• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Varank'tan Kılıçdaroğlu'na sert tepki: Bu bir faşizmdir!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'ye yatırım yapmayı planlayan Arap yatırımcıları aklınca tehdit etmesine ilişkin “Bu bir faşizmdir” ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2022-05-17 16:23:00 - 2022-05-17 16:31:43
Bakan Varank'tan Kılıçdaroğlu'na sert tepki: Bu bir faşizmdir!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) Ankara Ofisi açılışında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Arapça attığı tweete tepki gösterdi. Muhalefetin Türkiye’ye yatırım yapan ülkeleri coğrafyalarına göre ayırdığına vurgu yapan Bakan Varank, “Bu bir faşizmdir” dedi.

Konuşmasında sivil toplum kuruluşlarının muhalefetin bu faşizme varan eleştirilerine tepki göstermesi gerektiğini belirten Bakan Varank, “Yatırımcılar arasında faşizme varan, ifadeleri görebiliyoruz. Bugün Türkiye’de en fazla yatırım yapan ülke hangisi Hollanda. Arkasından kim geliyor Almanya. Kimse Hollanda’ya Almanya’ya hiç bir şey demezken, Hollandaca Almanca tweet atmazken, söz konusu Orta Doğu‘dan Arap ülkelerinden bir yatırımcı olunca ‘Vay efendim Türkiye’ye neden Arap yatırımcı geliyor. Neden Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’de yatırım yapıyor’ diye eleştiri yapıyorlar. Değerli arkadaşlar bu faşizmdir" ifadelerini kullandı.

"Hükümet olarak yatırımcılar arasında ayrım yapmıyoruz"

Türkiye olarak yatırımcılar arasında ayrım yapmadan ülkeyi kalkındırmak hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini belirten Bakan Varank, "Biz hükümet olarak elbette yatırımcılar arasında ayrım yapmıyoruz. Ama sivil toplum kuruluşlarımızın da buradaki yabancı yatırımcıların tamamını koruması lazım. Bakıyorsunuz Türkiye’de iş yapan firmalara çok ağır eleştiriler var. İşte ‘Biz iktidara gelince şöyle mallarını kamulaştıracağız, böyle mallarını kamulaştıracağız’ diyorlar. Bu firmalar TUSİAD’ın üyesi, yeri geldiğinde TUSİAD hükümeti eleştiriyor da neden kendi üyelerinin haklarını korumuyor. Biz siyasette bunun mücadelesini veriyoruz ama sivil toplum kuruluşlarının da bunun mücadelesini vermesi lazım" açıklamasında bulundu.

Bakan Varank’a açılışta TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ile Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Konya Milletvekili Ziya Altunyıldız da eşlik etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Orhan İnan

VATAN SEVGİSİ OLAN, ÜLKESİNE YATIRIM YAPILMASINDAN, VATANDAŞININ KALKINMASINDAN MUTLU OLUR.

Ekrem Er

Ne yatırımı yapacaklar, tank palet mi?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23