• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Arabulucuya başvururken ücret ödenmeyecek

Yeni yargı paketi ile birlikte hayata geçirilen 10 bin 390 lira üzeri uyuşmazlıklarda arabulucuya başvuruda bulunmak zorunlu hale getirildi. Tüketiciler arabuluculara müracaat ederken hiç bir ücret ödemeyecek ve en fazla 28 günde uyuşmazlık sonuçlandırılacak.

Yeniakit Publisher
2020-08-13 09:26:00 - 2020-08-13 09:34:39
Arabulucuya başvururken ücret ödenmeyecek

Tüketici uyuşmazlıkları artık arabulucuyla en fazla 28 günde sonuçlanıyor. Tüketicinin cebinden bir ücret de çıkmıyor.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, düzenlemeyle getirilen yeniliklere ilişkin detayları anlattı.

Öztatar, yargı reformu paketleri kapsamında 28 Temmuz 2020 itibarıyla 10 bin 390 lira üzerindeki tüketici uyuşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucuya başvurmanın dava şartı haline getirildiğini anımsattı.

Tüketicilerin herhangi bir arabulucuya, arabuluculuk merkezine, adli arabuluculuk bürosuna başvurabileceğini belirten Öztatar, UYAP üzerinden, avukat portal veya vatandaş portal üzerinden de başvuruların ücretsiz yapılabileceğini anlattı.

Öztatar, “Arabulucuya başvuruda tüketicinin cebinden kesinlikle herhangi bir ücret çıkmayacak. Harç, yargılama masrafları, herhangi bir masraf adı altında ücret talep edilmeyecek” dedi.

Tüketicilerin, başvurduğunda en az 5 yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu uzman bir arabulucuyla muhatap olacağını dile getiren Öztatar, arabulucunun ilk oturumda tarafları bir araya getireceğini, bu sayede tüketicinin sorununu ilk ağızdan üretici ya da satıcıya ifade edebileceğini vurguladı. Öztatar, arabuluculuk uygulamasıyla tüketici sorunlarının hızlı şekilde çözüme kavuşturulmasının önünün açıldığını ifade ederek, “Bugün dava süreci 500 - 700 gün sürerken, arabulucuda en fazla 3 hafta artı 1 hafta, yani 28 gün içerisinde, sorun çok kısa zamanda tüketici için çözülmüş olacak” diye konuştu.

Anlaşamasa da ücret ödemiyor

Tüketicinin arabuluculuk süreci sonunda herhangi bir ücret ödemeyeceğini belirten Öztatar, “Anlaşma durumunda tüketiciye düşen ücreti Adalet Bakanlığı karşılayacak, anlaşamama durumunda yine tüketiciden herhangi bir ücret çıkmayacak, ücret yine Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Yani, uyuşmazlık miktarı 100 bin lira da olsa 200 bin lira da olsa tüketiciden herhangi bir masraf alınmadığı gibi tüketici anlaşsa da anlaşamasa da yine herhangi bir ücret ödemeyecek” dedi.

Öztatar, arabuluculukta anlaşamama durumunda tüketici için dava açma hakkının saklı olduğunu da dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

Size arabuluculuğun ne olduğunu söyliyim mi arabuluculuk adaletsizlik demek devletin çözemeyip eline yüzüne bulaştırdığı sorunları üçbeş yılda paranı alamazsın diye korkutularak alacağının yarısına razı olmak demek Ülkemizde Adalet yok kanunlar kötü verilen cezalar hiç caydırıcı değil benim hayret ettiğim Reis niye bu işe el atmıyor??? Adalet bakanı gitsin icradaki rezaleti görsün onun yapacağı iş değil Reis el atmalı. İnsanlarımız öldürülüyor dolandırılıyor malları çalınıyor çocukları uyuşturucuya düşürülüyor sarhoş sürücü vatandaşı eziyor ceza bile almıyor Vatandaş sahipsiz nerede İdam nerede kısas???
 • Yanıtla

yasin

o dediklerin müslüman ülkesinde ahmet. burası laik ateist deist n.... belil olmadığı bir ülke. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı