Arap birlikleri PKK'ya destek için bölgede

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün'e bağlı askeri danışmanlarından oluşan Arap koalisyon güçlerinin Suriye'nin doğusunda ve Heseke kentinde terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu olan SDG'ye destek için 2014'ten beri gizli çalışma yürütükleri iddia edildi.

14 Haziran 2018 Perşembe 18:10
Arap birlikleri PKK'ya destek için bölgede

Fikir olarak ABD'ye ait olan Suriye'deki PKK'nın çatı oluşumu SDG ile ortak çalışmalar yürüten Arap birliklerinin bölgede keşif, gözlem, istihbarat ve Arap aşiretleri ile ilişkilenme gibi çalışmalar yürüttüğü ve Arap ülkelerinden gelen askeri güçlerin Suriye'deki Arap aşiretlerini İran'a karşı örgütleme çalışmaları yaptıkları iddia edildi.

Suriye'nin doğusunda Lübnan ve İran'a bağlı güçlerin bulunduğu, Irak sınırındaki Elbu Kemal bölgesinde 20 binin üzerinde İran güçünün olduğunu ifade ediliyor.

"Şİİ HİLALİ"NİN ÖNÜNE GEÇMEK

Terör örgütüne destek veren Arap güçlerinin bir diğer görevinin de bölgede oluşturulmak istenen "Şii Hilali"nin önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Daha önce açıklamalarda Demokratik Suriye Meclisi(MSD) Eş Başkanı Riyaz Dirar SDG güçleri yerine yerleştirilmesi planlanan Arap askeri güçlerine ilişkin, HSD’nin hertürlü işbirliğine hazır olduğunu dile getirmişti.Dirar ayrıca Arap güçlerinin Doğu Fırat bölgesine karşı gelişecek her türlü saldırıya karşı “caydırıcı bir güç” olarak yerleştirileceğini belirtmişti.

SDG İÇİNDEKİ ETKİN GÜÇ PKK

Amerika liderliğinde oluşturulan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) veya diğer adıyla Quwwat Suriya al-Dimoqratiyya (QSD) resmi olarak Arap-Kürt birliklerden oluşan bir yapı. Ancak SDG içindeki etkin güç terör örgütü PKK.

ARAPLARIN AMACI PKK'YI KABUL EDİLEBİLİR BİR GÜÇ OLARAK GÖSTERMEK

SDG’nin Araplarının amacı açık bir şekilde örgüt tarafından kontrol altına alınan ve Arap nüfusun çoğunlukta olduğu bölgelerde PKK’yı kabul edilebilir bir güç olarak göstermek olarak ortaya çıkıyor. SDG bünyesindeki birlikler incelendiğinde ve Arap SDG gruplarının geçtiğimiz dönemde hızlı bir şekilde marjinalleşmesi göz önüne alındığında ortaya çıkan sonuçlar durumu doğrulayıcı niteliktedir.

Türkiye Haber Merkezi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 18:10

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Mart 2019