Seçim 2019 Sayfası

Bakan Çavuşoğlu ABD'ye fena çaktı: Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusu üzerinden ABD'yi çok sert biçimde eleştirerek, "Terörle mücadele ediyorsun işine gelince tamam, işine gelmeyince, Türkler Kürtleri katlediyor. Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız. Türkiye Cumhuriyeti gerçekleri söyledi ve Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimize ne söylediysek bizim tavsiyelerimizi dinlemediler ama ortaya koyduğumuz senaryonun hepsi onların aleyhine gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 22:44
Bakan Çavuşoğlu ABD'ye fena çaktı: Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Dünden Bugüne, AK Parti Antalya Vefa Buluşması" toplantısına katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, milletvekilleri ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantı sinevizyon gösterisi ile başladı. Burada Bakan Çavuşoğlu çeşitli açıklamalarda bulundu. Suriye’deki meselelere ‘Yanı başımızdaki yangın’ diyen Çavuşoğlu, o yangını söndürmek için çözüm öneren, masaya öneriler getiren, adım adan ve bölgenin istikrarı için en büyük katkıyı sağlayan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti.

'Recep Tayyip Erdoğan barışı, istikrarı savunuyor

Türkiye’nin tüm bu özellikleriyle dünyadaki en önemli aktörlerden birisi haline geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Suriye’de bir yangın var. Halep’ten bu yana ortaya koyduğumuz tavırlar ve tutumlar sayesinde bu bölgede aktör olan herkesle birlikte ortaya koyduğumuz çalışmalar, hamlelerimiz sayesinde, İdlip muhtırası sayesinde bir taraftan sahada akan kanı, gözyaşını dindirdik diğer taraftan siyasi çözüm için anayasa komisyonu kurulması dahil ortaya büyük vizyonlar koyduk. Rusya, İran, Fransa, İngiltere, Amerika hiç fark etmez. Bu konuda kim samimi ise herkesle çalışıyoruz. Herkesin tercih ettiği bir ülke varsa o da Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye Cumhuriyeti çünkü adaleti savunuyor, Recep Tayyip Erdoğan barışı, istikrarı savunuyor. Diğer taraftan siyasi çözüme giderken de bölgemizde bize tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı hem de göğüs göğüse mücadele veren tek ülke Türkiye’dir.” şeklinde konuştu.

'Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız'

Son zamanlarda Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye yönelik giderek arta tehdidi bertaraf etmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu tavır sayesinde Amerika’nın çekilme kararı aldığının altını çizen Çavuşoğlu şu ifadeleri kaydetti:

“Sahada güvenlik güçleri diğer unsurlardan farklı sesler gelebilir. Ama Cumhurbaşkanımızın muhatabı da Başkan Trump’dır. İki defa Cumhurbaşkanımıza ‘Çekileceğiz’ dedi daha sonra da açıklamaları var. Bugün Pompeo ile birlikte telefonda son gelişmeler değerlendirdik, atılması gereken adımları değerlendirdik. Daha önceki yaptığı açıklamalarına karşı bugün yaptığı açıklama yani Türkiye’nin rahatsızlık duyduğu unsurların ortadan kalkması için yaptığı açıklamayı da doğru buluyoruz. Bolton'un da ve diğerlerinin İsrail’den veya oradan buradan Türkiye’ye hiçbir zaman kabul edemeyeceğimiz bir üslupla Türkiye’ye yönelik böyle gelmesini de kabul etmiyoruz ve kınıyoruz."

Çavuşoğlu, "Terörle mücadele ediyorsun işine gelince tamam, işine gelmeyince, Türkler Kürtleri katlediyor. Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız. Türkiye Cumhuriyeti gerçekleri söyledi ve Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimize ne söylediysek bizim tavsiyelerimizi dinlemediler ama ortaya koyduğumuz senaryonun hepsi onların aleyhine gerçekleşti. Neymiş efendim terörle mücadele edince Kürtleri katlediyormuş. O zaman Afganistan’da Irak’ta, Libya’da terörle mücadele ettiğiniz zaman Afganistanlıları Iraklılara Libyalıları katletmiş oluyorsunuz. Dertleri başka. Biz kararlıyız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlıyız. Bizim PKK, YPG ve diğer terör örgütlerine DAEŞ’e karşı mücadele verirken kimseden icazet almadığımızı geçmişte gördüler. Afrin'de de YPG ile mücadele ediyorduk. O zaman niye, ‘Türkler Kürtleri katlediyor’ demiyordunuz? Çünkü bu tarafta onlarla iç içesiniz. Silah veriyorsunuz, beraber çalışıyorsunuz. Hani terörle mücadelede en önde ülkeydiniz? O zaman inandırıcılığınız kalmıyor. Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve zamanını her zaman biz belirleriz gerekli adımları atarız ve sınırımızın ötesindeki terörü de ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

'Gece gündüz çalışıyoruz'

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir taraftan Irak’ın istikrarı için çalıştığını ifade eden Çavuşoğlu, “Diğer taraftan Afganistan ve Pakistan’ın bir araya getirerek ilişkileri geliştirmek ve o bölgenin istikrarına katkı sağlıyor, Balkanlarda Bosna ile Sırbistan, Sırbistan ile Kosava’yı bir araya getirerek sorunların aşılması için çaba sarf ediyor ama dünyanın neresinde olursa olsun çıkarlarını savunmak için gece gündüz çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 22:44

YORUM YAZ

 • hsnhsn3 ay önce
  tamam onlar gavur ve müslüman düşmanı ya kürtler neden içinde yaşadığı ülkeye her fırsatta başkaldırırlar gavurun kışkırtmasıyla kendilerine gelmeli kürt insanı artık
 • Adem EvliyaAdem Evliya3 ay önce
  Suriye yangınına "su" taşıyanlarla "odun" taşıyanları iyi ayırt etmek gerekir!
 • şenay doğan şenay doğan 3 ay önce
  yeryüzünden allah ve rasulü kavramı silindiyse allah ve rasulü denilince bu kavramlar insanlara a devletini veya b devletini a şahsını veya ba şahsını a partisini ve ba partisini çağrıştırıyorsa allah ve rasulü deyip fitnenin üzerine benzin dökmenin bir manası yoktur herkesi kendi dünyasına bırakıp allahın dediği olur demekten rahmet ettiği zaman niye rahmet ediyorsun dememekten gazap ettiği zaman da gazabını kaldır dememekten başka çare yoktur bence allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan3 ay önce
  zaman zaman hükümet lehine insanlara propaganda yaplmakla suçlandım 44 yaşındayım bu güne kadar hiç kimseye şu partiye oy verin dememişimdir insanların kime oy vereceğine karışmamışımdır ben insanları allah ve rasulünün tertemiz dünyasına çağırdım hepsi bu bugün devletten ümidimi kestim allah ve rasulünün ümidi devam ediyor mu bilmiyorum ama ben yolun sonuna geldim artık yaptıkları hiç birşeye karışmam yanlış anlaşıldıysam hakkınızı helal edin allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan3 ay önce
  esad allah şahit ki ben seni kandırmadım ne allah ve rasulüne sımsıkı tutun derken ne de allah katında ali imran 103 gibi bir mucize var derken ama benim sözüm kendi nefsimden başkasına geçmiyor allaha emanet ol
 • şenay doğan şenay doğan 3 ay önce
  onlar müslamanlara kardeş değil sorun amerika da değil içlerinden maymuna çevrilen oldu tövbe de etmemişler allaha emanet olun
 • Mehmet TaşMehmet Taş3 ay önce
  Helal olsun din kardeşine doğruları söylüyor Allah hepsinden razı olsun yar ve yardımcıları olsun hak davada ben ve benim gibi din kardeşleri onların her daim destekçisi olduk olmaya da devam edeceğiz.yasim 45 ama görev verilirse hak davada için canımı Allah yolunda feda etmeye razıyım mevlam tüm ummetin yar ve yardımcısı olsun
 • AlperAlper3 ay önce
  BU coğrafyada,ABD bi kürtleri kullanmadı ki,bazıları çıkar içinbazıları da bilgisizliğinden emperyalizmin aparatı oluyor kimileri kullanıldığının hiç farkına bile varamıyor.
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  Heriflerin samimiyetsizlikleri belli. Laf yetiştirmenin bi anlamı kalmadı, sn. Çavuşoglu icraata gecelim. Rahmetli Atatürk gibi "Ordular ilk hedefiniz Münbiç."
 • intertiumintertium3 ay önce
  Ya bırak bu ABD ye karşı çıkarız ayaklarını bırak bu işleri devlet su işleri

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019