Bakandan Kanal İstanbul mesajı: '1936'da kaybedilen hükümranlık hakkımızı...'

Gerçek anlamda 1936 yılında kaybettiğimiz hükümranlık haklarımızı Kanal İstanbul projesiyle yeniden elde edeceğimizi söyleyen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Proje Yap-işlet-devret modeliyle finanse ediliyor. Geçen bütün gemilerden para alacağız. Çünkü Montre Boğazlar Sözleşmesi, Kanal İstanbul'u kapsamıyor" dedi.

14 Haziran 2018 Perşembe 02:00
Bakandan Kanal İstanbul mesajı: '1936'da kaybedilen hükümranlık hakkımızı...'

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Kanal İstanbul" projesinde devletten, bütçeden, hazineden bir kuruş para çıkmayacağını belirterek, "Yap-işlet-devret modeliyle finanse ediliyor. Geçen bütün gemilerden para alacağız. Çünkü Montre Boğazlar Sözleşmesi, Kanal İstanbul'u kapsamıyor. Gerçek anlamda 1936 yılında kaybettiğimiz hükümranlık haklarımızı tekrar bu projeyle elde edeceğiz." dedi.

"MUHALAFETİN HEDEFİ YATIRIMLARI DURDURMAK"

Bakan Canikli, AK Parti Tuzla İlçe Teşkilatı'nda yaptığı konuşmada, muhalefetin cumhurbaşkanı adaylarının seçim vaadi olarak, Türkiye'nin ilerlemesine, gelişmesine, büyümesine ve dünyanın bugün en çok dikkat çeken ülkelerinden biri olmasına neden olan yatırımları durduracaklarını açıkladığını belirterek, "El birliği, söz birliği etmişçesine Türkiye'nin son derece önemli, son derece stratejik, dünyanın dikkatini çeken bu yatırımları yatırımlarını durduracaklarını, Türkiye'yi tekrar eski karanlık günlerine döndüreceklerini söylüyorlar. Onun için 24 Haziran'da bunların hepsini kaleye geçirmemiz lazım, bir daha dönmemek üzere." ifadelerini kullandı.

"HÜKÜMRANLIK HAKLARIMIZI GERİ ALACAĞIZ"

24 Haziran'da diğer seçimlerden farklı bir propaganda yönteminin yaşandığını anlatan Canikli, sözlerine şöyle devam etti:

"(Yıkacağız, kapatacağız, yok edeceğiz.) Meral Akşener'in durdurmayı taahhüt ettiği 'Kanal İstanbul' projesi, son yıllarda bu ülkede geliştirilen en mükemmel, stratejik projelerden bir tanesi. Bu projeyle biz tekrar boğazlarda Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile kaybettiğimiz hükümranlık haklarımızı tekrar geri alacağız. O sözleşmeye göre, boğazlarda hiçbir söz hakkımız yok, hiçbir şey yapamıyoruz. Savaş gemileri dahil, bütün trafik serbest. Müdahale edemiyoruz, yönlendiremiyoruz, hatta zorunlu kılavuz kaptan almalarını bile sağlayamıyoruz. Ücret de almıyoruz zaten. Boğazı kirletiyorlar, ona ceza bile kesemiyoruz. Çok büyük tehdit teşkil ediyor."

"GEÇEN BÜTÜN GEMİLERDEN PARA ALACAĞIZ."

Meral Akşener'in, projenin nasıl finanse edileceğinden haberinin olmadığını savunan Canikli, "Bu projede devletten, bütçeden, hazineden bir kuruş para çıkmayacak. Yap-işlet-devret modeliyle finanse ediliyor. Geçen bütün gemilerden para alacağız. Çünkü Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Kanal İstanbul'u kapsamıyor. Gerçek anlamda 1936 yılında kaybettiğimiz hükümranlık haklarımızı tekrar bu projeyle elde edeceğiz. İstanbul tehdit altında olmaktan kurtulacak. Çünkü istediğimize geçit vereceğiz, istediğimizi durduracağız." değerlendirmesinde bulundu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 02:00

YORUM YAZ

 • ali koçali koç9 ay önce
  1936 da hiçbir hükümranlık hakkımız kaybetmedik ama son 1-2 yılda egede 18 adamızı kaybettik. gazeteciler olarak hükümete GÜZELLEMELER yapacağınıza, halkımızı bu konularda bilgilendirseniz diyoruz...
 • YusufYusuf9 ay önce
  Allah için, yapım gerekçeleri mantıklı değil,bedava ve daha ucuzu varken niye kanaldan geçsinler ve kanal 150 genişliğinde niye tehlikeye atsınlar kendilerini ve de daha uzun...
 • fetösavarfetösavar9 ay önce
  Yap işlet devret kaç yıl olacak köprülerdeki , hastanelerdeki gibi fiyasko olmasın...geçende ödüyo geçmeyende...hasta olanda ödüyo olmayanda....gemi garantisi verilirse ve o gemiler geçmezse yine biz mi ödeyeceğiz ?
 • AliAli9 ay önce
  Zaten dertleri de o sıkıntıları büyük söylemlerini de türkiye de meral ince ve temel üstlenmiştir. Ne diyorlar durduracağız büyük maliyet varmış. Hadi ordan namussuz vatan hainleri sizler bu ülkede ancak amerika nın dili olabilirsiniz
 • aliali9 ay önce
  boğazdan beleş geçmek varken neden para ödeyecekler
 • Yap işlet devretYap işlet devret9 ay önce
  Valla akla zarar bir proje.elbette ki bu projenin matematik hesabını birileri yapmıştır.kar zarar ilişkisini hesaplamıştır.fakat bu proje deki rakamlar akıl alabilecek rakamlar olamaz.çıkacak toprağı taşımak yada döküm alanı oluşturmak soru işareti.kamulaştıma rakamları büyük bir soru işareti.üzerine mecburen köprü yapılacak (vallahi korkuyorum o geçiş fiyatlarından) ayrı bir dert.ayrıca devlet osmangazide de 1 kuruş ödemeyecekti ama krediyi veren devlet bankası ayrı bir yük oldu devlete,geçiş sayısı garantisi ayrı bir yük oldu gene devlete ve vatandaşa.aynı modelle yapılacaksa valla kalsın.geçmediğim köprüden para öderken,geçmediğim ve geçme ihtimalimin olmadığı kanaldan(gemim yok) gemi parası ödemek ciddi dokunur.işin özü hiç bir gemiyi mecbur edemeyiz öncelikle bunu bi bilelim.büyük bir proje olur saygı duyarım.ama mana itibariyle dostlar alış verişte görsün tarzı bir proje olur olsa olsa.bu ülkenin kaynaklarını başka işlere harcasak hepimiz için daha hayırlı olduğunu düşündüğümden bu proje sıcak bakanlardan değilim.meslek itibariyle bu proje kapsamında iş yapabilme ihtimalimin olmasına rağmen.ben değil toplum kazansın mantığındayım.
 • Gökberk TUNÇGökberk TUNÇ9 ay önce
  Anlamadım, adamlar boğazdan geçmek varken bedavaya neden kanaldan geçip para odesin ki?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019