• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Murat Kurum talimat verdi: Yarın yıkılacak

Birinci derece doğal sit alanında Karaburun Belediyesinin mühürlemesine rağmen yapımı devam eden inşaatın Yapı Kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla iptal edildi.

2019-11-18 17:08:00 -
Bakan Murat Kurum talimat verdi: Yarın yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla, İzmir'in Karaburun ilçesinde birinci derece doğal sit alanında Karaburun Belediyesinin mühürlemesine rağmen yapımı süren inşaatın Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi, inşaat yarın yıkılacak.

Karaburun'un Hasseki Mahallesi'nde birinci derece doğal sit alanında devam eden inşaatla ilgili Bakan Kurum'un talimatıyla inceleme başlatıldı. Belediyenin mühürlemesine rağmen çalışmaların devam ettiği inşaatla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ekiplerince imar barışı sisteminde yapılan incelemede, alanda iki Yapı Kayıt Belgesi oluşturulduğu anlaşıldı.

Yapı Kayıt Belgesi almak için beyan edilen yapı fotoğraflarını detaylı inceleyen yetkililer, yalan beyanda bulunulduğunu, sisteme yüklenen fotoğraflara ait yapıların bahse konu alanda olmadığını tespit etti. Bakanlık ekipleri, 15 Kasım'da yerinde yaptığı incelemede inşaat faaliyetinin sürdüğünü belirledi.

Mevcut inşaatın, 31 Aralık 2017'den sonra, imar mevzuatına aykırı olarak yapıldığı tespit edildi. Bu yılın mart ayında uydu görüntüsü üzerinden yapılan tespit çalışmalarında da herhangi bir inşaata rastlanmadığı, inşaatın yapımının bu tarihten sonra başladığı belirlendi.

Bakanlık, İzmir Karaburun birinci derece doğal sit alanındaki kaçak yapının Yapı Kayıt Belgesi'ni iptal etti. İlgili kurumlara bilgi veren Bakanlık, kaçak yapının yıkılması için harekete geçti ve Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bakanlık yetkilileri, Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Belediyesi ile yapılan yazışmanın ardından yarın kaçak yapıda yıkıma başlayacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ankaralı

Yiyin efendiler yiyin, tıkınıncaya kadar yiyin. Bakan bey kamuoyundan korktuğu için yıkılacak diyor. Ama kimbilir başka senaryolar bakanı devre dışı bırakabilir. Biz de yuttuk.
 • Yanıtla

TC Hakan Vefa

Sayın Bakanın Yaptığı: Çok Adilce bir uygulama. Her önüne gelen Gecekondu yaparsa şehir ve kasabalar Arap saçına dönüşrek çok harap olur Sayın Bakanın bu uygulamasından ötrü çok tşk edrim var olsun ömürlü amin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23