• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa ABD'den vazgeçiyor: İnsansız savaş uçağı için ilk adım atıldı

Avrupalı silah üreticileri, ürünlerinde ABD teknolojisi kullanmaktan artık vazgeçiyor. Ürünlerinin üzerindeki Amerikan kontrolünden kurtulmak isteyen Avrupalılar, böylece verilerin de Avrupa'da kalmasını sağlıyor. Bu amaçla ilk etapta, bundan sonra üretilecek olan helikopterler, Alman ordusunun yeni tip piyade tüfekleri ve 2040 yılında uçması planlanan, Almanya-Fransa-İspanya ortak projesi FCAS (Future Combat Air System) savaş uçakları tamamen ABD teknolojisi kullanılmaksızın üretilecek.

Yeniakit Publisher
2020-08-03 17:39:00 - 2020-08-03 17:42:38
Avrupa ABD'den vazgeçiyor: İnsansız savaş uçağı için ilk adım atıldı

Avrupa silah sanayinin önde gelen şirketlerinde, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) daha bağımsız üretim yapmak konusundaki girişimler artıyor. Almanya'da yayımlanan Welt am Sonntag gazetesinin bir haberine göre şirketler, gelecekte üretecekleri silah ve teçhizatlarda mümkün olduğunca ABD teknolojisi kullanmamayı planlıyor.

Bu amaçla ilk etapta, bundan sonra üretilecek olan helikopterler, Alman ordusunun yeni tip piyade tüfekleri ve 2040 yılında uçması planlanan, Almanya-Fransa-İspanya ortak projesi FCAS (Future Combat Air System) savaş uçakları tamamen ABD teknolojisi kullanılmaksızın üretilecek. Gazete, şirketlerin aldığı bu kararla, hassas bilgileri koruma altına almayı amaçladıklarını bildirdi.

Söz konusu kararın arka planında ise ABD'nin yararlandığı ITAR (Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemesi) var. ABD'nin, bu düzenlemeye göre, teknolojisinin kullanıldığı tüm silah ve teçhizatlar üzerinde kontrol yetkisi bulunuyor ve istediği takdirde söz konusu silahların ihracatını veto edebiliyor.

"Silah satışında daha özgür olacağız"

DW Türkçe'nin haberine göre, Fransa silah sanayinin önde gelen şirketlerinden Safran'ın, helikopter motorları satış sorumlusu Florent Chauvancy, Avrupa'nın alınan bu kararla kime silah satacağı konusunda daha özgür olacağını ifade etti. Chauvancy, "Yüzde yüz Avrupalı ürünlerin bir diğer avantajı da, fabrikalardaki verilerin Avrupa içinde kalması ve Avrupa dışındaki ülkelerin eline geçmemesi" dedi.

Fransız Safran ile Alman şanzıman üreticisi ZF Friedrichshafen, askeri İHA'larda (insansız hava aracı) kullanılabilecek motor üretimi konusunda birlikte çalışmayı planlıyor.

Ancak sektörü yakından takip eden uzmanlar, durumun daha gerçekçi değerlendirilmesi gerektiği görüşünde. Uzmanlar, Alman ordusunun envanterine ağır silahlarla donatılan yeni nesil helikopterler dahil etmek istemesi durumunda, gündeme gelebilecek iki modelin de ABD menşeili olduğuna dikkat çekiyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mazlum

avrupa amerikanın tasmalı kölesi olmuş ta haberleri yok
 • Yanıtla

Güney Azerbaycanli Bozkurt

Avrupanin tek ordusu ve özgür savunma sanayisi olması , Türkiye için hiç iyi olmaz . Türkiye şimdiden buna karşı kendi insansız 6. Nesil savaş uçağının planını yurtmelidir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı