• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa DEAŞ’lıları almak zorunda

Türkiye’nin, DEAŞ terör örgütü militanlarını ülkelerine iade etmeye başlamasıyla paniğe kapılan Avrupa’daki hükümetler, teröristleri ülkelerine almamak için, suçu işlediği yerde yargılanmasını isterken, bazıları da vatandaşlıktan çıkarma yöntemine başvurmuştu. Konuya ilişkin Akit’e konuşan, AK Parti Yozgat Milletvekili Avukat Yusuf Başer, ”DEAŞ’ı üreten bu ülkeler, uluslararası hukuka uygun olarak bu teröristlerini almak zorundalar” ifadelerini kullandı.

2019-11-18 13:19:00 - 2019-11-18 13:19:30
Avrupa DEAŞ’lıları almak zorunda

Batılı ülkeler, İslamla ve Müslümanlıkla hiçbir alakası olmayan sapkın terör örgütü DEAŞ’ı kurup her türlü desteği vermişti. Ancak örgüt şimdi batılıların başına bela oldu.

Türkiye’nin, gerek Türkiye’de gerekse Türkiye’nin hakimiyetindeki kuzey Suriye’de yakalanan DEAŞ terör örgütü militanlarının ülkelerine iade edilmesine başlanmasıyla Avrupa’daki hükümetleri panik sardı. Bazı batılı ülkeler DEAŞ terör örgütü militanlarını almamak için, ‘Suçu işlediği yerde yargılansın’ derken bazıları da vatandaşlıktan çıkarma yöntemine başvuruyor.

AK Partili Başer: Teröristleri almak zorundalar

Konuyu Akit’e değerlendiren TBMM Adalet Komisyonu Üyesi AK Parti Yozgat Milletvekili Avukat Yusuf Başer, bazı Avrupa ülkelerinin DEAŞ’lı teröristleri vatandaşlıktan çıkarma girişimini “Çalıyı dolaşma” olarak değerlendirirken, “Bu teröristleri uluslararası hukuka göre kendi ülkelerine almaları zorunludur. Eskilerin tabiri ile çalıyı dolaşmanın manası yoktur. DEAŞ üreten ülkeler, DEAŞ’ın üzerinden yanlış bir algı operasyonu yapanlar, suçüstü yakalanmıştır. Uluslararası hukuka uygun olarak teröristlerini almak zorundalar” ifadelerini kullandı.

Av. Demir: DEAŞ, Batı’nın terör oyuncağıdır

Batılı ülkelerin DEAŞ’lı teröristleri kendilerinin ürettiğini ve desteklediğini belirten Avukat Bülent Demir ise, “DEAŞ adlı terör örgütü, Amerika, İngiltere ve İsrail üçlüsü tarafından kurulan ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenen ve Suudi Arabistan/BAE tarafından finanse edilen uluslararası bir terör örgütüdür.  DEAŞ terör örgütünün, İsrail’e tek kurşun atmaması ve tek laf etmemesi, bindikleri araçların Amerikan Hummer Jeepler olması, kullandıkları silahların Amerikan M16’lar olması, bunun delillerinden sadece birkaçıdır” şeklinde konuştu.

Hukuk kılıfıyla kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar

DEAŞ terör örgütünün insan kaynaklarını da Avrupa ülkelerinin sağladığını belirten Demir, “Kendi ülkelerindeki cihatçı Müslüman gençleri sapkın ve yanlış İslami bir öğreti ile kendi kurdukları kamplarda yetiştirmiş ve silahlandırarak kendi ajanlarının liderliğinde DEAŞ terör örgütünü desteklemişlerdir. Şimdi Türkiye tarafından yakalanan DEAŞ’lı teröristleri vatandaşlıktan çıkararak almak istememelerinin sebebi budur. Her biri sapkın inançlı ve suç makinesine dönüşen bu vahşi insanların kendi başlarına bela olacağını ve kendileri aleyhinde ifade vererek deşifre olacaklarını bilen batılı ülkeler uluslararası hukuk kılıfı ile uluslararası kamuoyunu aldatmaya çalışsalar da Türkiye artık oyunu görmüş ve oyunu bozmuştur. DEAŞ’lı teröristlerin ülkelerine iadesi uluslararası hukuki teamüllere uygun yasal bir işlemdir. Örgütle iltisaklı bulunan terör üyeleri Uluslararası hukuka uygun olarak ülkelerine iade edilirler. Bu ülkeler vatandaşlıktan çıkarma yoluyla bu iade işleminin önüne geçemezler” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

boşuna 5 senedir yaklaşık bu yorumumu yazmadım. zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı abd ve (abd eşittir yahudi) ısrael yahudilerdir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23