• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa ülkesi dünyaya duyurdu: 200 asker Ayasofya'da keşif yapacaktı

Rusya ile Belarus arasında devam eden Wagner krizine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Belarus Soruşturma Komitesi Başkanı İvan Noskeviç, gözaltındaki bazı isimlerin Ayasofya konusunda itiraflarda bulunduklarını söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-08-04 17:54:00 -
Avrupa ülkesi dünyaya duyurdu: 200 asker Ayasofya'da keşif yapacaktı

Rusya ile Belarus arasında gözaltına alınan özel güvenlik şirketi Wagner mensupları gerilimi sürerken, ilginç bir gelime yaşandı. Belarus Soruşturma Komitesi Başkanı İvan Noskeviç, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya bilgi verirken gözaltındaki bazı isimlerin Ayasofya'yı görmek için İstanbul'a geleceklerini söyledi.

Belarus ile Rusya arasında yaşanan Wagner krizibüyüyor. Belarus'ta cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 hafta kala Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı olan 32 paralı askerin Minsk yakınlarında, birinin de ülkenin güney kısmında gözaltına alınmıştı.

Basına yansıyan haberlere göre Belarus’ta 9 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini baltalamak için ülkeye 200’den fazla Rus paralı askeri geldiği duyuruldu.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, yakalanan 33 Rusya vatandaşının ‘farklı amaçlar’ için ülkede bulunduğunu öne sürerek 200 kişilik bir grubun parçası olduğunu söyledi. Lukaşenko, Wagner militanı olduğu öne sürülen kişilere emir veren asıl kişileri tespit edeceklerini belirtti.

İfadelerde İstanbul detayı dikkat çekti

Olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sorgulanan özel güvenlikçilerden bazıları, Ayasofya'yı görmek için İstanbul'a gelme niyetinde olduklarını basına yanısıyan ifadelerinin arasında.

The Moscow Times'ın haberine göre, gözaltındaki 33 kişiden bazılarının Minsk'ten İstanbul'a gideceklerini söyledikleri, kalanlarının ise tamamen farklı destinasyonlar söyledikleri belirtildi.

Bu arada Rusya'nın Belarus Büyükelçiliği Başkonsolosu Kirill Plentyev, 33 özel güvenlikçinin gitmek istedikleri nihai varış noktasını açıkladı.

Rus diplomat, gözaltına alınan kişilerin Minsk'ten İstanbul'a, oradan da bir Latin Amerika ülkesine uçmayı planladıklarını söyledi.

Plentyev, bu ülkenin neresi olduğunu açıklamadı.

Rakipsiz aday oldu

Belarus’ta, 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak seçimlerde yeniden seçilmek için uğraşan, 1994'ten beri koltuğunu koruyan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, iki önemli rakibinin adaylığının reddedilmesi üzerine "rakipsiz" kalmış ama ülkede muhalif gösteriler yaşanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

ozel harp eskileri egitimlidir, Belarusa TEROR SIDDET PRAVOKASTON EMPERYALUST RUSYA VESAYETINE BOYUN EGECEK YONETIM ICIN DARBE YAPMAYA GELDIK diyevek halleri yok zaten
 • Yanıtla

asim keskin

Aslinda, mne olursa olsun Tursitlerinözelliklede rus tursitlerin izlenmesi gerek.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı