• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ayçiçek yağı ve yumurta fiyatlarına indirim geliyor

Ayçiçek yağı, peynir, süt, et ve yumurta gibi temel ihtiyaçlarda yüzde 18'lik KDV oranı aşağı çekiliyor. Bu durum etiketlere yansıyacak ve ürünlerin fiyatları düşecek.

Yeniakit Publisher
2022-01-24 09:16:00 - 2022-01-24 09:41:09
Ayçiçek yağı ve yumurta fiyatlarına indirim geliyor

Ayçiçek yağı, peynir, süt, et, yumurta, bebek maması, hijyenik ped fiyatlarıyla flaş gelişme! Ayçiçek yağı, peynir, süt, et, yumurta, bebek maması, hijyenik ped fiyatları düşecek. Uygulama vatandaşın cebine yansıyacak. Gelir İdaresi Başkanlığı'nca KDV oranlarının aşağı çekilmesi için yürütülen çalışmada sona gelindi. KDV indirimi doğrudan vatandaşın cebine yansırken, üretici, ticaret yapanları da rahatlatacak. Gelir İdaresi Başkanlığı'nda odalar, sektör temsilcileriyle yapılan çalıştayda temel gıda ürünleri; peynir, yağ, süt, et, yumurta, bebek maması, hijyenik ped gibi lüks sayılmayan ürünlerde KDV'nin tamamen kaldırılması talebi ön plana çıktı. Tüketici Konfederasyonu temel ihtiyaçlarda KDV'nin komple kaldırılmasını, bazı sektör temsilcileri de gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesini istiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin çok ses getireceğini söylediği yeni sistemde birkaç alternatif bulunuyor.

KDV'nin sadeleştirilmesi, istisnalar, indirimler ve iade süreçlerine ilişkin çalışma hız kazandı. Öncelikle üzerinde durulan konu yüzde 18'lik KDV'nin düşürülmesi temel ihtiyaçlarda da verginin sıfırlanması yönünde.

Gıda, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarda KDV oranlarında yapılacak düzenlemeyle fiyat etiketlerinde düşüş sağlanması hedefleniyor.

Meyve ve sebzede tarladan çıkış ile perakende satış arasındaki oran dengesizliğinin de giderilmesi hedefleniyor.

Bunun ortadan kalkması için de toptan mal, perakende ve hizmet tesliminde tek oran KDV uygulanması planlanıyor.

Mevcut uygulamada tarladan çıkış yüzde 1, perakende satışta yüzde 8 KDV alınıyor. Sektör temsilcileri, elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlardaki vergilerin de indirilmesini talep ediyor.

Temel ihtiyaçta sıfırlansın

Tüketici Konfederasyonu temel ihtiyaçlarda KDV'nin komple kaldırılmasını, bazı sektör temsilcileri de gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesini istiyor.

Pakette yatırımcıyı teşvik eden, tüketicinin de alım gücünü artıran tedbirler olacak. KDV, hâlihazırda 1,8 ve 18 olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanıyor. Farklı KDV rakamlarının uygulanması sorunlara neden oluyor. (Hazal Ateş-Sabah)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Duyarlı vatandaş

Bu yapılan yada yapılacak olan yüzde 18 lik indirim zincir marketlerin üretim noktasında malı alırken kendilerine yaracayacak lakin market rafında bu yüzde 18 lik indirimi millete sunacaklarını pek zan etmiyorum.. İNŞALLAH bu raflarda indirimli fiyat hususu millet ve vatandaş lehine sonuçlanır, Devletimizin takip etmesinde fayda var. Rabb'im Devletimize Milletimize zeval vermesin sağlık ve afiyet nasip eylesin.

Alemdar

İki yıl ğezen tavuk işi yaptım başladığımda yem doksan tl idi şimdi ise üçyüz tl yumurta bitl idi şimdi yine birtl veya birbıçuk tl yımırtayı indiren kafa neden yemden bahsetmiyor acaba
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23