Bakanlıktan çocukları olumsuz etkileyen 128 içeriğe müdahale

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Medya Çalışma Grubu tarafından son 9 ay içinde çocukları etkileyebileceği belirlenen 128 içeriğe müdahale etti.

05 Haziran 2019 Çarşamba 11:12
Bakanlıktan çocukları olumsuz etkileyen 128 içeriğe müdahale

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Medya Çalışma Grubu tarafından son 9 ayda çocukları etkileyebileceği belirlenen 128 içeriğe müdahalede bulunuldu, 2 kişi gözaltına alındı.

Yazılı açıklama yapıldı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık tarafından pedagog ve psikologlardan oluşturulan ekip, sosyal medyada çocuğu ve aile yapısını tehdit eden paylaşımlar için 24 saat mesai yapıyor, dijital ortamdaki istismar, şiddet, çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek pek çok paylaşıma karşı mücadele ediyor. 

İnternetteki tehlikelere karşı özellikle çocukları korumayı hedefleyen Bakanlığın sosyal medya grubu, gece gündüz tek tek inceleme yaparak zararlı içerikleri tespit ediyor.

Bakanlığın belirlediği zararlı içerikler Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ile Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar Daire Başkanlığı iş birliğiyle yasal işlemler başlatılarak yargı yoluyla erişime engelleniyor.

Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Medya Çalışma Grubunca son 9 ayda çocukları etkileyebileceği belirlenen 128 içeriğe müdahalede bulunuldu, 2 kişi gözaltına alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Sosyal Medya Çalışma Grubumuz tarafından çocuklarımızın gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek, çocukların ihmal ve istismara maruz kalabilecekleri internet ortamında yer alan içeriklere müdahale ediliyor. Bakanlığın çalışmaları sonucu son 9 ayda 128 içeriğe erişim engeli getirildi, söz konusu zararlı içerikler silindi." ifadelerini kullandı. 

Küreselleşme olgusu ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması gibi durumların, çocukların ruhsal ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebileceğini, bunun bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirten Selçuk, "Dijital ortamda yer alan çocuğun yaş ve gelişimine uygun olmayan içerik ve reklamlar, siber zorbalık, şiddet ve korku, bahis siteleri çocuğun psikososyal gelişimine önemli derecede etki edecek riskler arasında yer alıyor. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde kişilerin her adımı takip edilebiliyor. Bu nedenle çocukların paylaştığı bilgiler, üçüncü bir kişinin elinde kötü bir amaçla kullanılabiliyor; çocuklar özgür olduklarını düşündükleri bu ortamlarda hedef olabiliyorlar." değerlendirmesinde bulundu. 

Selçuk'tan ailelere çağrı

Bakan Selçuk, ailelere büyük sorumluluk düştüğünü de hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Aileler tarafından, çocukların kişisel bilgileri ile özel yaşamına ait fotoğraf ve video paylaşımları konusunda hassasiyet göstermelerinde fayda görüyoruz. Çocuğun sosyal medyada ilgi odağı olması psikososyal yönden gelişiminde de olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Hepimizin, çocukların korunması konusunda üzerine düşen sorumlulukları var. Bakanlık olarak biz de bünyemizde oluşturduğumuz Sosyal Medya Çalışma Grubu ile, çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek internet ortamındaki içeriklere müdahale ediyoruz."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Haziran 2019 Çarşamba 11:12

YORUM YAZ

 • KesitKesit12 gün önce
  Tam bir felaket olan malum kitaplar hakkında çıt yok!
 • Selami Selami 13 gün önce
  Ben de sadece kademe tekmil verip boş zamanlarında sıla dinliyorlar zannediyordum İstanbul sözleşmesi - 6284 ve etcep le verdikleri zarar için kendilerine de yaptırım uygulayacaklar mı mahvettiler aile kurumunu
 • Abdullah MuratAbdullah Murat13 gün önce
  Siz bu dili Allahın seçtiği Kuranı o dili ile gönderdiği Arapçadan üstünmügörüyorsunuz bir basiretsizlik ile çocuklara vahyi duyamayacakları bu dili empoze edip sağırlaştırıyorsunuz. ve ona zorlaştırıyorsunuz. Dinsiz yetiştirip küfür içinde ahiretini kaybettikten sonra bu peşinde koştuklarınız neye yarayacak şeref ve namusun o bacakarasından ibaret mi olduğunu sanıyorsunuz. Namaz vakitlerine riayet etmeyen kız erkek karışık o yerleri onlara farz kılıyorsunuz. ve 7 yaşında namaz emredilir. 10 yaşında kılmazsa dövülebilir. Bu demek olurki 7 yaşında tesettürde gereklidir. Allahın hükmüyle hükmetmeyenler maide44 göre kafirdir. Kafir olup ahireti kaybettikten sonra dünyadaki çabanızın boşa gideceğini anlamıyor musunuz. Bu toplumun elinde değişikliğe uğramamış bir kitap var uyulması zorunlu hükümler ihtiva etmekte.
 • İbrahim alkılıç İbrahim alkılıç 13 gün önce
  "Bakanlıktan çocukları olumsuz etkileyen 128 içeriğe müdahale"İÇERİKne demek, neye müdahale edilmiş? Ben anlamadım,maalesef.Biz Türkiye'de Türkçe konuşuyoruz, Türkçe anlıyoruz. Ana dilimiz dahi Türkçe. Lütfen sizde Türkçe yazınız ki ne olduğunu anlayabilelim. Hayırlı bayramlar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019