• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aselsan Konya yatırımında açılış için geri sayım başladı

Konyalı 24 girişimci tarafından kurularak Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikasına yüzde 49 pay ile ortak olan Konya Savunma Sanayi (KSS) A.Ş. ikinci genel kurulunu yaptı.

Yeniakit Publisher
2020-12-01 15:00:00 -
Aselsan Konya yatırımında açılış için geri sayım başladı

Şirket ortaklarının katıldığı genel kurulda konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın planlandığı gibi 17 Aralık’ta açılışa hazır olduğunu ifade ederken, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu da, açılış için tüm hazırlıkların tamamlandığınısöyledi.

Konya Sanayi Odası konferans salonunda, KSS ortaklarından Mustafa Büyükeğen'in divan başkanlığında, ortakların katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, göreve geldikleri ilk günden bu yana en büyük hedeflerinden birininşehre bir savunma sanayi ana yatırımı kazandırmak olduğunu ifade etti. Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası ile bu hedeflerinin gerçekleştiğini aktaran Kütükcü, "Bu projenin hayata geçmesi için birçok çalışma yaptık. Çok şükür, ülkemizin en büyük savunma sanayi şirketi Aselsan ile şehrimizin ortak bir yatırım yapma sürecini hayata geçirdik. Tüm Konya bize güvendi. Sürecin en başından, üretime geçiş aşamasına kadar projeye çok emek veren oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız projenin olur imzasını uçakta attılar. Şu anki Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan, Savunma Sanayii Başkanımız İsmail Demir, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Çelik ve Mustafa Kaval, Konya Milletvekilimiz Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ile Oda başkanlarımız,yani tüm Konya projeye büyükdestek verdi. Biz de Konya Sanayi Odası olarak ilk günden itibaren bu inisiyatifiorganize etmek sorumluluğunu üstlendik. İnşallah çok kısa süre içerisinde açılışını yaparak, bu projeyi hedefine ulaştırmış olacağız" dedi.

Teknolojik üretime yatırım daveti

Konuşmasında Aselsan yatırımının da yer aldığı Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’ne değinen Kütükcü, tüm ana sanayi firmalarını Aselsan’da olduğu gibi spin off modeliyle Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nde yatırım yapmaya davet etti. Kütükcü, "Ana sanayi yatırımları ile yaptığımız görüşmelerde, şu anda Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikamızda yaptığımız gibi, yeni kurulacak bir savunma sanayi yatırımına Konyalı girişimcilerimizin ortak olabileceğini taahhüt ediyoruz. Birçok sanayicimiz, yeni kurulacak böyle bir oluşumun içinde yer almak istediğini bize aktarıyor" ifadelerini kullandı.

Açılış tarihinde değişiklik ve aksama yok

Daha sonra konuşan Konya Savunma Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu da,Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikasının inşaatında şu ana kadar aksama olmadan ilerlediklerini söyleyerek, pandeminin hedeflerine engel olmayacak şekilde çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti. Koyuncu, "Açılış tarihimiz ile ilgili bize çok soru geliyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, açılışımızda herhangi bir gecikme yok. Hazırlıklarımızı tamamladık, 17 Aralık Şeb-i Arus günü Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile açılışımızı yapmak istiyoruz" diye konuştu.

Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin ikinci yatırımı silah test merkezi oldu

Koyuncu, Aselsan Konya Silah Sistemleri yatırımının Konya’ya bir de Teknoloji Endüstri Bölgesi kurulmasına vesile olduğunu kaydederek, toplamda 1 milyon 581 bin metrekareden oluşan Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin Aselsan’ın yanı sıra ikinci yatırımını da aldığını belirtti. Koyuncu, “Konya Teknoloji Endüstri Bölgemizin, ilk yatırımı olan Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası ile birlikte ikinci yatırımını da aldığını söyleyebiliriz. Malumunuz Sayın Cumhurbaşkanımız buraya Türkiye Silah Test Merkezi’nin kurulacağını açıkladı. TRTest-Test ve Değerlendirme A.Ş. buranın ikinci yatırımcısı olacak inşallah” dedi.

Koyuncu’dan şirket ortaklarına teşekkür

Genel kurulda şirket ortaklarına teşekkür eden Koyuncu, teknoloji üretiminde Konya’nın ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak bu yatırımlarda KSS ortaklarının büyük emek ve katkıları olduğunun altını çizdi.

Koyuncu, daha sonra, Konya Savunma Sanayi A.Ş. ile Aselsan Konya Silah Sistemleri A.Ş.'nin faaliyetleri hakkında ortaklara bilgiler verdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23