• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Akar'dan çarpıcı açıklamalar! Mayınlar, NATO'ya ait gemilerin Karadeniz'e girmesi için bırakılmış olabilir

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal devam ederken Karadeniz'de mayın paniği sürüyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu konu için şaşırtan açıklamalarda bulundu. Hulusi Akar, başıboş hâlde bulunan mayınlar hakkında "NATO'ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz'e girmesi için bir plan dâhilinde bu mayınlar bırakılmış olabilir Türkiye'yi sıkıştırmak için. Bu konuda şüphelerimiz var" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-04-10 10:48:00 -
Bakan Akar'dan çarpıcı açıklamalar! Mayınlar, NATO'ya ait gemilerin Karadeniz'e girmesi için bırakılmış olabilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti'nin hafta içi yapılan MKYK toplantısında savunma sanayi projeleri, Rusya- Ukrayna savaşı ve Karadeniz'de bulunan mayınlarla ilgili dikkat çekici bilgiler verdi. Edinilen bilgilere göre Akar şöyle konuştu:

"Gurur duyulacak projelerimiz var"

"Daha önce hiç savunma sistemin yokken, şimdi denizaltını bile kendin yapıyorsun. Uçak gemisi yapıyorsun. İHA'lar, SİHA'lar var. Filipinler'e ATAK helikopteri sattık. Gurur duyulacak projelerimiz var. Savunma sanayinde büyük oranda yerlileşme sağladık. Şimdi kendi helikopter motorumuzu tamamen yerli yapmaya çalışıyoruz. Hem Ukrayna hem de Rusya ile vazgeçemeyeceğimiz ilişkilerimiz var. Onlar açısından da öyle. Türkiye barış sağlanması için yoğun çaba sarf ediyor. Onlar da görüyor bunu ve Türkiye'ye güveniyorlar.

"Diğer ülkeleri de teyakkuza geçirdik"

Karadeniz'de bulunan mayınlar Rus yapımı ama hangi ülke bıraktı bilmiyoruz. Araştırdık, tespit edemedik. 400 civarında mayın olduğu yönünde basında haberler çıkıyor ama bu tam bir muamma. Sayı bilinmiyor. Diğer ülkeleri de teyakkuza geçirdik. Bulgaristan ve Romanya makamları ile görüştük. Tarama çalışmaları yapıyor onlar da.

"Bizi sıkıştırma hamlesi"

Bu mayınlarla ilgili başka iddialar da var: NATO'ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz'e girmesi için bir plan dâhilinde de bu mayınlar bırakılmış olabilir mi? Bizi sıkıştırmak için. Ama biz Montrö kurallarına bağlı kalacağız. Karadeniz'e savaş gemilerini sokmayacağız. Karadeniz'de bir savaşın olmasını istemiyoruz. Bu mayınlar halatından kopunca normalde kendini kilitliyor. Ama bu imha edilen mayınlarda böyle bir sistemin olmadığını gördük. Yani bilerek kilit sistemi devre dışı bırakılmış olabilir mi? Araştırmalarımız sürüyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Türkiyem

Uyanik ol Türkiyem oyuna gelme kahbe Düşman Komşularimiz la aramizi acib hem rusyayi hem bizi zayiflatmak isder patı

Güney Doğulu

Mayınlar bırakıldı veya koptu ve eski veya yeni. Eğer teknolojik imkan ve %100 kesin delil varsa bunların toplanması ve diğer zarar ziyanlar ondan tanzim edilebilir. Sade bir vatandaş olarak düşüncem; bunların Ukrayna'yı savaştıran güçler kimse onlar bırakmıştır. Şeytan Amerika'nın taşeronları çok. Kendini satmış bir Türk gemisi, Romanya gemisi, Yunan gemisi, Bulgar gemisi de olabir. Boğazlardaki trafiği stratejik olarak çok iyi kontrol etmek gerekiyor. Ayrıyeten önemli konu: Değerli Savunma Bakanımız son zamanlarda dış ülkelerle birçok toplantılarda bulunuyor. Lütfen Dışişleri bakanlığımızda uzman görevlilerimiz hep toplantılarda beraber olsun ve çok dikkatli olunsun. Teketek toplantı olmamalı. En az iki kurum şart. Çünkü bizim tek dostumuz Allah c.c ve sonra kendi gücümüz. Bizi oldu bittiye getirmesinler. Hiç birşeye inceleme yapılmadan şerh veya imza atılmasın. DİKKAT... DİKKAT...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23