Bakan Varank yerli otomobil için tarih verdi! 2019 yılı sonunda ...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından 'yerli otomobil' ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunuma ilişkin açıklamada bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkacak, 2022 yılında inşallah araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz" dedi.

23 Mayıs 2019 Perşembe 11:36
Bakan Varank yerli otomobil için tarih verdi! 2019 yılı sonunda ...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan sunuma ilişkin açıklama yaptı. Yeni süreçte her şeyin planlandığı gibi gittiğinin altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkacak, 2022 yılında inşallah araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz” dedi.

İki boyutlu çizimler tamam

Bakan Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na atanan CEO ile ekibinin son derece tecrübeli ve profesyonel olduğunu belirterek, “Çok özverili çalışıyorlar. Arkadaşımızın gelmesiyle aslında asıl proje de başlamış oldu. İş akışları ortaya çıkarıldı. İş akışları planlandığı gibi devam ediyor. İnşallah 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklar. Türkiye’nin otomobilinin prototipini görmüş olacağız. Şu anda iki boyutlu çizimler tamamlandı, oldukça güzel bir araç ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımıza iki boyutlu çizimlerini arz ettik.” diye konuştu.

Sürekli mesaj alıyoruz

Yeni süreçte projede her şey planlandığı gibi gittiğini, 2022 yılında yerli otomobili caddelerde göreceklerini kaydeden Varank, “Şu anda planda bir sıkıntı yok. Girişim gurubu çağı yakalamış, bu fırsat penceresini değerlendirmiş olarak bir modeli ortaya çıkaracak. Bu modelin tutulacağına inanıyorum. Ortaya koyacakları araç sınıfının en iyisi bir elektrikli otomobil olacağı için pazar sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyorum. Bunun için elektrikli araçların altyapısı ile ilgili işlemleri en kısa zamanda Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Çağın gereklerine uygun bir otomobil ortaya çıkaracağından ihracatı da yakalayacağımıza inanıyorum. Vatandaşlarımızdan, kamu kurumlarından, kamu görevi yapan Sivil Toplum Kuruluşlarından ‘Şu araç çıksa da kendi aracımıza binsek’ diye sürekli mesajlar alıyoruz.” dedi.

"300 kişiye ulaşacak"

Varank, 3 boyutlu çizimler ve mühendislik çalışmaları sürdüğünü anlatarak, “Şu anda projenin Ar-Ge boyutu ile ilgili faaliyetlerde 40 kişilik mühendis ağırlıklı bir ekip sadece şirket içerisinde çalışıyor. Bu mühendislik grubu her gün büyüyor. Yıl sonuna kadar 300 kişiye ulaşması bekleniyor. Yeni bir Ar-Ge merkezine taşınacak. İnşallah Türkiye’nin otomobili girişim grubunun Ar-Ge merkezinin de yeni yerini açıklayacağız ve açılışını yapacağız” diye konuştu.

"Tüm sektörü dönüştürecek"

Dünya pazarında elektrikli araçlara yönelen bir eğilim olduğunu ifade eden Varank, “Emisyonlarla ilgili özellikle Avrupa’da çıkan problemler bu süreci hızlandırdı. Elektrikli otomobillerin piyasaya çıkmasıyla sürüş teknikleri, akıllı şehircilik uygulamaları, otomobil yazılımları gibi alanlarda teknoloji hızla gelişiyor. Elektrikli otomobile dönülmesiyle bütün sanayi de değişmeye başladı. Dolayısıyla biz Türkiye’nin otomobili projesini sadece bir otomobil projesi olarak değil tüm sektörü dönüştürecek, Türkiye’deki otomotiv endüstrisini dönüştürecek bir proje olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün dönüşümünde gelişecek mobilite ekosistemi de yeni teknolojilerin geliştirilmesinde Türkiye için önemli bir fırsatlar doğuracak. Bu sadece bir Ar-Ge projesi değil, tabiri caizse bir marka yaratma projesi” dedi.

"15 yılda 5 model"

Varank, şöyle devam etti: "Bir Ar-Ge projesi olarak ortaya bir ürün çıkarabilirsiniz ama bu ürünün üretilebilir olması, fabrikasının kurulması, ihtiyacı karşılayabilecek kadar üretilmesi, yedek parçasının, satış ağının, bayi ağının, servis ağının kurulması, bu markanın tutması, gerekiyorsa ihraç edilmesi Bunlar planlanması gereken büyük süreçler. Burada Türkiye’nin otomobilini bir marka olarak ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Şu an için 15 yıllık bir plandan bahsediyoruz. 15 yılda 5 model 3 facelift yapılması düşünülüyor. Bunu özel sektörümüz gerçekleştiriyor, biz de devlet olarak ‘Ne yapabiliriz, nasıl katkılarda bulunabiliriz’ onun gereğini yapıyoruz."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 11:36

YORUM YAZ

 • oooooo1 ay önce
  hadi hayirlisi. kiskanan vatan hainleri catlasin.
 • BakinimBakinim1 ay önce
  2023 seçimlerine iyi malzeme olur bence acele edin..haberiniz olsun bütün argümanları bitirdiniz ense kalinlatirmalla ve yagdanlikla ülke meseleleri cozulmuyor
 • teomanteoman1 ay önce
  Fırıldak Fadıl Akgündüz imza markası ile prototip otomobili bir yıl içerisinde üretmişti. Türkiye'nin yeni bir otomobil üretmesini engelleyen güçler boş durmuyor. Aynen paslanmaz çelik üretiminde olduğu gibi. Birileri üretim için çalışmalara başlıyor.Fakat birileri de hemen karşılarına çıkıyor ve dur diyor.. İşin aslı bu..
 • erkan süzererkan süzer1 ay önce
  siz bu kapasiteyle anca at arabası yaparsınız 15senedir yalan dolan hani 2019 da yollardaydı ?
 • mehmet ali durumehmet ali duru1 ay önce
  muhtemeln bu yerli araba işi olmayacak. zaten 5 gruba verilmiş. muhtemelen aralarında anlaşamazlar. yada anlaşamamışlar gibi yaparlar. 2022 ha. bundan 2 yıl önce şöyle deniyordu. 2 yıl içinde hazır. iki yıl geçti 2022 deniyor. 3 yıl geçer 2027 derler.
 • ümitümit1 ay önce
  Yılan hikayesine döndü sanmam yıl sonuna prototipi çıksın sonra yine ham hım hum demeye başlarlar
 • LeventbayLeventbay1 ay önce
  O arabayı kim alıcak . Siz onu çıkarans kadar herşey eletrikli olucak . Mazot benzin ne bak durmuyor yerinde . Belki müzede durur ürettiginiz araba.
 • SelimSelim1 ay önce
  2016 SONUNDA DA GÜYA 16 ARAÇLIK BİR FİLO ÇIKIYORDU BUNU DA O ZAMANKİ TEKNOLOJİ BAKANI AÇIKLAMIŞTI. YA ADAM GİBİ İŞ YAPIN YADA MİLLETİ KANDIRMAYIN ANCAK KENDİNİZİ REZİL EDİYORSUNUZ YETER ARTIK.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Tübitak mam da geliştirilen platform neden kullanılmıyor. Başarılı bir proje idi. Prototip var. Testleri yapılıp tüm otomotiv izinleri alınmış ve tüm IP hakları Türkiye'nin olan bir platform. Türkiye olarak paramız ve zamanımız bu kadar bol mu ki bu projeyi çöpe atıp işe sıfırdan başladık. Tübitak'ın bu başarılı projesini durdurmak için Koç grubundan birini mam başkanlığına atadılar. Adam İki ayda işini bitirip, projeyi durdurup gitti. Bu işin vebali de o günün bakanına yeter. Bir de ödüllendirip belediye başkanı yaptık. Allah Reis'e güç kuvvet versin inşallah. Bu kadar tanıklık içinde ne yapacaksın.
 • ak sevdalıak sevdalı1 ay önce
  Sayın Bakanım hesap numarası yayınlarsanız araç için peşinat yatırmak istiyorum. selam ve dua ile.
 • Trabzonspor Trabzonspor 1 ay önce
  Yahuu idef te gördüm iha motoru helicopter motoru hafif zırhlı motoru ve araçlar üretiyoruz. Taksi üretemiyoruz halâ. Ayıptır günahtır süha yapan ülke hemde herşeyiyle. Araba uretemezmi.reis i kandırıyorlar uluslar arası araba baronları işi sürüncemede biraktiriyor.gerekirse devlet arabasan diye vakit şirketi kursun ve yapsın artık şu taksiyi. Vesselam
 • GaziGazi1 ay önce
  Hani 2019 yılında yollarda idi, milletin aklıyla alay ediliyor resmen. İdam önüme gelirse onaylarım ve yerli otomobil yollarda yakanınızı unuttuk sanmayın. İran, Kenya Nike yerli otomobil yaptı, biz hala laf kalabalığı yapıyoruz.
 • yılmazyılmaz1 ay önce
  220 de savaş uçağı yapmayı düşünen bir hükümet 5 yıldır daha bir araba üretemedi böle şeyler söylendikçe ak parti hükümetinden nefret eder olacagız yıllardır ha bugün ha yarın ne araba yapıldı nede altay tankı bitti tam 15 yıldır altay tankının ismi var ama nednese kendisi hiç yok
 • hacı mehmethacı mehmet1 ay önce
  sanki uzay mekiği yapıyorlar bu nedir kardeşim yakaç yıldır bir arabayı yapıp ortaya çıkaramadınız
 • AliAli1 ay önce
  Aşkimiz Keçiõren metrosuna dondü derdi Angaralilar. onun gibi bir şey. Bizim taksiler yurüyene kadar, hem karada hem havada giden hibritleri yapmiş adamlar. Şeçimi bi yapsak...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019