• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Arınç ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi ortaya çıktı

Gazeteci Abdulkadir Selvi, YİK üyeliğinden istifa kararı alan Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesini aktardı.

Yeniakit Publisher
2020-11-25 07:45:00 - 2020-11-25 08:00:21
Arınç ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi ortaya çıktı

Bülent Arınç, PKK'lı Selahattin Demirtaş ve gezi eylemlerinin finansörü Osman Kavala'nın tutukluluk durumlarının sonlandırılmasını istedikten sonra tepkilerin odağı haline geldi. Özellikle AK Parti ve MHP tabanında infiale neden olan Arınç, dün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, istifa kararı alan Bülent Arınç ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesini aktardı.

Selvi'nin bugünkü yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Şimdi gelelim işin perde arkasına... Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert konuşmasından sonra Bülent Arınç, istifa kararı alıyor. Ancak bunu kamuoyuna açıklamadan önce Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi tercih ediyor. Erdoğan’ın programın tümünü izlemesinin mümkün olmadığını, konuşmasının bazı bölümlerinin iletildiğini düşünüyor. Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş isimlerinin telaffuz etmesinin yanlış olduğu özeleştirisinde bulunuyor ama programın tamamı hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi vermek istiyor. Pazartesi günü görüşmek için randevu talebini iletiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın Akdeniz’deki Türk kargo gemisine yaptığı haksız müdahale nedeniyle süreci İstanbul’dan takip ediyor. O nedenle Ankara’ya salı günü geliyor.

Randevu talebi Arınç’tan geliyor ama Cumhurbaşkanı telefonla arıyor. Karşılıklı olarak diyalogların yaşandığı bir görüşme gerçekleşiyor. Arınç, “Ben isimler konusunda konuştuğum için yanlış yaptım. Onu kabul ediyorum. İsimler üzerinde konuşmamalıydım. Ama ben sadece bunları söylemedim. 4 saatlik programda şunları da anlattım” diye bir özet yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sabırla dinliyor. Arınç, “İsimler üzerinde konuşmakla hem partiye, hem size, hem cumhur ittifakına zarar verdim. Partimden ayrılmayacağım. Ama müsaade ederseniz Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa edeceğim” diyor. Cumhurbaşkanı, “Peki o zaman” diye karşılık veriyor.

Tabii ki zor bir durum. Ancak edindiğim bilgiye göre Arınç ile Erdoğan’ın arasında bir polemik yaşanmıyor. Seviyeli bir konuşma gerçekleşiyor. Netice itibarıyla bir istifa konuşması ama karşılıklı olarak bir kırgınlık ifadesi kullanılmıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SOKAĞIN SESİ

BARİNÇ İN NE OLDUĞUNU, BUGÜNE KADAR NELER YAPTIĞINI, AK PARTİ'Yİ VE ERDOĞAN İ ZORDA BIRAKACAK KAÇ DEFA KONUŞMA YAPTIĞINI BİLMEYEN VAR MI? HEPSİNİ BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE YAPMIŞTIR. (Beş tane Darbe girişimi yaşandı! Hiçbirinde Erdoğan'ın yanında olumlu bir konuşması yok!) FETÖ DEN KÖŞEYE SIKIŞAN LARA SİNYAL VERMEK İÇİN! Hep muhalif konuşmalar YAPTI!!! AK PARTİ DEN AYRILMAMASININ TEK NEDENİ OĞLUŞUNU VEKİL YAPTIRDIĞI İÇİN. GİDERSE OĞLUŞUNU DA! YA ALİ YE GÖTÜRÜR, YA DA AHMET E. ŞİMDİLİK İÇERİDEN KEMİRMEYE DEVAM. Selvi de tıpkı femi koru gibi! Fetö şüphelileri ile İktidar arasını yumuşatmaya çalışıyor!
 • Yanıtla

SOKAĞIN SESİ

SELVİ BU KONUŞMALARIN AYRINTISINI BİLEMEZ. SELVİ MİT AJANI MI? SELVİ BARİNÇ İ TUTUYOR ORTAMI YUMUŞATMAYA ÇALIŞIYOR.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23