside bilerek kötü malzeme kullanıp pahalı satıyor ki hani millet derya pahalıysa iyidir diyerek milleti kandırıyor.her şeyin pahalısı iyididir demeyin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı